Čtvrtek 13. srpna 2020, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

Cyklotrasa snů na Zélandu: krásnou přírodou od hospody k hospodě

aktualizováno 
O podobné trase si cyklisté u nás zatím mohou nechat jen zdát. Pokud se vydáte na Nový Zéland na Jižní ostrov, projeďte si unikátní cyklostezku Otago Rail Trail po trase bývalé železnice. Čeká vás zhruba 150 kilometrů téměř po rovince krásnou přírodou, parádní hospody i příjemné noclehy.

Zatímco kilometrové převýšení během denní túry vypadá na Novém Zélandu mnohde jako norma, Otago Rail Trail je výjimkou. Cyklostezka vede v trase bývalé železnice mezi městy Clyde a Middlemarch v kdysi zlatokopeckém srdci hornatého Jižního ostrova.

Vlevo kopce, vpravo kopce, vpředu také kopce. Přesto na kole šlapeme prakticky po rovině, stejně jako tu kdysi jezdily vlaky. A když nám foukne příznivý vítr do zad, uháníme chvilku dokonce ještě rychleji, než směly s limitem 50 km/h dávno zrušené vlaky.

Idyla uprostřed pastvin

Cyklostezka vede nekonečnými pastvinami s desítkami tisíc ovcí, což je mimochodem stále jen hrstka ze 40 milionů ovcí, jež v zemi se čtyřmi miliony obyvatel chovají. Místy se cyklotrasa skryje ve stinné skalní soutěsce či dokonce v temných útrobách tunelu, po chvíli naopak nabídne vyhlídky ze skalního úbočí nad hlubokou roklí.

Když už přijde stoupání, je sotva znatelné. Vlastně tu jde spíš o ten vítr. Dokud duje do zad, je to hračka. Až si říkáme, k čemu jsme si uprostřed 150 kilometrů dlouhé štreky vůbec rezervovali nocleh. Nakonec jsme podlehli nátlaku majitele cyklopůjčovny, který se nad naším jednodenním nápadem zděsil.
"Celý trail za jediný den? Vyloučeno!" prohlásil ten dobrý muž.

"Tak snad bychom se tu mohli zdržet dva dny," navrhli jsme.

"S námi jezdí všichni zákazníci nejméně na čtyři dny," opáčil cykloservisman. "Ale vy jste docela mladí, tak pokud si vážně troufáte, snad byste to mohli zvládnout i za dva dny."

Ještěže jsme poslechli. Jízda "zadarmo" s větrem v zádech nám zhruba po 15 kilometrech končí. Trasa se prudce stáčí a čeká nás okolo 65 kilometrů proti větru. Z rychlosti přes 50 km/h je rázem sotva třetinové tempo, nemáme možnost bojovat s protivětrem za podpory početného pelotonu, jsme na to všehovšudy tři. Jedinou vzpruhou zůstává fakt, že i tak tady zůstáváme jasně nejrychlejší, neustále cestou někoho předjíždíme.

Otago Rail Trail, Christmas Creek

Otago Rail Trail, Christmas Creek

Pohodička od hospody k hospodě

Novozélanďané se nikam neženou, jezdí sem trávit pohodovou dovolenou na kolech. Ve všední dny uprostřed týdne, kdy tudy projíždíme, míjíme vlastně jen partičky místních penzistů. Ti jsou tu jasně nejčastějšími poutníky, o letních prázdninách (během českého prosince a ledna) se přidávají též rodiny s malými dětmi. A tihle všichni se při rychlosti nanejvýš 10 km/h kochají krajinou a vyhlížejí hospody podél trasy.

Kamenné venkovské puby, zde zvané taverny, nabízejí pocestným i lůžka. Při nejdelší vzdálenosti mezi hostinci okolo 30 kilometrů lze tenhle výlet docela dobře naplánovat a zrealizovat coby poznávací túru od jedné venkovské hospody ke druhé. A při pohledu na výběr z pestré řady místních piv na dlouhém baru plus poctivé šťavnaté steaky z kuchyně je nám až líto, že musíme do dalšího boje s protivětrem. Jedno rychlé pivo na žízeň, jeden místní masový koláč z listového těsta na hlad a zpátky do sedla.

