Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. prosince 2021 Jitka

Chorvatský trek snů na nejvyšší horu Velebitu vám udělá chuť na moře

Lenošení u chorvatského pobřeží může být mnohem příjemnější poté, co si dáte pořádně do těla a podniknete nějaký zdařilý trek v chorvatských horách. Jeden z těch nejhezčích a nejnáročnějších vás zavede na 1 757 m vysoký Vaganski vrh, nejvyšší horu pohoří Velebit.

Jadran z hřebene Velebitu | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Velebit se táhne v severní části Chorvatska podél jadranského pobřeží v délce 150 km a patří k největším pohořím v zemi. Zdvihá se prakticky přímo z moře a vytváří mohutnou a obtížně průchodnou horskou hradbu mezi úzkým pobřežím a vnitrozemím.

Zeměpisně se dělí na severní, střední a jižní část. Posledně jmenovaná část je nejdivočejší a těší se největší oblibě návštěvníků. Není ani divu, že se právě tady natáčely klíčové filmové scény ze slavného Vinnetoua.

Ranní rozcvička v Paklenici

Nejvyšší hora Velebitu Vaganski vrch je tuctová placatá vyvýšenina, která sama o sobě není nijak zajímavá. Ovšem výstup na ni (v podstatě od hladiny moře) spojený s okružním trekem majestátní velebitskou přírodou patří k vrcholným sportovním a krajinářským zážitkům pěší turistiky, a to nejenom v Chorvatsku.

Fotogalerie

Je třeba si ovšem přivstat a výletu věnovat opravdu celý den, tzn. 12 -14 hodin. Samozřejmě jen v případě, že trek nechcete rozdělit napůl a nocovat v horách.

Starší popisy zdolávání Vaganského vrchu (není jich mnoho) vás budou směrovat ze Starigradu brzy ráno do kaňonu Malá Paklenica. Ten si však nechte spíše jako bonbónek na závěr a běžte přesně opačně!

Pokud chcete mít větší šanci zdárně vystoupat na Vaganski vrch a zachovat si možnost pro rychlý a bezpečný ústup, zahajte túru v sousedním kaňonu Velká Paklenica. A to nejlépe už v 6 hodin ráno. V tu dobu tady skoro nikdo není, (vstupné se však platí už od 5 hodin) a 6 - 8 km vzhůru kaňonem projdete po široké cestě ve stínu velmi rychle, pohodlně a bez zbytečné ztráty sil. Cestou lze navíc několikrát nabrat vodu (s sebou nutno vzít minimálně 3 litry).

Už v 8 hodin, po svižné ranní procházce, lze bez problémů posnídat na lavičkách u některé ze tří turistických chat na konci kaňonu. Pro výstup na Vaganski vrh je nejvhodnější chata či spíše obhospodařovaná útulna Ramiči, upravená z původně obývané osamocené venkovské usedlosti. Pan hospodář ochotně poradí, kudy a jak dál, nalije rakiju nebo uvaří kávu.

Více než tisíc metrů vzhůru

Studiem česky psaných informací o výstupu na Vaganski vrh by člověk mohl snadno propadnout obavám, že díky špatným značkám a sotva znatelným stezkám zabloudí, šlápne na minu nebo ho uštkne nebezpečná zmije růžkatá. Alespoň první dva problémy určitě nehrozí.

Rozcestí turistických cest

Rozcestí turistických cest

Hradba Velebitu nad osadou Ramiči s výstupovou trasou Lipa staza

Hradba Velebitu nad osadou Ramiči s výstupovou trasou Lipa staza

Cesty jsou velmi dobře a nově vyznačené, rozcestníky a směrovky čitelné, v podstatě nelze zabloudit. A zaminovaná území z dob války za chorvatskou samostatnost jsou zřetelně označená.

Hned za osadou Ramiči červené značky zahnou do bukového lesa na úzký kamenitý chodníček pojmenovaný Lipa staza. Míří nekompromisně strmě vzhůru, stoupání je však pohodlné, neboť jihozápadní svah zakrývá po ránu stín. Od osady Ramiči je to na hranu hřebene Velebitu 1 100 výškových metrů, dalších 100 m pak ještě na nejvyšší kótu. A voda nikde, takže bez dostatečných zásob se o výstup vůbec nepokoušejte.

