Diskuse k článku

Dno, odkud není návratu. V Nairobi s dětmi ulice.

S nosem zabořeným v lahvičce lepidla kopou fotbálek s mičudou z igelitů, hledají obživu na skládce nebo už jen bez zájmu polehávají na kupě odpadků. Street kids. Děti z Keni, které vyrůstají v ulicích metropole.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

caminante

studená válka

S tím otroctvím máte pravdu (trochu jsem  to čekal) ale taky jsem netvrdil, že ho tam evropané zavedli, "jen" se po něm svezli. Ale se studenou válkou si dovolim tvrde oponovat. Evropa a S. Amerika s i z toho udělali hřiště a řešili si zde svoje konflikty. Na delší rozbor nemám bohužel čas, ale tento fakt (který přispěl k větší destabilizaci, nemluvě o importu technologií a zbraní, na které afričani nebyli vývojově připraveni) 

s polu naprosto nesmyslným rozparcelováním Afriky na státy, které nectí kmenové hranice, vidím jako nejzásadnější problém

0/0
8.2.2007 10:39

cote d'or

studená válka

no, zbraně se tam importovaly odjakživa. spíš bych řekla, že Afričané nebyli a dodnes nejsou vývojově připraveni na to, aby si vládli sami, čehož využívají státy, které tento problém nemají - vzhledem k nerostnému bohatství Afriky by bylo s podivem, kdyby se to nedělo.

0/0
8.2.2007 10:53

Fremi

Anti

Tak samozrejme ty prispevky co tu jsou svedsi jen o tom jaci jsou cesi lide....tedy hlavne jsem si cetzl prispevek Jan.Emil...no parada..co  rasisto???Sam mas doma spinu a bordel..ty i cela tva vsiva rodina...Todle je celosvetovy problem a je treba resit..jsou proto treba penize..nic samozrejme neni hned..a u takhle velkeho problemu to budou desetileti.Ti lide nemuzou za to ze jejich zeme neni bohata..neni vlhka..a nemuzou za to ze jsou cerni..nemuzou za to ze stale bili clovek si pripada neco jako vic..a mnoho dalsich aspektu..

0/0
27.1.2007 23:54

belgian chocolate

ta země je jedna z nejbohatších na světě

a vláhy tam mají dostatek, jakož i ohromné přírodní bohatství, o jakém se Evropě nezdá. zlí běloši už jim tam nevládnou, naopak jim tam nechali školy, silnice, nemocnice a jinou infrastrukturu. tudíž si za to opravdu mohou sami.

0/0
28.1.2007 11:13

Jan.Emil

Re: Anti

Klidně si milá Fremi naposílej těm nebohejm černouškům kolik peněz chceš až do výše Tvého majetku.

Já jsem naopak toho názoru, že člověk si má nadělat tolik harantů, kolik je schopen především uživit. Mít hodně dětí je krásné, ale když to člověk přežene, nemůže se divit, že potom jeho děti nemají co jíst a v krajním případě že umírají hladem.

Takže čekat s nataženou rukou na pytel obilí abych se mohl nažrat a když se nažeru, tak popadnout ženskou za účelem výroby dalšího černouška není ten nejlepší nápad ani v Africe

Člověk se liší od zvířete mimo jiné taky tím, že počet svých potomků reguluje a nenechává to na přirozené selekci s tím,že příroda si poradí sama a když dojde k přemnožení druhu, tak stavy reguluje dostupností potravin, epidemiemi nebo přirozenými predátory. Pokud nějaký živočich spoléhá na tohle, začíná být diskutabilní, zdali je to ještě člověk anebo se člověku podobá pouze vzhledovými znaky a ve skutečnosti nejde o zvláštní zvířecí druh.

0/0
3.2.2007 15:41

Caminante

Re: Re: Anti

Jane.Emile doporučuji si něco přečíst o tradiční africké rodině.. než se začnete veřejně ztrapňovat..

