Curych: město bankéřů i kuřáků marihuany

  9:40
Švýcarský Curych byl odjakživa křižovatkou. Už v roce 15 př.n.l. zřídili Římané na břehu Limmatu, známější ze dvou zdejších řek, celnici. Dnes Curychem cestuje celý svět. Na předměstí v Klotenu stavbaři sotva stačí dobudovávat dráhy obřího letiště. Město je navíc křižovatkou kultur. Je to svět, kde se snášejí nažehlení bankéři s kuřáky marihuany, kterou si zde mohou legálně opatřit.

Už od 19. století je dominantou centra Curychu nádraží, z něhož vyjíždějí přímé vlaky do všech koutů Evropy: superexpresy TGV do Francie, ICE do Německa, Pendolino do Itálie a po letech pauzy od letoška znovu i spoj bez přestupů do Prahy.

Jen klasické autobusové nádraží podle českého vzoru tu nehledejte. Hrstce mezinárodních linek stačí nenápadné parkoviště za hlavní vlakovou stanicí na Limmatstrasse. Švýcaři jezdí všude vlakem. Často i do hor.

Průsečík kultur
Se čtyřmi sty tisíci obyvateli největší, ale nikoli hlavní švýcarské město je také průsečíkem kultur. Sice projdete širší centrum za hodinu, přesto taková čtyřiadvacetihodinová zastávka nemusí být zbytečně dlouhá.

Stihnete tak třeba exkurzi do světa, v němž se snášejí nažehlení bankéři s pohodovou kulturou vyznavačů marihuany.

Místní milovníci drogy si ji mohou opatřit legálně. Nejnovější švýcarské zákony umožňují existenci hanfshopů s několika podmínkami: obejdou se bez reklamy, neprodají marihuanu cizinci ani zákazníkovi mladšímu 18 let. Domorodci pak s chutí a v klidu vykouří jointa třeba v parku u zemského muzea, na soutoku Limmatu a Sihlu.

Tady se v létě odehrávají pozoruhodná setkání: na zdejších lavičkách si totiž pánové v oblecích rádi přečtou své "Neue Zürcher mit" čili oblíbené dvojbalení šedivých seriózních novin s pestrobarevným bulvárním Blickem. ´

Štíty Alp
A co ještě vás tu čeká za překvapení? Až projdete z nádraží po Bahnhofstrasse k pobřežní promenádě, netěšte se, že spatříte Alpy. Ačkoli jsou jejich zasněžené štíty na dohled, usedlíci tvrdí, že nad Curyšským jezerem velehory vystoupí z mlžného oparu nanejvýš třikrát do roka.

Nemůžete se rozhodně spálit se zdejší kuchyní. Ať už se zakousnete u stánku na břehu Limmatu do lahůdkové bílé klobásy za šest franků nebo si objednáte za nejméně pětinásobek v některé z honosných restaurací v okolí Bahnhofstrasse züri-geschnätzlets - jemné telecí nudličky se žampiony ve smetanové omáčce.

A ty čokolády v Coopu naproti nádraží! Tolik regálů s tak bohatým výběrem čokolád jako v tomhle supermarketu sotva kde uvidíte na jednom místě...

Může se hodit

Jak se tam dostat
Přímým nočním spacím vagonem po trase Praha (18.17) Tábor (19.41) - České Budějovice (20.32) - Curych (6.27). Zpět Curych (22.33) - České Budějovice (8.39) - Tábor (9.26) - Praha (10.51). Zpáteční jízdenka se prodává za cenu od 118 eur (asi 3500 korun).

Noční autobusy Praha - Curych si účtují za cestu tam a zpět necelé 3000 korun, letenka s víkendovým noclehem stojí od 10 000 korun.

Jak ušetřit
30 hoteliérů v Curychu poskytuje po celý rok 2003 zdarma nocleh a stravu dětem, které se ubytují s rodiči o víkendu.

Kde hledat další informace
www.myswitzerland.com (turistický servis částečně v češtině)
www.zuerich.com (oficiální stránky města)
www.zvv.ch (curyšská hromadná doprava)

ZAJÍMAVÁ MÍSTA



Grossmünster


GROSSMÜNSTER
Se svými dvěma zaoblenými věžemi nejnápadnější ze tří chrámů, jež tvoří panoráma města. Stojí na pravém břehu Limmatu, opačném než místní tepna Bahnhofstrasse. Kupole byly přistavěny teprve v 18. století, když se uvažovalo o zbourání chrámu, který zde vznikl o 500 roků dříve.





