Největším lákadlem na Chorvatsku je Jaderské moře.

Největším lákadlem na Chorvatsku je Jaderské moře. | foto: Chorvatské turistické sdružení

Co čeká na turisty letos v létě v Chorvatsku?

  • 129
Také letos v létě vyrazí do Chorvatska přes tři čtvrtě milionu českých turistů. Nestačí jim už rozkládací lůžko v kempu a k obědu ohřívaná konzerva. Chtějí luxus hotelu nebo klid rodinného penzionu a netradiční zážitky.

Čím mohou letos překvapit tradiční dovolenkové destinace? A dá se ještě vůbec v Chorvatsku zažít něco nového?

Doby, kdy se obsluha restaurace tvářila velmi otráveně, když si český turista chtěl objednat jídlo, jsou snad pryč. Češi přestávají mít pověst paštikářů a jsou čím dál náročnější. Už jim nestačí dojet autem k penzionu nebo hotelu a svalit se na pobřeží.

Mění se i cílová destinace jejich letní dovolené. "Pozorujeme pokles zájmu o Istrii," prozradila Rabea Benguedihová z cestovní kanceláře Alexandria. "Je to zřejmě tím, že je dost drahá a všichni tam už několikrát byli."

Z nabídky CK Fischer se nejvíce prodávají pobyty v oblasti Dubrovníku, na ostrově Korčula a v okolí Splitu. Zcela nově je v nabídce ostrov Brač, o jehož pláži Zlatni rat (Zlatý mys) v Bolu se říká, že je nejkrásnější na Jadranu.

Chorvatsko, ostrov Brač - pláž Zlatni rat
Pláž Zlatni rat na ostrově Brač

UBYTOVÁNÍ

V příštích sedmi letech se má v Chorvatsku postavit tisíc nových hotelů! Na letošní letní sezonu se otevřelo několik superluxusních hotelů.

Například apartmánový komplex Byder resort na ostrově Krk s kapacitou 250 lůžek a wellness centrem. Nebo pětihvězdičkový hotel Atrium v obchodním centru Splitu.

Čtyřhvězdičkový hotel Spongiola na ostrově Krapanj nabízí školu potápění se simulacemi v krytém bazénu. A sítě hotelů Solaris obohatily svou nabídku wellnessem a originální Dalmatskou vesnicí.

Je to replika typické vsi dalmatinske zagore s nabídkou dalmatských jídel a nápojů a bohatým denním programem a klapskými nápěvy.

Nebývalý rozmach ale zažívají malé rodinné hotely. Z dnešního celkového počtu 225 jich bylo skoro 90 procent otevřeno v posledních deseti letech. Dokonce 70 procent rodinných hotelů má celoroční provoz a velikou zásluhu na prodloužení turistické sezony.

Podle Chorvatské centrály cestovního ruchu se rodinné hotely postupně stávají jedním z nejvyhledávanějších turistických produktů v zemi.

A malí hoteliéři toho využívají a nabízejí "echt Chorvatsko". V rámci projektu Eno-gastro klaster se spojují s místními výrobci kvalitních potravin a vína.

Svým hostům potom nabízejí domácí speciality chorvatské kuchyně - od slavonských přes zagorské, međimurské, podravské až po lehčí istrijské a dalmatské.

Chorvatsko

DOPRAVA

Dlouhé kolony líně se táhnoucích aut na rozpálené cestě ještě asi z Chorvatska nezmizí úplně. Ale dálniční síť je zase o něco bohatší.

Konkrétně o sedm a půl kilometru dálnice Rijeka - Záhřeb v úseku Kikovica - Oštrovica. To je jeden z nejsložitějších cestovních úseků v Chorvatsku. Celá pětina jeho délky vede skrze objekty - pěti viadukty a dvěma podjezdy.

Dálnice Rijeka - Záhřeb má v současnosti 110 kilometrů celkového profilu a zbývajících 36,5 kilometrů bude zprovozněno do konce roku 2008.

Navíc začaly práce na obchvatu Splitu, který bude v budoucnu součástí silničního tahu Trogir - Split - Omiš, nejfrekventovanějšího úseku v Chorvatsku, s průměrným denním tranzitem kolem 40 000 vozidel.

Na prázdniny budou posíleny trajektové a lodní linky. S pobřežím je takto spojeno 67 osídlených ostrovů. A pravidelné osobní a trajektové linky fungují i mezi italskými (Benátky, Terst, Ancona, Pescara, Bari) a chorvatskými přístavy.