0/0
6.2.2007 15:25

belgian chocolate

o tradiční africké rodině už se dá skoro jenom číst

zajeď se tam podívat

0/0
6.2.2007 17:14

Caminante

Re: o tradiční africké rodině už se dá skoro jenom číst

právě proto...

0/0
7.2.2007 7:59

Caminante

Re: Re: o tradiční africké rodině už se dá skoro jenom číst

o tom to celý je, ty lidi žili před 100-150 žili ty lidi uplně jinak. A za tak krátkou dobu se nedovedou adaptovat na evropskou kulturu, která jim byla nucena. Před pár desítkami let to byli lovci a sběrači... Je to jako kdyby na Velkou Moravu vtrhla banda lidí s notebooky, kalašnikovy, mobily atd..

0/0
7.2.2007 8:05

belgian chocolate

nové technologie a setkání s jinými kulturami

to jsou přece dějiny Evropy. naši předkové se vždycky během jedné-dvou generací adaptovali. vzpomeňte si třeba na kulturní šok po roce 1989 - ještě se nám z něj klepou kolena, ale rozhodně jsme se nezhroutili.

0/0
7.2.2007 11:06

caminante

Re: nové technologie a setkání s jinými kulturami

no to je trochu nefér srovnávat to s rokem 89...

já mluvím o rozdílu několika století. Evropa se vyvíjela tak nějak postupně. Tohle je (podobně jako conquista v Lat.Am.) mnohem ostřejší konfrontace..

0/0
7.2.2007 14:25

belgian chocolate

nejstarší kontakt rovníkové Afriky se zeměmi na sever od ní

se datuje od dob egyptské říše, intenzivní styk s evropskou civilizací pak trvá několik staletí. Afričané již nejméně dvě generace studují na evropských a amerických univerzitách, kdomě toho mají svoje, a už více než sto let mají vybudované železnice, silnice a další infrastrukturu. nejedná se tedy o případ, že by do doby kamenné najednou vtrhli conquistadoři s notebooky, jak se snažíte prezentovat. jim prostě víc vyhovuje natáhnout ruku.

0/0
7.2.2007 16:41

caminante

Re: nejstarší kontakt rovníkové Afriky se zeměmi na sever od ní

No tak Egypt (Maroko apod.) je trochu vyjímka. Styk s jinou kulturou jistě byl (Egypt), ale v té době to byla ta  vyspělejší (a dominantnější?) kultura. Já se bavím subsaharské Africe.Nicméně 1-2 staletí (či dvě generace) považuju za krátké období na adaptaci ....  Do jisté míry ale máte pravdu. Nebyli nuceni myslet příliš na budoucnost. Vše co potřebovali si našli/ulovili okolo sebe (vyjímek je pomálu). Myslím, že se v tom asi moc neshodnem. Jejich přístup a mentalita je zkrátkavelmi odlišná (vlivem dlouhodobého vývoje v odlišných podmínkách) a naše intervence za posledních cca 200 let jim rozvrátila tradiční kulturu a hodnoty (obzvláště otroctví a studená válka!!) . Nemyslím, že jsme zdrojem veškerého zla v Africe, nicméně na něm máme majoritní podíl.

0/0
8.2.2007 8:58

belgian chocolate

otroctví tam měli odjakživa sami

otroky měli pro vlastní potřebu i export - jezdili si tam pro ně už ti Egypťané (se subsaharskou Afrikou totiž měli velmi čilé styky), potom Arabi, a nakonec pravda i Evropané. tvrdit, že jim tam zlí Evropané otroctví zavedli, je ovšem další sebemrskačský nesmysl. otroctví je naopak součást jejich tradiční kultury a hodnot. přítrž otroctví učinili právě až ti zlí Evropané. studená válka se na Africe nějak zvlášť nepodepsala, pokud jsem měla možnost pozorovat. podle mého názoru největší tragédii Afričanů způsobila nezávislost, když od 50. let začali vyhánět zlé kolonialisty, načež si místo nich pořídili vesměs mnohem horší vlastní vlády.

0/0
8.2.2007 9:44

Jan.Emil

Čím masívnější humanitární pomoc, tím více problémů v budoucnu.