Výstupové pohodlí končí s ústupem a řídnutím lesa, který střídá zhruba ve výšce 1 300 metrů kamenná suť na čím dál strmějším svahu. Začíná jeden z nejnáročnějších, ale také nejkrásnějších úseků: obzor se otevírá a dole pod sebou vidíte rozervaná skaliska kolem Velké Paklenice a mezi nimi modrou hladinu moře.

Zdolání hrany velebitského hřbetu ve výšce 1 650 m zdaleka ještě neznamená konec výstupu. Vaganski vrh je pořád v nedohlednu, úmorný výplaz po suti střídá unavující kličkování nesmírně členitým a nepřehledným reliéfem horského vápencového krasu, v němž člověk snadno ztrácí orientaci.

Nad Velkou Paklenicí a pod hranou hřebene Velebitu

Nad Velkou Paklenicí a pod hranou hřebene Velebitu

Naštěstí je chodník celkem zřetelný i v porostech kosodřeviny a značení vykazuje setrvale výborný stav. Nahoře velmi často silně fouká a teploty dosahují podstatně nižších hodnot než dole u moře. Teplé oblečení se tady určitě může hodit.

Velebitem mezi minami

Z plochého Vaganského vrchu není bohužel příliš vidět moře, jak by člověk čekal a chtěl, ale spíše opačná strana hor a vnitrozemí. A hlavně okolní pusté a zcela bezvodé hory, na jejichž nehostinné hřbety se vydává opravdu jen hrstka výletníků.

Ukazují-li hodinky více než poledne, v batohu je málo vody a dochází optimismus k dalšímu pochodu, je lepší to otočit a vydat se stejnou cestou dolů. V opačném případě můžete pokračovat hřebenovkou směrem na jihovýchod k chatě Ivine Vodice. Spíše než hřebenovku však tento úsek připomíná labyrint krasových strží a kráterů mezi vápencovými kupami, kudy se v kosodřevině proplétá značená cesta.

Vlevo od stezky se občas objeví výstražná cedulka upozorňující na životu nebezpečné miny - smutný pozůstatek z válečných let 1991-95. Na turistické mapě národního parku Paklenica (1:25 000) jsou zaminované plochy vybarveny červeně. Patří k nim například i hezká kupole vrchu Malovan (1 707 m), která by mohla někoho lákat ke zdolání. V případě potřeby tedy odbočovat z chodníku zásadně jenom doprava.

Vaganski vrh: hřeben Velebitu na jihovýchod

Vaganski vrh: hřeben Velebitu na jihovýchod

Směrem doprava k chatě Ivine Vodice ukazuje zhruba po 6 km hřebenového putování i rozcestník v sedle pod Bílým vrchem (1 657 m). Pokračovat po hřebeni na nejkrásnější horu této části pohoří Sveto brdo (1 753 m) je nad časové možnosti tohoto výletu.

Na dno kaňonu i fyzických sil

Chata Ivine Vodice je obyčejná lesní bouda s palandami, od níž rozhodně nic nečekejte. Ani pramen vody. Raději pokračujte v rychlém lesním sestupu do sedla Martinovo mirilo (914 m) a dál přes nízký hřbítek kolem Zeleni brig (776 m) na rozcestí Njive Lekine (680 m). Cesta v tomto úseku rychle ubíhá a postupně se otevírají v řídkém lese nádherné zpětné pohledy na hradbu Velebitu a do kaňonu Mala Paklenica.

Na rozcestí Njive Lekine je třeba učinit závěrečné rozhodnutí – pokračovat nádhernou, ale náročnou a zdlouhavou soutěskou Mala Paklenica, anebo se přehoupnout přes krasovou planinu kolem samoty Škiljici a Jurline do Velké Paklenice a celkem rychle a pohodlně dojít k parkovišti?

Podle mapy se zdá, že pochod 6 km kaňonem Mala Paklenica nic není, ovšem skutečnost je hodně odlišná. Průchod divokou a neupravenou soutěskou je náročný podnik terénem bez stezky, po ohlazených kamenech a skalách v řečišti potoka. Často je třeba používat rukou a někde i oprášit hlavní zásady horolezecké techniky. Výrazně zpomalené tempo cca 2-3 km/hod může komplikovat situace, kdy v řečišti teče voda.

