Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Do tajemných končin Středozemě

aktualizováno 
Také patříte k příznivcům Pána prstenů, jedné z nejúspěšnějších trilogií filmové historie? Pak vás možná bude zajímat, jak vlastně ve skutečnosti vypadají místa na Novém Zélandu, kde se dílo natáčelo? Jsou to oblasti, kam ještě nejezdí tolik turistů, příroda je zde fascinující a poblíž hlavních komunikací. Vydejme se tedy do Středozemě, zeměpisného "konce světa".

Kde to začalo:

nejlepší je začít v novozélandské metropoli Wellingtonu, ležícím na nejjižnějším cípu Severního ostrova. Příjemné město se rozkládá jak v pobřežní nížině, tak i na obklopujících kopcích, z nichž nejvýznamnější je vyhlídková Mt. Victoria. Několik stěžejních záběrů filmu bylo natočeno v místních ateliérech, ale i na lokalitách v okolí, kam dojedete při jednodenním výletu.

Mt. Victoria:

pro první dotek se světem Středozemě není třeba jet od Wellingtonu daleko. Na zalesněných svazích Victorie se skrývali hobiti před pátrajícím nazgulem - cestu, po které Černý jezdec přijel, je možno nalézt po chvíli hledání mezi stromy nedaleko silnice vedoucí na vrchol. Čím je pro Prahu Petřín, tím je Mt. Victoria pro Wellington, který máte z kopce jako na dlani.

Kudy do Isengardu? Dvacet kilometrů severně od Wellingtonu se rozkládá údolí řeky Hutt River, oblíbené víkendové výletní místo zdejších obyvatel, jinak též lokalita, kde se natáčely některé části plavby po Velké řece Anduině.

Na řece leží o několik kilometrů dále Harcourt Park, tichý listnatý háj, který se však během filmování proměnil v zahrady Sarumanovy pevnosti Železný pas (Isengard); natočeny zde byly hlavně noční scény, při kterých Sarumanovi skřeti porážejí stromy.

Roklinka:

průzkum wellingtonského okolí by nebyl úplný bez návštěvy chráněné krajinné oblasti Kaitoke Regional Park ležící asi 10 kilometrů dále na sever. Právě ve zdejším pralese s unikátními stromovitými kapradinami vybudoval filmový štáb konstrukce pro natáčení Roklinky (Rivendell) - k té v parku vede speciální turistické značení.

Elfí pavilony byly sice po skončení natáčení demontovány a vodopády natočené na různých místech země byly do filmu teprve digitálně zapracovány, přesto však zde má elfí údolí neopakovatelnou atmosféru. Postavte se na břeh řeky a filigránské stavby - inspirované podle výtvarníků i některými pražskými budovami - si zkuste domyslet. Teď se podíváme, co nabízí sever ostrova.

Skicentrum Mordor:

vydáte-li se z hlavního města zelenou venkovskou krajinou po silnici číslo 1 protínající celý ostrov, která spojuje hlavní město s průmyslovým centrem Aucklandem, přejedeme asi po 200 kilometrech řeku Rangitikei, kde byly rovněž pořízeny letecké záběry Anduiny - scéna z filmu je viditelná přímo z odpočívadla. V těchto místech se již začíná krajina zvedat, až se změní přímo v srdci Severního ostrova v chladnou, větry bičovanou náhorní planinu Tongariro.

Nad plání porostlou typickými novozélandskými chumáči žlutooranžové trávy se vypíná nejvyšší hora Severního ostrova Mt. Ruapehu, v jejímž okolí se natáčely scény z mordorské pustiny Gorgoroth. I z dálky působí rozeklané vrcholky hory v nehostinném kraji hrozivým dojmem.

Maorské svaté území:

dále na sever od planiny se dostáváme k rozlehlé ploše jezera Taupo, na jehož březích měli Maorové svá hlavní sídla. Světově známou turistickou atrakcí je posvátné místo Te Whakarewarewa u města Rotorua, kde najdete mnoho gejzírů, sirných pramenů a bahenních sopek. Na mnoha místech bublají jezírka vroucí vody, ve kterých je možno uvařit vejce.

Ale vraťme se k Pánu prstenů. Rotorua leží na cestě k jedné z nejzajímavějších filmových lokalit, která je vrcholem průzkumu Severního ostrova - na vpravdě zelené louce vybudovaný domov Froda Pytlíka, Hobitín.


V této svérazné pahorkatině novozélandského Severního ostrova vyrostl ve filmu Pán Prstenů známý Hobitín

Vítejte v Hobitíně:

idylická vesnice Hobitín, jedna z nejatraktivnějších a klíčových filmových lokalit na Severním ostrově, leží ve svérázně vyhlížející pahorkatině asi 70 kilometrů od Rotorui. Výběr místa byl trefný - zdejší chovatelé ovcí a dobytka jsou hobitím sedlákům opravdu velmi podobní.

Filmování probíhalo na soukromých pozemcích několik kilometrů od města a většina instalací byla po ukončení natáčení zničena - ovšem nejzajímavější nora Dno pytle (Bag's End) zůstala zachována.