Negr když nemá hlad, jde dělat děcko, potom si lehne pod palmu a čeká až na něho spadne kokos. Čím víc peněz do Afriky, tím víc děcek v Africe. Samozřejmě, že se v Africe neuživí. Když dorostou polezou do Evropy a vy myslíte, že budou pracovat?

Chátru třeba naučit, že si muže najebat jenom tolik děcek, kolik je schopna uživit. Jinak se množí plevel. Špatný zahradník, který pěstuje plevel. Dobrý zahradník plevel vytrhává a nepřihnojuje.

0/0
22.1.2007 11:03

kája1970

no, naštěstí tyhle trosky

nemaj prachy, aby přicestovaly do Evropy....R^

0/0
18.1.2007 13:30

Ozembuch

Nairobi

V Nairobi som prezil niekolko tyzdnov v Novembri. Citil som tiez, ze priame nebezpecie nehrozi, lebo ludia maju belochov za prisun penazi a jedla a tak im vacsinou neublizia. Na druhej strane som videl vela mladych ludi pracovat a trocha aj zarabat. Hovoris o tych silingoch, raz som jednemu dal za skvelu obsluhu a debatu do vrecka tisicku, tak to teda asi bolo fakt dost, to som ani nevedel.. Inak je tam fajn, silne odporucam.. tiez ma neokradli. Mimochodm clen jedneho z ghetta to dotiahol az na francuzsku prvu ligu, ale teraz si nespomeniem klub. Inak fotbal vo vychodnej afrike velmi nejde.. V.

0/0
18.1.2007 10:48

Tom

Ložnice

Fotka dětí s jejich "ložnicí" a kontextová reklama na luxusní ložnice je hnus.:-(

0/0
18.1.2007 9:44

belgian chocolate

jaký si to uděláš

takový to máš

0/0
18.1.2007 13:11

mlokie

byl jsem tam

... i v Nairobi i v Mobase, ze zemí východní Afriky (Keňa ,Uganda, Tanzánie)Keňa na mě působila jako nejagresivnější nejnepřáteštější co se týká vztahu k nám ,,muzungům,, ve městě Entebe nás dokonce chtěli kamenovat a za to že jsme se fotili na ulici. Možná to souvisí s kolonializmem který tam byl ale pravdou je, že jediné co tam ještě funguje (včetně vodovodních kohoutků) tak nese nápis made in England, oni sami nejsou přes příjmy z turismu pro svoji obrovskou korupci, hyenismus schopni nic udělat.

Nejsmutnější na tom je že Keňa se tímto stává velkým lovištěm pro církve všeho druhu, i kdyby na chleba nebylo tak kostel je kostel...

0/0
18.1.2007 9:28

caminante

Re: byl jsem tam

srovnat s ostatními zeměmi nemůžu, ale ty kostely... to je (svatá) pravda...:-/

pokud máte chuť na něco méně formálního, tak zde je nějaké povídání z Keni

http://fotopocity.net/clanky.html

0/0
18.1.2007 9:45

Thyronx

CR prispiva na svetovy potravinovy program castkou $308,194.-

Nádherná slova amerického prezidenta Ronalda Reagana:

Jsem si jist, že každý pociťuje lítost nad jedincem, který upadl do příkopu na kraji cesty nebo v naší soutěživé společnosti nedokázal udržet krok s ostatními. Můj vlastní soucit však nadto patří i těm milionům neopěvovaných mužů a žen, kteří každé ráno vstávají, posílají děti do školy, odcházejí do práce, snaží se uhradit všechny poplatky za bydlení, platit nehorázné daně, aby umožnili soucítění s méně šťastnými, a kvůli tomu všemu musí obětovat mnohé ze svých tužeb, snů a nadějí. Vláda jim dluží něco lepšího než jen další a další nápady, jak je přimět k tomu, aby sdíleli plody své dřiny s ostatními.

0/0
17.1.2007 23:46

Thyronx

Nicive povodne a sucha.