 



Lindenhof

LINDENHOF
Tohle magické místo na nenápadné odbočce z lidnaté Bahnhofstrasse nesmíte minout. Z vršku plného lip a laviček nad Limmatem je parádní pohled na protější břeh s dvěma věžemi Grossmünsteru. Kromě vyhlídky tu můžete vstřebat i dějiny: v roce 1798 právě tady byla přijata švýcarská ústava. A už v roce 15 před Kristem zde Římané položili základní kámen města někdejší celnicí.

 


FRAUMÜNSTER
Tuhle kombinaci románského slohu a gotiky na náměstí Münsterhof proslavila malovaná okna Marka Chagalla, jež sem ovšem přibyla teprve v roce 1970: Kristovo, Jakubovo a Sionské. Je tady též památné místo českých emigrantů: na zemi před kostelem písemně děkují Švýcarsku za pomoc a přijetí po roce 1968.  




Bahnhofstrasse


BAHNHOFSTRASSE
Možná nejslavnější nákupní třída Evropy, spojnice curyšského hlavního nádraží s přístavem Bürkliplatz na jezeře, je dlouhá 1400 metrů. Jezdí tudy modrobílé tramvaje s dřevěnými sedačkami a pomaličku se "prozvánějí" skrz davy lidí.

 


 



St. Peter Kirche


ST. PETER KIRCHE
V Curychu sice nemají pražský orloj, přesto se pyšní hodinářskou raritou. Na půl cesty mezi vyhlídkou Lindenhof a Fraumünsterem se tyčí věž nejstaršího městského kostela s největším ciferníkem Evropy: v průměru měří 8,7 metru. A když vystoupáte 157 schodů, čeká na vás podstatně luxusnější výhled ve srovnání s "přízemním" Lindenhofem.

 

 



Uetliberg

UETLIBERG
Na západním okraji města můžete podniknout výšlap na kopec, pod nímž se rozprostírá Curych jako na dlani. Zajímavější cesta nahoru vede lesem od konečné stanice tramvaje číslo 13 Albisgütli (jede od nádraží). Trasa pro výstup je značená, ztratit byste se tu rozhodně neměli. Ale chce to pevné boty. Dojet tam lze i bez výšlapu vlakem linky S10 do stanice Uetliberg.

BAHNHOFSTRASSE. Možná nejslavnější nákupní třída Evropy, spojnice curyšského hlavního nádraží s přístavem Bürkliplatz na jezeře, je dlouhá 1400 metrů. Jezdí tudy modrobílé tramvaje s dřevěnými sedačkami a pomaličku se "prozvánějí" skrz davy lidí.

LINDENHOF. Tohle magické místo na nenápadné odbočce z lidnaté Bahnhofstrasse nesmíte minout. Z vršku plného lip a laviček nad Limmatem je parádní pohled na protější břeh s dvěma věžemi Grossmünsteru. Kromě vyhlídky tu můžete vstřebat i dějiny: v roce 1798 právě tady byla přijata švýcarská ústava. A už v roce 15 před Kristem zde Římané položili základní kámen města někdejší celnicí.

ST. PETER KIRCHE. V Curychu sice nemají pražský orloj, přesto se pyšní hodinářskou raritou. Na půl cesty mezi vyhlídkou Lindenhof a Fraumünsterem se tyčí věž nejstaršího městského kostela s největším ciferníkem Evropy: v průměru měří 8,7 metru. A když vystoupáte 157 schodů, čeká na vás podstatně luxusnější výhled ve srovnání s "přízemním" Lindenhofem.

UETLIBERG. Na západním okraji města můžete podniknout výšlap na kopec, pod nímž se rozprostírá Curych jako na dlani. Zajímavější cesta nahoru vede lesem od konečné stanice tramvaje číslo 13 Albisgütli (jede od nádraží). Trasa pro výstup je značená, ztratit byste se tu rozhodně neměli. Ale chce to pevné boty. Dojet tam lze i bez výšlapu vlakem linky S10 do stanice Uetliberg.

GROSSMÜNSTER. Se svými dvěma zaoblenými věžemi nejnápadnější ze tří chrámů, jež tvoří panoráma města. Stojí na pravém břehu Limmatu, opačném než místní tepna Bahnhofstrasse. Kupole byly přistavěny teprve v 18. století, když se uvažovalo o zbourání chrámu, který zde vznikl o 500 roků dříve.

Grossmünster (v popředí) je se svými dvojitými věžemi nejslavnější dominantou Curychu, největšího švýcarského města

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Z natáčení styku s oslicí mám dodnes noční můry, líčí youtuber

Premium

Obrázky obličejů rozbitých pěstmi z Bolívie nebo čel posekaných mačetami v Iráku ani nemůže zveřejnit kvůli množství krve. „Tam na mě padla úzkost, bál jsem se, že omdlím a umřu. Dav neměl začátek...

