Do Cooktownu se musíte dodrkotat

  9:05aktualizováno  9:05
Tak jsme vyrazili do Cooktownu. Vzali jsme to kratší, ale o to drsnější cestou. V těchto končinách předal asfalt vládu prašným a kamenitým cestám, takže vyrážíte-li autem, nudit se jistě nebudete. Na cestách jsou časté hluboké výmoly, terén je kopcovitý a stoupání pod úhlem asi 60° není výjimkou. Do Cooktownu jsme dorazili jako naklepané řízky.

Ve městě už byste backpackery hledali lupou. Je tu sice pár kempů a jeden hostel, ale vypadá to, že v nich většinou moc lidí není. Aspoň ne těch, co přijedou, chvilku pobudou a razí zase někam jinam. Ve zdejších kempech se spíše bydlí, přijede se s karavanem, zaparkuje a pár měsíců setrvá.

Cooktown - konečná
Pořádná cesta tudy vlastně nevede. Dostanete se sem, ale velkou oklikou po Peninsula Developemental Road. Ta je prvních 200 km dokonce asfaltová, jenže pokud jedete nějakou starou fordkou, je pro vás Cooktown konečná, dál to prostě nejde.

Cooktown je jedním z posledních měst na severu Queenslandu a jinak než autem se sem můžete dostat už jen letadlem nebo lodí. Lodí to ovšem z Cairns vyjde na 600 AUD, jak jsme se dozvěděli od místních lidí.

Cooktown je jinak příjemné maličké město s malým přístavem, jedním supermarketem, kostelem, několika hospodami, hotelem, bowlingovým klubem a kupodivu i s internetem. Dokonce se nám podařilo u majitele internetu, prodejce a správce počítačů v jedné osobě i vypálit fotky!

Romantikům vřele doporučujeme vydat se z přístavu u ústí řeky, kde je botanická zahrada a za ní už moře, přes celé městečko. Přestože je tu kamenité pobřeží, dají se tu najít dvě pláže. Na první se bez problémů dostanete autem, je ale hodně mělká a ústí na ní creek (potok, říčka).

Ta druhá, Cherry Tree Bay, ovšem stojí za to! Je pěkně skrytá a vede k ní jen pěšina vyšlapaná v buši. Pokud se po ní vydáte, tak vás asi za dvacet minut dovede k nádherné, téměř panenské zátoce s průzračnou vodou. Zdá se, že kromě pobřežní hlídky, která se sem přijela vykoupat, sem moc lidí nezajde.

Jak jsme chytali ryby
Rybáři si tedy v Cooktownu určitě přijdou na své. Díky hloubce se tu vyskytují větší ryby blíže u břehu než jinde. I my jsme toho náležitě využili a rozhodli se zkusit rybářské štěstí z větších kamenů na kraji zátoky. Chytila jsem, sice menší, zato celé čtyři ryby!

Už jsme se pomalu balili, příliv nám začínal olizovat nohy, když se mezi kameny objevila uvízlá veliká ryba. Mohla mít skoro tři čtvrtě metru, rychle jsem podala prut s návnadou. Úžasné, ryba zabrala… Jenže jak se dostala jen trochu z vody, udělala cvak a překousla vlasec.

Hodili jsme jí tam další připravenou návnadu, než ji příliv vyprostí z malého jezírka. Vrhla se po ní, tentokrát se ani neobtěžovala s nějakým přetahováním a rovnou návnadu i s vlascem ukousla. Pěkně nás to naštvalo, tak jsme se snažili včas navázat kovový nástavec mezi háček a vlasec, bohužel jsme nebyli dosti svižní. Jedna velká vlna pomohla rybě na širé moře, dva naše háčky jí ovšem zůstaly v tlamě…

Nikdy nevíte, co vlastně vylovíte
Tohle nebyl jediný náš australský rybářský zážitek, pokaždé když jsme se někde o lov pokusili, byla z toho veliká legrace… S každou ulovenou rybou jsme se totiž děsili, co to vlastně vytáhneme. Co se týká moře, tak tam se vyskytují některé opravdu nehezké druhy. Dost z nich má navíc pěkně zubatou hubu a přesto, že jsou třeba malé, jejich zoubky vypadají velmi "kousavě".

Naše úlovky:
3x Black-spot Tuskfish, 1x Blue-barred parrot fish, 1x Honeycomb cod, 1x Yellowfin bream, 3x Moses perch, 1x Gummy Shark

V Cooktownu se daří dobře koňům. Využívají se jak pro práci či podnikání, tak na dostihy. Je tu hodně závodišť, nějaké najdete v každém "velkém" městě. S tím je spojená záliba v sázkách, též bohatě rozšířená. Sázková kancelář bývá většinou spojena s barem nebo taky naopak, v hospodě můžete často i sázet.

Rozsáhlé pastviny ohraničují ostnaté dráty na dřevěných kůlech. Malé ohrady lemuje jen elektrický ohradník. Pastviny slouží jak skotu, tak koním dohromady. Občas mezi nimi můžete vidět i nějakou tu ovci, kozu nebo osla. Pokud vyjedete dále od měst, zjistíte, že tam už se ohradami nikdo moc nezabývá. Mnohdy, obzvlášť v národních parcích, se zvířata ani nepočítají, většinou se jejich počet pouze odhaduje. 

Bizarní úlovek v Cooktownu

Náš bizarní úlovek v Cooktownu č. 2

Tady jsme přespávali.

Bowling v Cooktownu

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

Prakticky jsem k ničemu, říká jeden z posledních ponocných v Evropě

Renato Häusler pracuje jako ponocný v Lausanne od roku 2002.

Už nevaruje před požáry, ale každou noc oznamuje hodiny z výše zvonice na katedrále v Lausanne. Ponocný v tomto...

Berbeři, poušť a nádherné hory. Antiatlas je dostupná exotika v Maroku

V první polovině úseku Icht - Tafraout se střídaly nádherné scenérie pouštních...

Málo frekventované pohoří Antiatlas na jihu Maroka ohromuje rozervanými pouštními scenériemi, načervenalými štíty i...

Najdete na iDNES.cz