Mala Paklenica: průchod kaňonem

Mala Paklenica: průchod kaňonem

Už tak velmi náročná túra na Vaganski vrch v Malé Paklenici graduje a člověk si sahá na dno svých sil. Doslova jako životabudič a dar z nebes může v parném létě posloužit „občerstvení“ v jeskyni Kopljuvača, kde z několika míst na stropě kape voda do rozřezaných pet láhví posazených v mazlavé jeskynní hlíně. Doušek vody nad zlato!

Když vylezete živi a zdrávi z Malé Paklenice ven, den se už chýlí ke konci. Túra koneckonců taky, leč k uzavření okruhu stále ještě zbývá 5–6 km úmorného pochodu okrajem zástavby Seline a Starigradu.

Na tento výlet zaručeně hned tak nezapomenete a věřte, že lenošení u moře si následující den užijete jako ještě nikdy.

Může se hodit

  • Mapa

Naprosto ideální je mít s sebou mapu 1 : 25 000 Národní park Paklenica. Je k dostání u prodavačů pohlednic a suvenýrů ve Velké Paklenici, ti ovšem otevírají později, než je třeba vyrazit na tuto popisovanou túru. Zkuste si ji tedy sehnat někde jinde předem.

  • Jak se tam dostat

Z dálnice A1 (Zagreb – Split) sjet na exitu č. 15 Maslenica a po Jadranské magistrále popojet do letoviska Starigrad (12 km). Zde odbočit do kaňonu Velka Paklenica a zaparkovat. Nejvyšší parkoviště ve výšce 90 m n. m. se nachází 3 km daleko. Vjezd autem a vstup do národního parku je zpoplatněn, letos v hlavní sezoně 35 Kč (10 HRK) auto a 210 Kč (60 HRK) dospělá osoba/den.

  • Itinerář trasy

Parkoviště Velká Paklenica (90 m) – Planinarski dom v Paklenici (480 m) – Ramiči, 2:00 h – Vaganski vrh (1757 m), 5:30 h – Ivine Vodice, 8:00 – Njive Lekine, 9:30 h – Mala Paklenica, parkoviště, 12:00 h – Velka Paklenica, 13:30 h.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let

Zemřel legendární český cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let. Radiožurnálu to potvrdila jeho rodina....

Bez rezerv a na dně. Tahle vlna už neměla přijít, zoufají si v Alpách

Premium K nástupní stanici lanovky v jediném celoročně otevřeném ledovcovém lyžařském areálu Rakouska – Hintertuxer Gletscher –...

ZANIKLÉ TRATĚ: „Rozkročený“ most Spojovací dráhy byl ikonou Žižkova

Seriál Jubilejní padesáté Zaniklé tratě tentokrát zůstanou v Praze. Podíváme se na trať, která propojila největší pražská...

Začíná lyžařská sezona, tak dobré sněhové podmínky vlekaři nepamatují

Na Černé hoře se ráno začalo lyžovat, v sobotu se přidá Malá Úpa a Šerlišský Mlýn. Úvod sezony v Krkonoších i Orlických...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České cyklistické peklo. Na 400 kilometrů nonstop a bez podpory nezapomenu

Závod Ultra 400 je jako jehla s nití, která napichuje jednu perlu za druhou. Co oblast, to klenot české krajiny a...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Indie se po roce a půl otevírá plně očkovaným zahraničním turistům

Indie od pondělí povoluje vstup do země plně očkovaným zahraničním turistům, kteří dorazí komerčními lety. Plně...

PODCAST: Tenerife připomíná Havaj. Pár nomádů projel celé Kanárské ostrovy

Jen co se v Česku přihlásí o slovo nevlídný podzim, chystají se do teplých krajin. A i kvůli pandemii koronaviru...

Vítejte v Monaku. Naleštěný ráj hazardu a luxusu má svou vlastní kletbu

Je to země maličká, ale plná přepychu. Monako také přitahuje velké boháče, kteří zde skupují domy a apartmány....

Palermo: mafiánské město schovává pod rozpraskanou omítkou velkolepost

Dřív se Palermu přezdívalo hlavní město mafie. Od těch dob se ale situace značně zklidnila. Dnes nabízí lidem...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...