Chile: průvodce přírodními krásami národních parků

V Chile najdete snad všechny krásy světa. Je tu Patagonie se svým nevlídným a silně větrným počasím, vulkány, horké prameny a kouřící gejzíry, blankytně modré laguny i nejsušší poušť světa Atacama, vinice, pláže i velehory... Zveme vás na procházku do jedinečných národních parků.
Chile

Chile - Vulkán Parinacota ležící u jednoho z nejvýše položených jezer světa - Lago Chungará (4570 m.n.m.), NP Lauca | foto: Miloslav Prynych

Patagónské Torres del Paine

Na jihu kontinentu v chilské části Patagonie leží jeden ze symbolů jihoamerické přírody - NP Torres del Paine. Park nabízí mnoho zajímavého - několik nádherných jezer, překrásné horské scenérie, do světlemodra zbarvené ledovce, bohatou faunu a floru a především řadu nenáročných a dobře značených treků, které zvládnou i méně zdatní turisté.

Bohužel nám velmi nepřálo téměř neustále deštivé a neskutečně větrné patagonské počasí, a tak jsme museli upustit od původně plánovaného okruhu parkem, tzv. Circuito Grande, a vydat se jen na hlavní trasu tzv. "W". I přes nepřízeň počasí jsme si však nenechali ujít atrakci největší - svítání u Las Torres. Ti, kteří jej viděli, vědí proč...

Příroda zde připravila nádhernou a nevšední podívanou - vycházející sluneční paprsky postupně zabarvují Las Torres do růžové, až téměř červené barvy. Celé toto úžasné představení trvá jen několik minut, přesto v nás zanechává nepopsatelné pocity.

Chile
Svítání u Las Torres v NP Torres del Paine

Vulkanická krajina národního parku Puyehue

Po 26hodinové cestě autobusem z Punta Arenas byl naší další zastávkou Parque Nacional Puyehue ležící na chilské straně Oblasti jezer. Největšími lákadly jsou bezesporu vulkán Puyehue a horké prameny Los Baňos de Caulle vyvěrající jen několik kilometrů severozápadně od vulkánu.

Tady si s námi počasí zahrálo na apríla – první den nám přichystalo slunečnou modrou oblohu bez mráčku, druhý den jsme celý za hustého a nepřetržitého deště proseděli na Refugii El Caulle, načež třetí den jsme se probudili do chladného a zasněženého rána. Přesto jsme se rozhodli vydat se na již zmíněnou, 29 km dlouhou cestu k horkým pramenům Los Baňos de Caulle.

Cesta, která vede částečně po západní stěně vulkánu, byla místy poměrně dobrodružná, neboť viditelnost chvílemi klesla jen na 15 až 20 metrů a téměř stále foukal velmi silný vítr. Po více než 3 hodinách jsme ale k pramenům dorazili a odměnou nám byla nejen příjemná koupel, ale na několik desítek minut i zlepšené počasí.

Aby byl výčet ročních období kompletní, chybělo už jen léto. Dočkali jsme se čtvrtý den, a tak nic nebránilo tomu, abychom absolvovali výstup ke kráteru vulkánu Puyehue, odkud se nám naskytly překrásné pohledy na celou Oblast jezer...

Chile
Pohled na Monte Tronador z jižní stěny vulkánu Puyehue ve stejnojmenném NP Puyehue

Národní park Laguna del Laja

Stejně jako je tomu v národním parku Puyehue, tak v parku Laguna del Laja je též hlavní dominantou vulkán – vulkán Antuco, jehož poslední velká erupce byla roku 1860 a její následky jsou dodnes patrné v podobě rozsáhlých oblastí pokrytých lávou. Pravidelný a hladký kužel vulkánu vytváří zajímavý kontrast s ostrými rysy své sousedky – vysoké Sierra Velluda.

Chile
Vulkán Antuco (2979 m) v NP Laguna del Laja

Altos de Lircay – méně známé krásy středního Chile

Milým překvapením byla návštěva nepříliš známého národního parku Altos de Lircay, čekaly nás nádherné scenérie krásně vybarvené nadcházejícím podzimem. Největší zajímavostí maličkého parku ležícího v těsné blízkosti Altos de Lircay je kaskáda 7 "šálků" ve skále, kterými protéká říčka, která nakonec vytvoří vodopád "Nevěstin závoj".

Chile
"Náhorní plošina" El Enladrillado v rezervaci Altos de Lircay

NP Pan de Azucar – moře a poušť

Směrem na sever od hlavního města se při pobřeží Tichého oceánu nachází národní park Pan de Azucar. V parku jsme strávili necelé 2 dny především relaxováním, procházkami po okolní vyprahlé hornaté krajině s kaktusy a podobnými sukulenty, kocháním se pohledem na obrovské vlny Tichého oceánu či nad hladinou kroužící kormorány, pelikány a další ptáky, sbíráním mušlí a sledováním místních rybářů, kteří večer z loděk vykládají své úlovky.