Otago Rail Trail
Otago Rail Trail, Wedderburn

Vzpruha v samoobslužné cukrárně

Čeká nás totiž dobývání vrcholové kóty uprostřed trati, 618 metrů nad mořem. Ale žádný krpál tady není, zhruba 300metrové převýšení je rozložené do několika desítek kilometrů a nebýt pohledu do mapy nad pivem, ani bychom si stoupání nevšimli. Daleko větší nepříjemnost představuje sílící protivítr. Odpor v pedálech začíná být téměř nesnesitelný a ve zlenivělých kolenou píchá víc a víc.

Z vichru se stává vichřice, a tak zastavujeme na ovčí farmě vedle trati, v závětří jakési zastřešené odpočívárny se samoobslužnou cukrárnou. Vezmete si z lednice zmrzlinu, z kredence sušenky a nakonec poctivě zaplatíte do kasičky, co jste zkonzumovali, zjevně to tady spolehlivě funguje.

Otago Rail Trail

Otago Rail Trail

Otago Rail Trail, nocleh na farmě ve Wedderburnu

Otago Rail Trail, nocleh na farmě ve Wedderburnu

Příjemný nocleh s dobrotami

A když opět rozložíme mapu, zjišťujeme, že jsme zastavili právě včas. Jsme doma, tedy pro dnešní noc. Stačí popojet za roh a vítá nás otevřená chatička s naším jménem na dveřích a farmářskými dobrotami nachystanými od hostitelů v ledničce.

Vítr do rána ustal, a tak si druhý den naplno vychutnáváme pouť přes 68 zachovalých železničních mostů, na kterých po zrušení železnice nahradil pražce celistvý sjízdný povrch z bytelných prken a bezpečnostní zábradlí, bez něhož se vlaky, na rozdíl od cyklistů, v pohodě obešly.

Jestliže mosty jsou po úpravách pro cyklisty maximálně bezpečné, totéž se nedá napsat o tunelech. Ty představují zdaleka nejzrádnější část celé štreky. Chybí v nich totiž osvětlení a nejsou vytesány rovně, nýbrž do oblouků, takže nelze ani dohlédnout z jednoho konce na druhý, ačkoli nejsou příliš dlouhé. Cyklistům se sice doporučuje kolo v tunelech vést, ale pokušení bývá silnější, vždyť kde jinde se člověk na kole může projet tunelem, že?

Otago Rail Trail

Cílový raport

Těch 150 kilometrů se dá po téhle rovinaté stezce ujet za dva dny v pohodě i s "kancelářskou" kondicí. Chce to jen připravit se na nové druhy bolesti, místo bolesti zad od celodenního hrbení u počítače tady úpí klouby a zadek z nekonečného natřásání na polní cestě.

Ale pokud cestujete ve vyšším věku nebo s dětmi, rozhodně zvolte čtyřdenní variantu, doporučovanou místními cykloservisy. Pokud vám při cestách po Novém Zélandu zbude na tuto farmářskou oblast pouze den času, stojí za to projet si aspoň famózní vrcholový úsek Otago Rail Trailu mezi stanicemi Wedderburn a Lauder, který měří zhruba 35 kilometrů.

Může se hodit

Zachovalý kus železnice
Na jednom konci navazuje cyklostezka Otago Rail Trail na část trati, po které se lze dodnes svézt i vlakem. Vyhlídková Taieri Gorge Railway (www.taieri.co.nz) pendluje mezi historickým kamenným nádražím v pobřežním městě Dunedinu a zachovalou originální dřevěnou stanicí na východním konci cyklostezky v Middlemarch po úzkokolejce s rozchodem 1 067 milimetrů. Vozí turisty po trati dlouhé 77 kilometrů přes 35 mostů, 10 tunelů, několik soutěsek i zlatonosných potoků.

Půjčení kola a přespání
Vše, co je potřeba vědět před startem, lze nalézt na webu www.otagorailtrail.co.nz. Otago Rail Trail obsluhuje řada cyklopůjčoven, které se dokážou do značné míry přizpůsobit přání klientů, omezením bývá pouze jízdní řád kyvadlových autobusů. Kolo včetně vybavení (přilba, cyklopočítač, brašny, lepicí sada) stojí na den kolem 50 novozélandských dolarů.