Krom tech nekolika co v Africe pobyvali, nemate nikdo predstavu o zivote jinde ve svete. Kdo z Vas vi ze USA z poloviny financuje nejen potravinove programy pro cely svet (vcetne KLDR)ale treba i pomoc v oblasti vzdelavani, technologii, zajistovani vrtu pro pitnou vodu, osivo, hnojiva, leteckou dopravu toho vseho, .......

0/0
17.1.2007 23:39

Thyronx

WFP =World Food Programme.

Tady je spicka tabulky hlavnich darcu do tohoto potravinoveho programu pro hladovejici zeme:

1 USA 1,115,756,205

2 Evropska Komise 265,762,058

3 OSN 159,216,387

4 Canada 149,413,828

0/0
17.1.2007 23:31

Thyronx

Re: WFP =World Food Programme.

cisla v US dolarech. EU se prilis nevyznamenava v pomoci hladovejicicm zemim. Jako tradicne. Zato kritizuji USA kde se jen da.

0/0
17.1.2007 23:32

paskudilek

Jejich chování mi připomíná

naši černou menšinu.

0/0
17.1.2007 18:46

caminante

dodatek - pokračování

Bohatství se odvozovalo podle množství lidí, kteří půdu obdělávali. Jinými slovy, bohatství spočívalo v lidské práci. Rodina tedy byla tím bohatší, čím větší počet členů měla. Manželství byla hodnocena podle počtu dětí, které zplodila a neplodnost mohla být důvod k rozvodu (neplatnosti) manželství.  V posledních desetiletích ale, zejména díky „urban migration“, dochází k rozpadu tradičních rodových struktur, příbuzenské vazby jsou oslabované, rodiny se rozdělují, tak jak jednotliví členové odcházejí hledat lepší práci do měst. Přesto, že kolektivismus je díky dlouhé tradici, silnější než třeba v Evropě, dochází i zde k příklonu k individualismu, na který, dle mého názoru, není keňská společnost plně připravena a na který nevíce doplácí nejzranitelnější skupina - děti

S pozdravem T. Kroulík (autor)

BTW za nepřesnou formulaci ohledně zařazení LSD do tvrdých drog se omlouvám.

0/0
17.1.2007 13:16

belgian chocolate

však mají vládu

proč ta nezavede opatření? taková bohatá země si to přece může dovolit.

0/0
17.1.2007 14:10

caminante

Re: však mají vládu

No protože to vládu nějak nezajímá... "politická kultura" je  oproti Evropě tak 60-80 let zpátky.. Navíc různé typy "humanitárních" pomocí, které jsou jen zbavování se přebytků z Evropy a Sev. Ameriky jim nahrávají do karet. Suplují do určité míry to co má zajistit vláda nehledě na to, že podporují nicnedělání a čekání na pomoc "z hůry".

0/0
17.1.2007 14:38

belgian chocolate

tak to jste to s těma loupákama

dost podělal, ne?

0/0
17.1.2007 15:56

caminante

Re: tak to jste to s těma loupákama

no:-) trochu

myslím si, že na to neexistuje katogerická odpověď dát či nedat. Za tu dobu co jsem s nimi byl to zkoušeli nesčetněkrát a třeba na žádost o peníze jsem byl 100% imunní. Problém není v humanitární pomoci jako takové. Je třeba ji umět včas stopnout! A učit je jak se dokázat postarat sami o sebe. Je důležité pomoci jim se startem, ale dál to musí zvládnout sami a to je běh na dlouhou trať. Pro obě strany. A o to tady šlo. článek o tom není, vím. Snad příště. Chtěl jsem jen na toto téma upozornit, protože jsem byl svým okolím překvapen, že o existenci slumů a streetkids v Keni nemá často ani tušení. A to Keňa samozřejmě není jediný případ..

