Cap Bon připomíná ukazovák nasměrovaný na Evropu. Je to 70 kilometrů dlouhý a 40 kilometrů široký poloostrov na severovýchodě Tuniska. Mapku si rozklikněte ZDE.
Zahrada Tuniska
Cap Bon je název poloostrova i jeho nejsevernějšího cípu, mysu, který je od Sicílie vzdálený pouhých 120 kilometrů. Díky rozmanitosti a úrodnosti zdejších končin se mu také říká zahrada Tuniska.
Nyní, když nás evropský podzim nutí oblékat se tepleji a nezapomínat deštník, nastal ideální čas načerpat ve slunném Tunisku energii na vyhřátých plážích a na vinobraní. Tady se daří muškátovým hroznům, ale i olivám, citrusům a hlavně pomerančům, které zrají celý rok a mají každoročně vlastní slavnost.
Ročně zde sklidí na 2000 tun pomerančových květů, ze kterých se destiluje pomerančová pálenka. Ochucuje se jí káva a používá se také jako přírodní medicína na utišení různých bolístek těla.
Co si přivézt? Keramiku Žlutá, zelená, hnědá i kobaltově modrá. Antické vzory a tvary pro každou příležitost. Od malých misek na olivy, podélné talíře na ryby přes hluboké polévkové talíře až po velké mísy na ovoce. Co ochutnat? Muškátové víno Domovem lahodného vína Muscat sec de Kelibia je rybářský přístav Kelibia ležící asi 58 kilometrů severně od Nabeulu. Již za Kartaginců se tady pěstovala vinná réva a vinicím se zde velmi dařilo. Z červených vín je skvostné Vieux Magon a Saint Augustin. Devět kilometrů od Kelibie leží zbytky Kerkouane, jediného ryze fénického města v Africe, kde se vyráběl purpur. Kam vyrazit? Do Tunisu Kdysi tady prý stál zázračný olivovník, kolem kterého se rozrostla osada Tunes. Dnešní moderní metropoli, která je od Nabeulu vzdálená jen asi 60 kilometrů, se s oblibou říká Paříž severní Afriky. Pyšní se nádhernou Medínou, secesním Novým městem, katedrálou i krásným muzeem římských mozaik Bardo. Tunis asi navždy bude trochu ve stínu slavného punského Kartága, kam vás zaveze rychlodráha TGM. |
Vítejte na Dobrém mysu
Můžete tady relaxovat u moře, vydat se za antickými památkami, nechat se hýčkat u léčivých pramenů, nebo chytat ryby. (V zimě můžete vyrazit i na divoká prasata.)
Poloostrov se táhne od severního mysu až po nejznámější a rušné letovisko Hammamet u stejnojmenného zálivu. I tady platí to, co v celém Tunisku. Je to příjemná mozaika "nej" z každé země a letovisek u Středozemního moře.
Už od antiky tuto oblast ovlivňovala blízkost k Sicílii a Evropě, odtud ostatně i italská verze názvu Cap Bona, tedy Dobrý mys. Už Kartaginci ocenili jeho bohatství a začali pěstovat fíky, olivy i granátová jablíčka. To nemohli tušit, že o několik století později budou jejich punské koupelny obdivovat turisté, kteří si mezi sluněním na pláži odskočili na výlet.
Na severu padají do moře skaliska, o která se do pěny tříští vlny, najdete tu nedotčené malebné zátoky, malé rybářské vesničky, kde se na jaře konají slavnosti krahujců a sokolníků, vinice a na východě dlouhé písečné pláže.
V království keramiky
Obrovský džbán uprostřed dopravní tepny a z něho roste strom. Nejde o kanadský žertík, ale o hrdou připomínku toho, co má zde dlouhou tradici a je také zdrojem obživy. Hrnčířství.
Již antická Neapolis, dnešní Nabeul, s asi čtyřiceti tisíci obyvateli, hlavní město guvernátu Cap Bon, byla centrem řemeslné výroby. Největší město poloostrova, které leží jen deset kilometrů od proslulého letoviska Hammamet, nabízí pohodu na menších a méně přeplněných plážích. Díky úrodné zemi a řemeslu není totiž na turistice úplně závislé.