Každodenní trajektová linka spojuje Rijeku a Split během celého roku. Do Dubrovníku tato linka pokračuje třikrát týdně. Trajekty, které vyjíždějí z Rijeky směrem k jižnímu pobřeží, jsou dobrým řešením pro řidiče, kteří se tímto způsobem mohou vyhnout sice zajímavé, ale únavné jízdě pobřežím.

Chorvatsko, doprava

JACHTY

Stále větší oblibě mezi turisty v Chorvatsku se těší pobyty na jachtě.

"Chorvatsko nově vyhledává klientela, která právě nechce pouze strávit týden u moře, ale využít možnosti plavby na jachtě," řekl mluvčí CK Fischer Daniel Plovajko. Turisté si mohou pronajmout samotnou jachtu, pokud mají příslušné osvědčení a zkoušky pro plavbu, nebo si pronajmout jachtu včetně posádky. 

"Novinkou je možnost kombinace a spojení pasivní dovolené u moře s ubytováním v hotelu s několikadenní plavbou na jachtě podél pobřeží Chorvatska," uzavírá Plovajko.

Zázemí pro jachty bude letos o něco lepší. Nejstarší chorvatská marina Punat obnovuje část svých nautických obsahů pro nadcházející sezonu.

A Marina Novigrad v novigradském městském přístavu, jednom z nejchráněnějších na Jadranu, bude obnovena do začátku letošní letní sezony. Nabídne 365 stání.

Opravdu velký projekt se připravuje v Šibeniku. Nautické centrum Prgin a americká společnost Island Global Yachting, jeden z největších světových majitelů developerů a správců luxusních marin, se chystají na velkou výstavbu.

Za 80 milionů eur vznikne první specializovaná marina v Chorvatsku pro potřeby mega jachet v délce 40−60, ale i 80−100 metrů. U této luxusní mariny bude odděleně stát i marina pro menší lodě se čtyřmi stovkami stání.

Na poloostrově, kde budou umístěné, se vybuduje nákupní zóna s obchody a restauracemi,  wellness centrem, několika vnějšími i vnitřními bazény, podzemními garážemi a sportovními terény a i přístavem pro menší cruisery. V bezprostřední blízkosti jsou i remontní loděnice, ve kterých provádějí servis mega jachet.

Chorvatsko - Vrsar

POTÁPĚNÍ

Pokud se v Jadranu odvážíte jen se šnorchlem tři metry od pobřeží, o hodně přicházíte.

Potápění na Jadranu zažívá opravdovou expanzi díky výjimečné průzračnosti a bohatství jeskyní, podvodních propastí a hřebenů. Podle některých odhadů ještě nejméně 1 500 jeskyní a podmořských propastí v Jadranu čeká na své odhalení.

Snad nejbohatší na světě je Jaderské moře na vraky. Na jeho dně se nachází asi patnáct tisíc potopených lodí - ztroskotaných lodí, ponorek, letadel, torpédovek. Setkání s vraky je jedinečným zážitkem.

Registrovaných a licencovaných potápěčských center je více než stovka a z toho největší počet je na Istrii, Kvarneru a v oblasti střední Dalmácie.

Chorvatsko - Jaderské moře

PARK UNESCO

To, že se právě v národních parcích Chorvatska natáčel Vinnetou, ví snad každý turista. Ale Chorvatsko, to nejsou jen Plitvická jezera.

Do rodiny geoparků pod ochranou UNESCA se přidala chráněná krajinná oblast Papuk. Jejím pravým skvostem je lokalita Rupnica u Voćina se 70 milionů let starými sopečnými stupňovitými skalami.

Ty můžete vidět už jen na dalších třech místech na světě - na  Novém Zélandu, v Yellowstonu v USA a na Slovensku.

A na dně propasti Suhodolka v hloubce jednoho sta metrů odborníci objevili neznámé podzemní ráčky. Žijí tam v průzračné a téměř ledové vodě.

Uiž dříve vědce překvapilo odhalení propasti Uviraljka, o které je prokázáno, že je jedním z největších zimovišť četných druhů.

Zkrátka, i letos má Chorvatsko čím překvapit.


Čeští turisté v Chorvatsku

Do Chorvatska míří podle průzkumů celá čtvrtina všech Čechů, kteří se v létě vydávají na dovolenou. Drtivá většina z nich se obejde bez služeb cestovní kanceláře a zorganizuje si dovolenou sama. Důvodem je snadná dosažitelnost Chorvatska autem, autobusem nebo vlakem a také jazyková blízkost. Druhé nejoblíbenější je Slovensko, třetí Itálie.