Klouzající kameny z Údolí smrti
Některé váží jen pár kilogramů, jiné třeba metrák. Ale prakticky všechny se hýbou. Tedy když se nikdo zrovna nedívá. Že se posunují, byť o pouhé milimetry nebo centimetry, dokládá i zřetelná stopa, kterou za sebou v půdě na dně kalifornského Údolí smrti zanechávají. Některé už tak zvládly za poslední staletí urazit i pět set metrů dlouhou cestu. Což je něco, co se od obyčejných kamenů zkrátka neočekává.
Prokazatelně s nimi nepohybovalo žádné zvíře ani síla lidských rukou, a to z lokality Racetrack Playa, kde je koncentrace těchto „plujících“ kamenů největší, udělalo pořádně záhadné místo. O tom, co přesně je uvádí v pohyb, se předlouze spekulovalo.
Teprve v roce 2014 si na tento fenomén posvítili geologové. Vypomohli si rozestavěnými kamerami, které detailně snímaly jednotlivé kameny. A ta časosběrná řada záběrů konečně odhalila podstatu celého jevu. Lokalita Racetrack Playa není totiž vyprahlá, vzduch je tu vlhký. A za nočního chladu kondenzuje. Pod kameny se často vytváří námraza. Tenká vrstva ledu pak dodá dostatečný vztlak, který spolu s usilovným nárazovým větrem umožní těžkým kamenům „klouzat“ po mazlavém bahně.
Ne o moc, jen o centimetry. Ale dost na to, aby se to postaralo o jednu krásnou přírodní záhadu.