Letos se pořadatelům ze spolku Förderer podařilo na akci získat 4,3 milionu marek. "Museli jsme například nakoupit kulisy za 700 tisíc marek a boty či punčochy za 70 tisíc marek. Navíc se musí neustále obnovovat ozdoby, výšivky, kožešiny", říká Rudolf Wohlgern ze spolku Förderer.
Mít na sobě právě v období slavností renesanční kostým je přáním mnoha obyvatel Landshutu. Letos se o role ve středověkém divadle ucházelo 3500 lidí, přičemž dočkat se mohlo jen o něco více než dva tisíce zájemců. Základní podmínka zní - být rodilý obyvatel města.
Dalším kamenem úrazu, avšak spíše pro muže než pro ženy, jsou dlouhé vlasy. Proto nemají místní kadeřníci od ledna příliš mnoho zakázek, zato v létě se mohou strhat. Jenže i tato podmínka má svá úskalí. "Nejdříve mi slíbili, že mohu hrát. Tak jsem si nechal narůst vlasy. V únoru mi oznámili, že pro mne nezbyl kostým, tak jsem se nechal ostříhat. A v polovině června prý že se jeden našel. Ale protože jsem ostříhaný, tak to nejde. Tak to abych teď čekal další čtyři roky," zlobí se rodák z Landshutu Erik.
Větší štěstí než Erik měli dva osmnáctiletí studenti gymnázia, Michaela Bauerová a Sebastian Timmer, představitelé princezny Jadwigy a vévody Georga. Právě o tyto úlohy se každoročně strhne počátkem roku největší bitva, přičemž vítězi byli známi až v polovině března. I když, jak tvrdí sama Michaela, moc si nezahrají. Jejich hlavní úlohou je vznešené chování. A to jak v průvodu, kdy se princezna veze v kočáře se šestispřežím a princ jí jede po boku na koni, tak při představení na radnici. Oba si musí odtančit svá sóla, nevěsta se navíc ukáže v náručí císaře, uprostřed tanečníků polského menuetu a tance exotických Maurů.
Komu se nechce strávit večer na radnici, může si poslechnout koncerty středověké hudby - duchovní, dvorní či lidové. Atraktivní jsou také večerní představení nazvaná Mummenschantz. Při nich účastníci průvodu interpretují tancem a zpěvem frašku o šlechtici, který se zapletl s všetečnou děvečkou.
Celý zmatek končí halasnou maškarádou - což je právě Mummenschantz. Únavu z celodenního divadla lze zapít a zajíst ve středověkém táboře. Podává se výborné víno v dobových pohárech, pivo pouze po mázech, servíruje se pečený vůl, sele či grilované ryby. Celý festival je velkým karnevalem. Kdo má chuť ocitnout se na několik hodin v patnáctém století, má v Bavorsku ještě několik dnů šanci. Další Landshutská svatba bude až za čtyři roky. Autorka je redaktorkou ORF Praha