0/0
17.1.2007 16:09

belgian chocolate

s rovníkovou Afrikou mám své zkušenosti

a myslím si, že kdo tam nebyl, neví o skutečném životě zhola nic. učení lidí, jak se postarat sami o sebe, obvykle nefunguje. učit je můžete horem dolem, když sami nechtějí. jak dopadlo dílo českých rybníkářů, kteří se o toto pokoušeli, se tady nedávno probíralo. sama jsem zažila, když Dánové darovali stádo dojnic a založili mlékárnu. do měsíce byly krávy snědené (a to prosím nebyl hladomor).humanitární pomoc viz Koffi Annan a jeho zlodějská famílie, a takových tam všude je... došla jsem k názoru, že si tam musejí pořádek udělat sami, návody, vzdělání, peníze a nerostné bohatství mají, a pokud vytvoří stabilní politické prostředí, kdekdo tam bude rád investovat. veškeré dobře míněné zásahy se míjejí účinkem, quod erat demonstrandum.

0/0
17.1.2007 16:18

caminante

Re: s rovníkovou Afrikou mám své zkušenosti

tak s tím stabilním politickým prostředím a pořádkem jen souhlas, ale běloch tam myslím nadělal spoustu zla a nyní by jim měl aspoň trochu vrátit. To učení je opravdu běh na dlouhou trať. Mají k práci prostě jiný přístup a nelze jim to mít za zlé. Před 100-150 lety to byli z velké většiny lovci a sběrači. A vyhovovalo jim to. Přivedli jsme k nim svět kterému nerozumí a za těch několik desítek let se s nim nemohli srovnat...

0/0
17.1.2007 16:39

belgian chocolate

no jo

ale když jim tam uděláte skanzen, budou si zase stěžovat, že nemají moderní nemocnice...

0/0
17.1.2007 16:43

caminante

Re: no jo

nene já nemyslím udělat skanzen. Připravovat je na změny, které probíhají. Pokud možno citlivě. Pokud tam něco vybudujeme my a předáme jim to, je to většinou odsouzeno ke krachu. musí se na tom podílet už od začátku, pak to přijmou za své. Umožnit jim studium v Evropě, Americe a snažit se aby se vrátili. Svoje  lidi berou jinak než bělocha. Tohle je jen nástin, samozřejmě. Necítim se být uplně kompetentní o tom nějak fundovaně diskutovat. Tohle je jen můj dojem po 4 týdnech v Keni a lehčím studiu literatury, která se těmito problémy zabývá

0/0
17.1.2007 16:49

belgian chocolate

V Evropě i Americe studuje Afričanů spousta

ale většinou se nevracejí. když oni sami nemají zájem, proč ho mají mít úplně cizí lidé?

0/0
17.1.2007 21:44

EWCZ+

Re: V Evropě i Americe studuje Afričanů spousta

Presne tak. A s temi detmi - v Kongu uz je, kdyz osiri, sirsi rodina k sobe bere jen nerada, a pri prvni vhodne chvili je prohlasi za male carodeje a po cetnych bolestivych exorcismech je bud zabiji, nebo vyhodi na ulici. Jedna z pricin techto zmen je existence tzv. "detskych vojaku", kteri jsou horsi (pokud to jeste jde) nez ti dospeli a tim efektivne rozbili mytus bezbranneho a ochrany hodneho detstvi.

Takze celkem chapu, ze vzit si osireleho synovecka, o nemz nevim, kde se posledni dva-tri roky flakal, muze byt na povazenou.

0/0
18.1.2007 11:02

EWCZ+

Re: Re: s rovníkovou Afrikou mám své zkušenosti

Hmmmm...a kdyz ted oni sami se sunou na bohaty Sever, my se v ramci

multikulti mame s jejich manyrami, kterym nerozumime, taky srovnavat?

Abychom nebyli za xenofoby?

0/0
18.1.2007 10:53

caminante

Re: Re: Re: s rovníkovou Afrikou mám své zkušenosti

neříkám, že můžeme za všechny jejich problémy (viz výše) ale nyní jen sklízíme, co jsme (tak trochu) zaseli. Pomoc nespočívá v bezmezném pseudohumanismu, kdy si ulevujeme hlavně svému svědomí ani v xenofobním odmítání jen proto, že jsou jiní.  Je to o komunikaci a hledání alternativ. A rozhodně to není téma na jednu generaci

0/0
18.1.2007 11:38

iv2

Re: dodatek - pokračování

Pekny clanek. Skoda, ze problemy Afriky vetsinou nikoho nezajimaji. Kazdopadne lidi jako vy maji u me velky plusovy bod. R^ Mate pravdu, dulezite je posilit vlastni aktivitu tamnich lidi, pasivni pomoc se ukazala jako neucinna.