Jeskyně nacisté zalili betonem, továrny a kryty v nich skryli před nálety

Kromě mnoha hrůz, které přináší každá válka, se za té druhé světové projevila nedaleko Brna i neúcta nacistů k přírodním krásám. V závěru bojů si vybrali pětici jeskyní v Moravském krasu, kde chtěli...

Italský ráj pro milovníky skal u Lago di Garda si oblíbil i Adam Ondra

Tisíce lezeckých cest, celoroční možnost lezení a více než čtyřiadvacet obchodů s lezeckým vybavením dělají z italského Arca ráj všech dobyvatelů skal. Míří sem lezci z celého světa a kromě...

Italům dochází trpělivost, za suvenýry z Etny můžete zaplatit majlant

Největší evropská sopka letos dala světu opět na srozuměnou, že je velmi aktivním vulkánem. Senzací rozzářeného sopečného kužele a lávových proudů plazících se po zasněžených úbočích k sobě přitáhla...

Česko patří mezi nejšťastnější země na světě. USA se stále propadají

I v letošním roce se Finsku povedlo udržet titul nejšťastnější země na světě. Je to již po osmé v řadě, co tato severoevropská ekonomika ovládla tento žebříček. Česká republika skončila na 20. pozici...

20. března 2025  12:04

Italský ráj pro milovníky skal u Lago di Garda si oblíbil i Adam Ondra

Tisíce lezeckých cest, celoroční možnost lezení a více než čtyřiadvacet obchodů s lezeckým vybavením dělají z italského Arca ráj všech dobyvatelů skal. Míří sem lezci z celého světa a kromě...

20. března 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  19.3 10:38

Walter Scott: otec skotské kultury proslavil Vysočinu, miloval však nížiny

Premium

Dudy, kilt a tartan. Symboly skotské kultury zná asi každý. Přitom jim bylo souzeno zmizet v propadlišti dějin. Za jejich záchranu vděčíme především jednomu člověku – spisovateli Walteru Scottovi....

19. března 2025

Propad je pryč. Pražské letiště očekává rekordní sezonu

Nové přímé spojení do kanadského Toronta a rozšíření frekvence do korejského Soulu. Pražské Letiště Václava Havla letos očekává jedenáctiprocentní nárůst kapacity a odbavení 18 milionů cestujících....

18. března 2025  11:03

OBRAZEM: Rumunské národní parky, to není jen Dunaj, Banát a medvědi

Že má rozlohou trojnásobné Rumunsko třiapůlkrát více národních parků než Česko, to bychom mu snad ještě odpustili. Ale na to, že jsou ty jejich parky v krásách divokosti tak bohaté, se nežárlí jen...

18. března 2025

Natírání těla máslem, rozbití lebky jako ceremoniál. Jak probíhá indický pohřeb

Premium

Jak končí život ve Váránasí? Na březích řeky Gangy tam planou ohně, zní mantry a snáší se voňavý prach. Ráno na břehu Gangy je klidné, i když plné lidí. Je v oparu a oranžové, jak svítí slunce skrze...

17. března 2025

VIDEO: V Brazílii vykáceli kus deštného pralesa kvůli klimatické konferenci

Brazilské úřady vykácely 13kilometrový pás v Amazonském pralese, na kterém vznikne čtyřproudová dálnice. Po ní se mají lidé dostat do města Belém, kde se v listopadu koná klimatická konference COP30....

17. března 2025  14:35

Dodávkou s dětmi. Návštěva španělských dolů je jako výlet na Mars

Pokud někdy zatoužíte uvidět skutečně červenou řeku, měli byste se vypravit do jihozápadního koutu Španělska. Provincií Huelva tam protéká Rio Tinto. Magicky zbarvený vodní proud se prodírá mezi...

17. března 2025

Z natáčení styku s oslicí mám dodnes noční můry, líčí youtuber

Premium

Obrázky obličejů rozbitých pěstmi z Bolívie nebo čel posekaných mačetami v Iráku ani nemůže zveřejnit kvůli množství krve. „Tam na mě padla úzkost, bál jsem se, že omdlím a umřu. Dav neměl začátek...

16. března 2025

Jak se babička Gatewoodová stala legendou dálkové pěší turistiky

Frázi, že věk je jenom číslo, slýcháváme často. Ne každý ji dokázal proměnit ze slov ve skutečnost právě tak názorně jako paní Gatewoodová. Dáma, před jejímž odhodláním nelze než uctivě smeknout,...

16. března 2025

KVÍZ: Poznáte nádraží v Česku z pohledu mašinfíry?

Dnešní kvíz vás provede po některých nádražích a železničních stanicích v Česku. Vaším úkolem bude poznat tyto zastávky z pohledu, který vidí mašinfíra. Díky nápovědám pro vás určitě nebude problém...

vydáno 15. března 2025