Djerba: osvědčená tuniská klasika

  0:01aktualizováno  0:01
Turisté, kteří se nechtějí vydat do vnitrozemí Tuniska a neláká je ani kontinentální pobřeží, mohou zvolit jiný atraktivní cíl - ostrov Djerba. Na Djerbu je možné jezdit po celý rok, ke koupání v moři je nejvhodnější doba od května do října. Zimní období je ideální pro poznávací zájezdy a výlety.

V létě se opalujte na pláži, v zimě si prohlédněte památky | foto: Profimedia.cz

Djerba je největším z několika ostrovů na jihovýchodě Tuniska, které je typické svým dlouhým a poměrně členitým pobřežím s výrazným Gabeským zálivem zvaným Malá Syrta.

Djerba

Na Djerbě je příjemné přímořské podnebí, typické mírnou zimou a vysokými teplotami v létě, které zmírňuje svěží vánek od moře.

Djerbu spojuje s pevninou hráz, která stojí na základech hráze z doby starého Říma. Podél ní je vedeno i potrubí, které na ostrov přivádí pitnou vodu. Neobvykle tvarované a hluboké nádrže na sladkou vodu, tzv. impluvia, totiž místním obyvatelům a turistům nestačí.

Houmt Souk, Djerba

Hlavním městem ostrova je Houmt Souk, který si doposud zachoval tradiční ráz. Z několika set minaretů se pětkrát denně ozývá volání "Allahu akbar", kterým muezínové zvou věřící k návštěvě téměř dvou set místních mešit. Nejznámější a nejnavštěvovanější jsou Mešita Turků a Mešita cizinců.

Orientální duch na vás nejvíce dýchne na nesčetných tržištích. Ten pravý orientální mumraj křiku a gest trhovců zažijete mimo jiné i na rybím bazaru, kam se každé odpoledne svážejí tisíce plodů moře.

Houmt Souk, Djerba

Vesnička Guellala je proslulá svými takřka padesáti hrnčířskými dílnami. Zdejší hrnčíři představují bezpochyby jeden z nejstarších řemeslných cechů na světě. Mnozí z nich vyrábějí svou keramiku stejným způsobem, jakým ji na svých kruzích vytáčeli jejich předkové po tisíce let.

Za návštěvu stojí také Ostrov plameňáků, který leží na severu Djerby a po celý rok nabízí vynikající podmínky pro koupání a odpočinek.

Djerba - synagoga Ghriba

Kulturně-historickým "nej" je na Djerbě nepochybně synagoga Ghriba, nejstarší v Africe a jedna z nejstarších na světě. Podle dochovaných zpráv byla založena skupinou židovských duchovních, kteří byli vyhnáni z Jeruzaléma. 

Uvnitř synagogy je uložena ve schránce jedna z nejstarších židovských tór (zápisů Starého zákona) na světě. Jednou ročně se tóra při příležitosti židovského svátku Pesach vynáší ven na nosítkách pod baldachýnem.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Nejstrmější ulice na světě je ve Walesu, má sklon přes 37 procent

Ulice Ffordd Pen Llech v severním Walesu je se sklonem 37,45 % nejstrmější...

Nejstrmější ulice na světě je v severním Walesu, ve městě Harlech. Potvrdili to zástupci Guinessovy knihy rekordů s...

Další z rubriky

Od starých Řeků po fašismus. Výlet do nenápadného okolí Neapole

Neotřelý pohled na Amalfi z vnitrozemí. Abyste si jej užili, bude vás to stát...

Nádherné pobřežní scenérie na pozadí ikonického Vesuvu, dekadentní metropole italského jihu, četné pozůstatky antické...

Termály a masové hroby. Výlet do Slovinska, kde se rubal každý s každým

Navenek základna trochu připomíná trampskou osadu.

Kočevski Rog je málo známý kout Slovinska. Putování nekonečnými pralesy dokonale nabíjí energií a fyzicky zmožené tělo...

Monte Cristo zde měl trpět čtrnáct let, vás z pevnosti If vysvobodí přívoz

Pohled na pevnost If z přijíždějícího přívozu

Ostrůvek If leží na moři zhruba tři kilometry od Marseille a jinak než po vodě se tam nedostanete. Na to se ostatně...

Najdete na iDNES.cz