Čokoláda, zvláště švýcarská

aktualizováno 
- V rovinách Amazonky těžko vysvětlit, co je to Matterhorn. V Nigérii je obtížné vylíčit sníh a v říši středu přesvědčit Číňana o lahodnosti sýra rovněž nelze. Všichni ale ocení světoznámou dobrotu, která se rozplývá na jazyku. Švýcarskou čokoládu. Nejproslulejším pojmem ze země helvetského kříže v cizině totiž nejsou ani hory a sníh, ani hodinky či sýr, ale právě čokoláda.
Přitom Švýcaři čokoládu nevynalezli. Jenže jména Milka, Toblerone, Suchard, Lindt+Sprüngli, Maestrani, Cailler-Nestlé, Favarger, Pfister, Bloch dnes letí světem.
Tajemství švýcarské čokolády přitom není v kvalitě kakaových bobů a skladbě hlavních prvků - drcených bobů, tukových a dalších přísad, ale v jejich - míchání! Jde o to, jak dlouho, za jaké teploty a jakým způsobem. Výrobní tajemství švýcarských čokolád si prý nezadají s legendárním supertajemstvím Coca-coly.
Švýcaři čokoládu odkoukali v italském Turínu od podomých obchodníků a rodinných manufaktur. Odkoukali a přidali k tomu cosi svého.
Dál to ve Švýcarsku šlo počínaje rokem 1826 často průmyslově. Přes Sucharda, Caillera a Nestlé, historické to pilíře místní sladké slávy. Čokoláda už najednou nejsou jen pralinky a kuličky, ale typické tabulky známé dodnes.
Říká se také, že čokoláda potěší každého. A právě v tom jsou také právě Švýcaři mistři. A tak je tu čokoláda hořká, mléčná, oříšková. Ale také nugátové plnění a celá řada příchutí, od kávové až po mnoho ovocných. Druhy chutí tabulkové švýcarské čokolády už v současnosti těžko vůbec vyčíslit.
A to jsou tu pořád staré dobré pralinky, kuličkové "truffes", tenounké plátky, plněné tvary vlaškých ořechů a mnoho další podob.
Čokoláda, a to nejen švýcarská, není jen obyčejná dobrota. Obsahuje povzbuzující kofein. Nositele dobré nálady serotonin. Šiřitele optimismu, radosti a euforie - phenylaethylamid. A také anandamid, který se normálně vyskytuje v marihuaně. V čokoládě je ovšem zastoupen spíš symbolicky. Na značně slabou dávku jednoho "jointa" byste museli najednou sníst jedenáct kilogramů čokolády. Což nám nepřímo připomene, že všechny psychostimulativní klady jsou v každé čokoládě vyváženy nepříjemným kalorickým závažím.
Jeden dlouholetý český emigrant ve Švýcarsku přitom rád rozebírá jednu příhodu, která oblibu čokolády mezi všemi vrstvami dokumentuje: "Několik let mi trvalo, než jsem přišel na to, že čokolády, které vozím kamarádovým synkům, mizejí v žaludku jejich dobrého tatíka. Jeho dobrá nálada, optimismus a radost ze života jsou přitom příslovečné. Zřejmě i díky švýcarské čokoládě."
Švýcaři ovšem hodně čokolády nejen vyrobí, ale i snědí. Ve spotřebě na jednoho obyvatele vedou suverénně na světě s jedenácti kilogramy na osobu a rok.
Konkurence ale číhá všude. A dobrou čokoládu tak dnes dokáží vyrobit leckde. I v domácích manufakturách v argentinském San Carlos de Bariloche nebo v severořeckém Xeresu. Řada belgických výrobců dokonce produkuje skutečně skvělé výrobky. Jenže málo platné, Švýcaři pořád vedou.

Dali byste si jogurtovo-jahodovou Milku?

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Další vstřícný krok Uzbekistánu, prezident zrušil víza i pro Česko

„Chceme, aby turisté fotografovali co nejvíce. Dávejte fotky na Instagram! To...

Silně izolovaná země se od nástupu prezidenta Šavkata Mirzijojeva v roce 2016 postupně začala otevírat turistům. Nově...

VIDEO: Svátky světla ve Španělsku nahnaly koně do plamenů

Festival Luminarias (18.1.2019)

Každý rok se v půlce ledna sejdou obyvatelé vesničky San Bartolome de Pinares ke Svátku světla. Ve večerních hodinách...

Island varuje. Pozorování polární záře za volantem může zabíjet

Polární záře vyvolaná oblakem nabitých částic ze Slunce, který k Zemi dorazil...

Islandská policie požádala turisty, kteří do země přijíždějí pozorovat polární záři, aby se kvůli tomu nepřestali...

Najdete na iDNES.cz