Turistická kancelář v Matamatě, která na hlavní městské třídě upoutá cedulí "Vítejte v Hobitíně!", k domovu Froda Pytlíka denně organizuje prohlídky pro řady zvědavců. Jenže bývá často plno a je dobré se objednat dopředu. Přesuňme se teď zpět na civilizací relativně nezasažený Jižní ostrov.

Český ráj po novozélandsku:

od Kaikoury jeďte přes zvedající se předhoří Jižních Alp, dominantního horstva Jižního ostrova, k drsnému západnímu pobřeží vystavenému poryvům mořských větrů, které společně s mohutným vlnobitím vymodelovaly ve vápencových pobřežních skalách neobyčejné útvary obývané koloniemi tuleňů. Až po několika stech kilometrech na jih se octnete v blízkosti nejvyšších hor Nového Zélandu.

Našinec zde nemůže minout mohutný ledovec, který je pojmenován po císaři Franzi Josefovi. Po říšském panovníkovi se odkláníme do vnitrozemí za hradbu hor, kde nás cesta postupně zavádí do mystických pustých plání ve srážkovém stínu Jižních Alp.

Další pumpa až za 84 km:

prvními bělošskými osadníky zde byli prospektoři, kteří ve zdejší vyprahlé, žlutou trávou porostlé divočině začali v polovině 19. století hledat zlato. Oblast je dodnes velmi málo osídlena a je běžné, že třeba za hodinu cesty nepotkáte na silnici jediné auto. Kopce nad zdejším jezerem Wanaka se ve filmu staly vrchovinou jižně od Roklinky, kudy Prsten putoval k branám Morie. Oázou uprostřed země nikoho jižně od Wanaky je malý Cardrona Hotel, jeden z nejstarších hotelů v zemi, jako vystřižený z Divokého západu.

Středisko Queenstown:

rušné sportovní centrum, které svou polohou na břehu jezera pod zasněženými štíty hor připomíná Ženevu, se stalo základnou filmového štábu Pána prstenů na Jižním ostrově. Přitahuje v létě i v zimě blízkostí jihoalpských ledovců, divokými horskými řekami a velkými možnostmi sportovního vyžití. Na prohlídku okolí Queenstownu je třeba minimálně tří dnů.

Bitva nad Queenstownem:

přímo nad Queenstownem se nad jezerem tyčí monumentální homole kopce Deer Park Heights, která se stala ve filmu dějištěm bitvy rohanských se skřety na vlcích. Na kopci se natáčelo asi deset různých scén, které jsou všechny dostupné v rámci zvláštního značení. Vyvýšenina, z níž vlk ve filmu strhl Aragorna, je zde vidět na první pohled. Obyvatelé města mohli bitvu dokonce sledovat přímo z nábřeží. Jedna z dalších známých filmových scén nás čeká v Arrowtownu.

Bruinenský brod:

městečko Arrowtown leží několik kilometrů na sever od Queenstownu. Koryto řeky Arrow pouhých několik minut pěšky od centra bylo použito jako Bruinenský brod (Ford of Bruinen), do něhož se vrhli Černí jezdci při pronásledování Arwen (v knize ovšem knížete Glorfindela) nesoucí zraněného Froda.

Scéna, v níž elfka rozpoutala bouřlivé proudy, byla natočena ve Skippers Canyonu, středisku vodních sportů v blízkosti Queenstownu. Pro Arrowtown to byla opravdová událost. K nedalekému brodu dnes jezdí turisté, aby si prohlédli místo, jehož obrázky obletěly svět už dlouho před premiérou prvního filmu. Černí jezdci měli koní devět, ale zvlášť při vyšším vodním stavu se vyplatí ještě pár koní navíc pod kapotou terénního auta, které vás zaveze přímo na místo.

Milford Sound - div světa:

nejméně jeden celý den je při další cestě zapotřebí na průjezd provincií Fiordland proslavené příkrými kuželovitými skalami tyčícími se nad úzkým zálivem Milford Sound, na nějž se vypravují projížďky lodí.

Cesta panenským údolím od jezera Te Anau na cestě od Queenstownu brzy ráno poskytuje neuvěřitelné obrazy širokých luk zlaté trávy a horstva, které posloužilo k různým záběrům Mlžných hor. Několik kilometrů před zátokou překlenuje silnice vybudovaná trestanci horské pásmo - zde můžete u horského tunelu narazit na novozélandské endemické papoušky kea, kteří jsou v hladových zimních časech schopni zabít ovci nebo si zbrousí silný zobák na gumových obloženích vašeho auta.

Zátoka, na kterou se poté otevře výhled, je vyvrcholením všech doposud spatřených přírodních scenérií a plavba po ní je fantastickým zážitkem, který překoná norské fjordy.

Na zpáteční cestě pak po dosažení Te Anau vede odbočka k místu, kde se natáčel pravěký les Fangorn. Ty nejbizarnější stromové propletence byly sice vytvořeny v dílnách, ale to, co dělá Fangorn Fangornem, tedy věčné šero pod majestátními staletými stromy, je zde všudypřítomné.