Plody i produkty, které se zde rodí na poli, stromě či pod hbitýma rukama mistrů hrnčířů a kameníků, můžete vybírat na trzích od rána až do noci. Při toulkách zvedněte tu a tam oči na střechy domů. Tam se právě suší misky, mísy, vázy a další keramika s geometrickými ornamenty podle antických vzorů, o které budete později smlouvat.
Doba samozřejmě pokročila a ne všechno, co na súku spatříte, je ruční výroba. Poptávka je veliká a mnoho věcí pochází z průmyslové produkce místní fabriky, která vyrábí hlavně nádherné dekorativní dlaždičky do koupelen. Ty by bezesporu rozveselily unylá umakartová jádra českých panelákových koupelen.
Tradici zde má také pletení rohoží a výroba esencí do parfémů, které mají romantické názvy jako Tisíc a jedna noc nebo Pouštní růže a vydrží vám i několik let. Pár kapek při praní či do rozprašovače vzduchu osvěží váš šatník i obývák.
Nabeul je dnes moderní město, které se nadále pyšní svými dějinami. Pár metrů od velkého džbánu, se kterým jsme se již seznámili na křižovatce, je Archeologické muzeum se starobylými poklady a cennými vykopávkami z antických měst Pupput (Hammamet) a Neapolis (Nabeul).
Za návštěvu stojí také malé, ale originální muzeum chleba, nejdůležitější tuniské potraviny, která nikdy nechybí na stole. Najdete zde vše, co bylo a je zapotřebí k setí i sklizni, poučíte se o různých způsobech mletí zrna.
V pátek můžete vyrazit na velbloudí trh, ačkoli ten je spíše atrakcí pro turisty, která obvykle končí svezením se na hřbetu tohoto zvířete.
|
V podzimním Nabeulu si na plážích či výletech po poloostrově Cap Bon můžete příjemně prodloužit léto a nasbírat sluneční energii, která vám prosvětlí ponurný evropský podzim.
A pokud byste chtěli vyzrát na českou vlezlou zimu, zajděte do vesničky Beni Khair, pár kilometrů za Nabeulem. Proslavila se nejen tkaním koberců, ale i vlněnými dekami a kabáty s kapucí - kachabia. Originální teplý plášť vás doma může zahřát stejně jako sklenička muškátového vína a vzpomínka na babí léto s pomeranči v domovině Kartaginců.
Kolik za co zaplatíte Měna a kurz Měnit můžete všude, a to bez poplatků. Lépe menší částky. Nezapomeňte si uložit doklad ze směnárny. Pokud dináry náhodou neutratíte, musíte je před odletem měnit zpět na valutu. Vývoz tuniské měny je zakázán. Jídlo, pití, benzin * bageta 250 M Ceny některých jídel v restauracích střední kategorie |
V jámách bydlí Berbeři. Jejich ženy jsou proslulé svou krásou a prý také věrností. |
Postel i noční stolek jsou vyrobeny ze stejné hlíny, z které je i celé obydlí. |
Ve výklenku u vchodu do troglodytu mele na kamenném mlýnku berberská stařena mouku. |
Tento troglodyt má dvě patra. V přízemí jsou ložnice, kuchyně a pokoje, horní patro slouží jako skladiště a sýpka. |
Jednou z nejrozšířenějších atrakcí na Džerbě je jízda na velbloudech. Jsou to vesměs klidná a vyrovnaná zvířata, alespoň v rukou majitelů. |
Na místních trzích koupíte, na co vzpomenete: bubínky, keramiku či vodní dýmky |
Město Houmt Souk ležící na severním cípu ostrova Džerba se proslavilo především svými tržišti v centru města |
Oáza Mides |
Sahara a její koráby pouště - velbloudi - to je dotek s nekonečnem a nespoutanou přírodou |
V pouštním horku pokaždé osvěží čaj s čerstvou mátou |
TABARKA. Máte Tunisko spojeno výhradně s palmami a velbloudy? Omyl. Magrebská země je natolik pestrá, že vás tady okouzlí zeleň. Ostatně již Římané úrodný severozápad nazvali obilnicí. Tady můžete kombinovat moře, lesy a hory. Na korálovém pobřeží s korkovníkem na severozápadě najdete kromě pláží i ukázkové golfové hřiště. |