Dominantou parku je stejnojmenný ostrov ("Chleba z cukru"). Ostrov je přísně chráněnou oblastí, na níž je zakázán vstup. Hnízdí zde kolem 2 tisíc tučňáků Humboldtových a dalších ptáků.

Chile
Dominanta, podle které dostal NP Pan de Azúcar své jméno

Může se hodit

FORMALITY

Do Chile vám stačí cestovní pas (s platností alespoň půl roku po plánovaném návratu). K pobytu na území Chile max. 90 dní nepotřebujete vízum. Chcete-li zde pobýt déle, lze tuto povinnost obejít tím, že vycestujete do sousední Argentiny a při cestě zpět dostanete opět razítko povolující pobyt 90 dní.
Do Chile se nesmí dovážet žádné rostliny, ovoce, zelenina, maso, sýry, mléčné výrobky a další potraviny. Toto nařízení je při vstupu do země důsledně kontrolováno.

DOPRAVA
Mezinárodní

Z České republiky není do Chile přímé letecké spojení. Musíte využít služeb některé z větších leteckých společností – např. Swiss Air, Air France, Alitalia či Lufthansa. Zpáteční letenka vyjde na zhruba 30.000 – 35.000 Kč, objeví-li se ale akční nabídka pro studenty, může být cena nižší.

Vnitrostátní
V Chilské republice je poměrně hojně na delší vzdálenosti využívaná vnitrostátní letecká doprava společnosti Lan Chile.
Máte-li však dost času nebo omezené finanční možnosti, je možné cestovat autobusem. Většina autobusových společností nabízí autobusy s lůžkovou či pololůžkovou úpravou (tzv. "cama“ a "semi-cama“), během jízdy je stevardkami podáváno občerstvení,  autobusy mají též WC a video. Jízdenky jsou prodávány pouze na místa, místenku je dobré si zakoupit alespoň den předem.
Na kratší vzdálenosti je možné využít autostopu, který je v Chile relativně snadný a navíc máte takto jedinečnou možnost zdokonalit se ve španělštině.

UBYTOVÁNÍ
V Chile se setkáte se širokou škálou možností ubytování, od luxusních hotelů až po jednoduché ubytovny. Hlavně v menších turistických městech se na vás hned na autobusovém nádraží vrhnou místní s nabídkami na nocleh. Častokrát rodiny, mající větší dům, upravili 3-5 místností na pokoje pro hosty, kterým nabízí sdílení koupelny a ve vyhrazených hodinách též kuchyně. Cena takového ubytování se zpravidla pohybuje kolem 3000 CLP (=150 Kč) na osobu a noc.
Dobrým pomocníkem při hledání ubytování může být též průvodce, např. Lonely Planet. V přírodě můžete přespávat ve stanech nebo klidně "pod širákem“.

CENY, PENÍZE
Ceny v Chile jsou o trochu vyšší než v Čechách. V každém větším městě najdete bankomat, akceptovány jsou platební karty Visa, Master Card a další. Dolary bez problému vyměníte za chilská pesa.

BEZPEČNOST
Bezpečnost v Chile je téměř srovnatelná s bezpečností v České republice. Ve větších městech (především v Santiagu) je třeba dávat si pozor na kapesní zloděje a na finty zlodějů, kteří čekají na vaši chvilku nepozornosti. V autobusech, především při nočních přejezdech, mějte příruční zavazadla vždy při sobě, nedávejte si hodnotné věci do prostoru nad sedadly.

OČKOVÁNÍ, ZDRAVOTNÍ RIZIKA
Do Chile není žádné očkování povinné, kromě tetanu se doporučuje žloutenka a břišní tyfus. Zdravotnické služby jsou v Chile sice na dobré úrovni, ale poměrně drahé, proto je dobré nezapomenout před cestou na zdravotní pojištění a vzít si z domova řádně vybavenou lékárničku. Vodu na pití, nabíranou v přírodě, určitě dezinfikujte.

NÁRODNÍ PARKY

Všechny národní parky Chile spadají pod správu státní organizace CONAF, která od návštěvníků vybírá poplatky (výše poplatku se mezi jednotlivými parky liší).


Autoři článku JARMILA A MILOSLAV PRYNYCHOVI strávili v Jižní Americe v roce 2006 šest měsíců. Procestovali Argentinu, Chile, Peru, Bolívii, Ekvádor a navštívili i Velikonoční ostrov.
Do Peru a Bolívie zavítali již podruhé, tyto země je natolik nadchly, že se sem v budoucnu bezesporu vypraví znovu.
Kromě většiny zemí Evropy spolu procestovali Keňu, v létě plánují cestu do Pakistánu a Indie. Kromě fotografování na cestách chtějí poznávat místní lidi, místní kulturu a krásy přírody.
Miloslav Prynych vystudoval VŠE obor informatika, v současné době pracuje jako učitel na Gymnáziu v Aši, manželka Jarmila je farmaceutka. Jejich snem je však vypravit se na delší dobu do chudších zemí světa učit děti na tamní škole.
Cestovatelské stránky autorů s mnoha krásnými fotografiemi si můžete ZDE.