Na řece Kawarau je nejenom první bungy jump na světě, ale ve filmu sem byly počítačově dodány obří sochy dávných gondorských panovníků

Bungee jump u soch králů:

silnice na východ od Queenstownu asi po 10 kilometrech vede k mostu přes řeku Kawarau, kde se nalézá první bungee na světě, který v roce 1988 zřídil legendární zakladatel tohoto sportu A. J. Hackett, proslulý například svým skokem z Eiffelovy věže.

Z můstku se skáče dodnes a odvážlivci ze všech koutů světa tu tvoří fronty; můstek sice není extrémně vysoký, ale Hackett z něho dělá pro příznivce bungee jumpingu naprostou povinnost.

Skok z "A. J. Hackett Bungy Jump" je ještě silnější zážitek, když si navíc uvědomíme, že úzkým kaňonem řeky Kawarau přímo pod mostem proplouvaly elfí čluny a na nedalekou skalní bránu - z mostu viditelnou - byly počítačově dodány sochy dávných gondorských panovníků, čímž se místo proměnilo v Pilíře králů.

Odtud se dá zamířit na jih k rozsáhlým travnatým pláním okolo města Alexandra, použitým jako obrovské prostory Rohanu, ale ještě větší nesmírnost a liduprázdnost lze pocítit dále na severu v opuštěných krajích kolem jezer Tekapo a Pukaki pod nejvyšší novozélandskou horou Mt. Cook.

Ve stínu Mt. Cook:

dále už zbývá překonat kolem 100 kilometrů a octneme se v kraji, který skutečně připomíná filmový Rohan. Je dobré vyhradit si alespoň dva dny na poznání romantické divočiny pod majestátem Mt. Cook. Rohan vás tu přímo obklopí a v nekonečném moři trávy chybějí opravdu už jen jezdci na koních.

Ve viktoriánském Christchurchi lze pak putování po Středozemi a mystické Aotearoi ukončit. Pro Středoevropana toto místo má i další rozměr: za druhé světové války se zde uchýlil před nacismem a koncipoval svoji filozofii "otevřené společnosti" pražský a vídeňský filozof Karl Popper, pozdější nositel Nobelovy ceny.

Nový Zéland, po němž jsme si právě udělali rychlou procházku, se právě díky trilogii Pán prstenů stal v mnoha směrech inspirací pro svět. Až však opět uvidíte toto slavné dílo a navíc budete mít možnost poznat jeho úžasnou přírodu, uvěříte, že film v mnohém nelhal.

 

V této svérazné pahorkatině novozélandského Severního ostrova vyrostl ve filmu Pán Prstenů známý Hobitín

I bez počítačových efektů připomínají občas hory pohoří Tongariro cíl putování malého hobita.

Nový Zéland

Rozeklané vápencové útvary na západním pobřeží Jižního ostrova obývají kolonie tuleňů a trochu připomínají náš Český ráj

Na řece Kawarau u Queenstownu je nejenom první bungy jump na světě, ale ve filmu sem byly počítačově dodány obří sochy dávných gondorských panovníků

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ne každý se chce vrátit. Pět příběhů Čechů, kteří zůstali v zahraničí

Zpřísňující se opatření, rušení leteckých spojů a zavírání hranic dostalo mnoho Čechů ve světě do svízelné situace....

Toxická a nádherně modrá laguna lákala turisty, policie ji obarvila načerno

Ani celonárodní karanténa nezabránila anglickým uživatelům Instagramu, aby se hromadně vydávali ke dvěma bývalým...

KVÍZ: Brána do pekla i ostrovy mrtvých. Znáte nejděsivější místa planety?

Na světě je řada destinací, kam normální turista jen tak nezavítá – ale ten, kdo lační po záhadách a chce se dobrovolně...

Prázdno všude, kde bývá hlava na hlavě. Podívejte se na Krumlov bez turistů

Kvůli pandemii koronaviru se Český Krumlov vrátil o desítky let zpět. Místo davů asijských turistů jsou tam nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Hledání Středozemního moře v Praze. V této Zlaté uličce se dělaly táboráky

Málokdo to ví: v české metropoli není jen jedna Zlatá ulička. I ta méně známá je velmi půvabná. Reportér magazínu...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

KVÍZ: I hranice mají historii. Víte, proč vznikl volný pohyb osob v Evropě?

Někteří si pamatují doby, kdy bylo hraniční pásmo naší země téměř neproniknutelnou bariérou. Pro někoho je volný vstup...

Toxická a nádherně modrá laguna lákala turisty, policie ji obarvila načerno

Ani celonárodní karanténa nezabránila anglickým uživatelům Instagramu, aby se hromadně vydávali ke dvěma bývalým...

Kvíz: Sochy, které stojí za to. Otestujte se, jak znáte mistrovská díla

Tluče vaše srdce pro umění a líbí se vám sochy? A jak moc se vyznáte v sochařských výtvorech? Někteří z nás umí zařadit...

OBRAZEM: Jak oslavit pašije v gumových rukavicích a bez lidí

Oslavy Květné neděle, která letos připadla na 5. dubna, probíhaly ve španělském městě Ronda hlavně na balkonech....

Najdete na iDNES.cz