TUNIS - BARDO MUZEUM. Ráj antických mozaik i soch v bývalém palácovém harému beye s nádherně dekorovanými stropy. Unikátní mozaiky z římského období sem byly přeneseny z původních staveb, například z města Bulla Regia. V prvním patře jsou další mozaiky, které zdobily stěny či podlahy římských patricijských vil v Kartágu nebo Sousse. Obdivovat můžete také nálezy zejména z doby punského Kartága a římské. Tip: nejlepší výhled je z 2. patra. |
Berberská tvář Tuniska s nekonečnými písečnými dunami, to je Sahara s velbloudími karavanami |
SIDI BOU SAID. Zde vládne tuniská modř. Andaluská vesnička na skále sto metrů nad mysem Cap Carthage je obklopena mimózami, eukalypty a cypřiši. Romantické místo proslavili četní malíři jako například Paul Klee, kteří se nechali inspirovat krásou bílých domů s modrými dveřmi a okenicemi s uměleckými mřížemi na oknech. Jako dárek si přivezte modrobílou ptačí klec. |
SBEITLA. Dech vám vyrazí rozlehlá, kdysi římská kolonie Sufetula ve středním Tunisku, přesněji řečeno to, co z ní zbylo. Úžasné zříceniny a vykopávky, u nichž lze strávit několik hodin, vypovídají o době, kdy v Sufetule vládl blahobyt. Najdete zde zbytky malých pevností a kostelů zdobených mozaikami, překrásné baptisterium, Diokleciánův vítězný oblouk či čtvero lázní z římského období. U největších lázní se zachovaly sály pro teplou, vlažnou a studenou koupel. |
KAIROUAN. Čtvrté svaté město islámu po Mekce, Medině a Jeruzalému. Svými padesáti mešitami a marabuty láká poutníky z celého islámského světa i turisty. Sedm poutí do Kairouanu má stejnou váhu jako jedna pouť do Mekky. Jméno města, které je rovněž synonymem pro ručně vázané koberce, znamená v překladu karavana. Leží totiž na křižovatce důležitých cest na západním okraji pouště. |
Nekonečná magická Sahara a její "koráby" jsou pokaždé nezapomenutelným zážitkem |
Jako vystřižená z obrázkové knihy, taková je poušť se svými dunami, horami a oázami |
Troglodytská obydlí v okolí Matmaty |
Troglodytská obydlí v okolí Matmaty |
Ženy v podzemních obydlích ve vesnici troglodytů Matmata melou obilí na kamenném mlýnku a ochotně pózují objektivům |
Punská stéla z obětiště, na které je zobrazen symbol bohyně Tanity. Najdete ho paradoxně i na jednom obalu cigaret. |
Ze slavného mocného Kartága zbyly pouze ruiny, které jsou na seznamu památek UNESCO. Někdejší křižovatka světa neustále láká turisty i archeology. |
Óáza Tamerza je dnes opuštěná, ale stále vypadá jako z pohádky |
I řidiči naší malé výpravy se občas museli poradit, kudy dál |
Domky města Sousse jsou namačkány jeden na druhém |
Římské koloseum v El Jem tvořilo - po počítačové opravě do původní podoby - kulisu pro natáčení filmu Gladiátor |
Berberská žena předvádí mletí obilí tradičním způsobem mezi dvěma kruhovými kameny |
Vchod do typického berberského obydlí. Z malého nádvoříčka vedou schody do podzemních pokojů. |
Také vám připadá, že tato fotografie byla pořízena na jiné planetě? Ne nadarmo zde byly natáčeny slavné Hvězdné války. |
K vyschlému jezeru Chott El Jerid jezdí často turisté pozorovat východ slunce. |
Jezero má i své sociální zázemí... |
Horská oáza Chebika připomíná spíše pevnost |
I v pouštních oblastech lze najít příjemně chladné jezírko |
Vyhřáté pláže tuniského letoviska Nabeul na poloostrově Cap Bon |