Nejpropracovanější strukturu nabídek má rodinný podnik www.trailjourneys.co.nz.

Podél trati je na výběr zhruba ze stovky nocleháren, většinou jednoduchých venkovských ubytoven, cena za osobu i se snídaní osciluje kolem 50 dolarů. Výjimečně milý azyl skýtá uprostřed trasy ve Wedderburnu rodinná farma s tisícovkami ovcí: www.wedderburncottages.co.nz. Je to ideální zastávka pro dvoudenní itinerář na celých 150 kilometrů, jaký jsme si zkusili my.

Jak to celé vzniklo
Celých 150 kilometrů stezky Otago Rail Trail s převýšením jen kolem 400 metrů vede v trase bývalé železnice. A vlaky, jak známo, nemají rády ostrá stoupání ani prudká klesání. Dráhy však nutně potřebují pasažéry. A ti tady nebyli. Zlatá horečka pominula už před víc než 100 lety, přehrada na konci trati také stojí už pár desítek let, a když v 80. letech 20. století přišly dráhy ještě o lokální licenční monopol na přepravu nákladů, najednou nebylo co (ani koho) vozit. Proto vlaky na sklonku 20. století dojezdily a na začátku 21. století vyjeli na bývalou trať první cyklisté.

Kolejnice, pražce i hrubý štěrk byly z celých 150 kilometrů nákladem zhruba 12 milionů korun odvezeny, povrch dnes tvoří uválcovaná šotolina a mimo sezonu lze na trase narazit na těžkou stavební techniku, jež cestu průběžně zvelebuje.

Autor:
  • Nejčtenější

KVÍZ: Znáte zeměpis? Vylosovali jsme výherce průvodců po zahraničí

Zeměpis vás baví. Soutěžního kvízu o kvalitního průvodce po zahraničí podle vlastního výběru se zúčastnilo téměř 4 300...

Ať nás nechají žít, jsem proti omezování turistů, řekl Klaus na Sněžce

Jakákoli snaha omezovat návštěvnost Krkonoš nebo Sněžky, o jejíž extrémní vytíženosti se v poslední době často mluví,...

Ostrov Kos: Pokud máte odvahu jet za hranice, je to dovolená snů

Asi jen málokdo ještě před několika týdny pomyslel na to, že letošní dovolenou stráví u moře. Život je ale změna,...

České léto. Se speciálem ušetříte na dovolené až 6 000 korun

Cíl dovolené? Česká republika. Plán? Netradiční zážitky, adrenalin, sport, ale i památky, muzea a zábava pro děti....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Vltavy k Blanici. Výlet kousek od Lipna, kde budete úplně sami

Jen pár kilometrů od frekventovaného Lipna čeká na vytrvalé výletníky docela jiný svět: putování odlehlou šumavskou...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Gastronomický výlet do Vídně. Češi ocení řízek, gurmáni zkusí i tafelspitz

Premium Vídeň je rájem všech gurmánů a rozhodně to není jen káva, štrúdl a Sacher, na čem si návštěvníci pochutnají. Turisté...

Je to realita, nebo jen fantazie? Dubrovník poznal tiché ulice bez davů

Pandemie koronaviru rozdělila Chorvatsko na turisticky dosažitelný sever a zapomenutý jih. A jindy davy obléhaný...

Nejopuštěnější z opuštěných. Mrtvá místa, kde prázdnota svírá srdce

Místa, kde kdysi bývalo živo a najednou tam vládne nepříjemné ticho a znepokojující klid. Po několikaměsíční povinné...

Nenápadné, ale nádherné. Do rakouského pohoří Hochschwab vezměte pohorky

Hochschwab nabídne pitoreskní tvary vápencových kopců, výtečné vyhlídky do celé východní části Rakouska i častá setkání...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...

VIDEO: Polský kamion nezpomalí ani úzký levý pruh na rozkopané D1

Dálniční pruh musí být široký minimálně 2,5 metru, což je pro mnoho aut na hranici bezpečnosti. Vždyť mrazírenský...