0/0
17.1.2007 20:58

caminante

dodatek

Dobrý den, článek byl třeba zkrátit, takže ne vše se vešlo:-( zde je pár informací,které by se mohli hodit než budete vynášet nějaké soudy

Problém dětí na ulici je velmi úzce spjat s velkými kulturními a sociálními změnami, které v několika desetiletích probíhají v keňské společnosti. Tradiční keňská rodina se od evropského modelu diametrálně liší. Nelze ji chápat omezeně  na rodiče s potomky, ale spíše jako rodovou strukturu zahrnující pro nás velmi vzdálené příbuzenstvo. Hierarchie ve skupině byla pevně dána a práva i povinnosti jednotlivých členů rodu byla striktně dodržována. Děti byly vychovávány nejen biologickými rodiči, nýbrž všemi staršími členy kmene (což zde v podstatě značilo rodinu), kteří jimi byli zároveň vysoce respektováni. Na druhou stranu, pokud například dítě osiřelo nebo se o něj biologičtí rodiče z nějakého důvodu nemohli postarat, kmen přebíral plně jejich funkci. Kmen-rodina nebyl bohatý, vlastnil-li velké množství půdy, protože půdy zde byl relativní dostatek.

0/0
17.1.2007 13:12

martinmev

Humanistické centrum Narovinu - chybný www odkaz v článku

Stránky Humanistického centra Narovinu jsou na www.adopceafrika.cz

0/0
17.1.2007 10:58

StellaArtois

Díky pěkný článek

Mimochodem demograf ma z velké části pravdu. Před kolonizací se o ně nikdo nestaral a přesto přežili bez problému. Prostě se neumějí vyrovnat s pokrokem a sociálními rozdíly. Jediný vynález černého muže je luk a šípy což mu stačilo desítky tisíc let

0/0
17.1.2007 8:12

Jandik

Re: Díky pěkný článek

Luk byl "vynalezen" v mladší době kamenné. Cca před 50 tisíci lety. Jestli ho vynalezl černoch nebo běloch nevím :-)

0/0
17.1.2007 8:55

Mrázek

Re: Re: Díky pěkný článek

Vynalezl ho běloch, ovšem bylo to kvůli černochovi, který se mu nepozdával a kteréhožto chtěl efektivně eliminovat......takže za pokrok vděčíme oběma.;-D 

0/0
17.1.2007 10:13

Marty

Re: Re: Re: Díky pěkný článek

rasismus opravdu není na místě, šíp na tebe Mrázku ;-€

0/0
17.1.2007 10:46

Mrázek

Re: Re: Re: Re: Se hned nečerti!!!

Vždyť jsem taky zásluhy rozdělil rovným dílem, tak jakýpak rasismus.;-)

Ta situace tam není jakkoliv růžová soudruzi, to si musíme otevřeně přiznat.;-(

0/0
17.1.2007 12:52

Mrázek

Re: Re: Díky pěkný článek

Vynalezl ho běloch, ovšem bylo to kvůli černochovi, který se mu nepozdával a kteréhožto chtěl efektivně eliminovat......takže za pokrok vděčíme oběma.;-D 

0/0
17.1.2007 10:17

Mrázek

Re: Re: Díky pěkný článek

Vynalezl ho běloch, ovšem bylo to kvůli černochovi, který se mu nepozdával a kteréhožto chtěl efektivně eliminovat......takže za pokrok vděčíme oběma.;-D 

0/0
17.1.2007 10:25

belgian chocolate

no jo

takže z celého afrického kontinentu se má udělat jeden velký skanzen doby kamenné až železné?

0/0
17.1.2007 16:20

Najdete na iDNES.cz