Atacama – skvosty nejsušší pouště světa

Přesuneme se dále na sever do oblasti pouště Atacama. Sympatickou oázou uprostřed nejsušší pouště světa je městečko San Pedro de Atacama v pozadí s majestátním Licancáburem.

San Pedro (stejně jako okolní vesničky) již na první dojem dává znát, že jsme se posunuli do chudší oblasti země k peruanské a bolivijské hranici. Baráčky jsou velice prosté, cesty prašné, městečko však dýchá osobitou atmosférou útulných hospůdek, malých krámků a příjemných lidí.

Především však nabízí výlety do svého okolí s nezapomenutelnými přírodními scenériemi a krásami - výhledy na Cordillera de la Sol, místa pokrytá solí, pouštní údolí nazývané Valle de la Muerte. Při západu Slunce je možné vystoupat na velkou písečnou dunu a obdivovat pouštní reliéf "měsíční" krajiny Valle de la Luna.

Chile
Valle de la Luna v poušti Atacama

V nadmořské výšce 4300 m se nepříliš daleko odtud nachází gejzíry El Tatio. Jedná se o oblast horkých pramenů, bublajících a vyvěrajících na povrch Země či v podobě horké páry kouřících vysoko do vzduchu. Můžete se kolem nich procházet nebo se třeba v malém přírodním bazénku i vykoupat.

Nejsevernější kout Chile – NP Lauca

V nejsevernější části Chile, asi 160 km od města Arica, nedaleko bolivijské hranice, se nachází národní park Lauca, jenž je součástí náhorní planiny Altiplano. Z města Arica jsme pronajatým autem během 3 hodin vystoupali neuvěřitelných více než 4000 výškových metrů.

Národní park Lauca je světovou biosférickou rezervací, žijí zde lamy a vikuni elegantně se procházející i po silnici a zvědavě nakukující okénkem do auta, na kamenech se rozhlížejí po okolí viskači, jezírka obývají plameňáci, andské husy a mnoho dalších druhů ptáků. Mimo to jsme se mohli kochat výhledy na vrcholy andských velehor, vulkány a rozmanité druhy kaktusů.

CESTOVATELSKÝ FESTIVAL V PRAZE

Autoři článku JARMILA a MILOSLAV PRYNYCHOVI budou osobně přednášet na Cestovatelském festivalu v Praze o toulkách po Chile. Po projekci bude následovat diskuze s návštěvníky festivalu.
Kdy a kde:
24. - 25. března 2007 • KD Ládví, Praha 8
Na Cestovatelském festivalu v Praze bude příležitost shlédnout nejzajímavější reportáže z celého světa doprovázené osobními zkušenostmi českých cestovatelů.
Komponované pořady budou doprovázeny diapozitivy i emotivní hudbou.

Více o festivalu včetně nabitého programu: http://www.setkanicestovatelu.cz/

Chile
Vulkán Parinacota ležící u jednoho z nejvýše položených jezer světa - Lago Chungará (4570 m.n.m.), NP Lauca

Navštívili jsme prosté, malinké, ale sympatické vesničky Putre a Parinacota, nabízející odpočinek při popíjení "mate de coca", ale asi nejpůsobivějším místem této oblasti bylo jezero Chungará, u nějž jsme strávili i noc. Se svou nadmořskou výškou cca 4500 m se řadí k nejvýše položeným jezerům světa. Od jeho břehu se zvedá dominantní - 6350 m vysoký - vulkán Parinacota, který spolu s dalším vulkánem Pomerape dokresluje nádhernou scenérii.

Santiago de Chile

Hlavní město Santiago de Chile leží přibližně ve středu země. Pokud zrovna třeba nejste nuceni čekat na svá zavazadla (jako se to stalo našim kamarádům), nestojí za to ve městě trávit více než jeden den. Kromě smogu, přes nějž většinou stejně není možné spatřit vysoké vrcholy And nad městem, stojí za vidění snad jen katedrála. Letiště v Santiagu se pro nás stalo začátkem našeho velkého snu a "třešničky“ našeho půlročního cestování – čekal nás šestidenní výlet na Velikonoční ostrov…

O Velikonočním ostrově si budete moci přečíst brzy ve 2.díle.

Text a foto: JARMILA A MILOSLAV PRYNYCHOVI, www.prynych.com/

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se mikulášskými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  4.12 21:41

Hromadný výstup na Sněžku v šortkách. Pro amatéry risk, varuje Horská služba

Horští záchranáři v Krkonoších varují nezkušené lidi před otužileckým výstupem na Sněžku. Svolávají ho na 14. prosince příznivci chladové terapie. Chtějí ustanovit český i světový rekord v počtu...

29. listopadu 2024  11:08

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Z Plzně do Bavorska na kole po trase bez aut. Chataři nadšení nesdílejí

Dojet na kole pohodlně z Plzně přes Domažlice až k státní hranici? To je plán Plzeňského kraje. Jedná se o úsek od okraje katastru Plzně až na hranici s Bavorskem po části cyklotrasy C3. Ta celá vede...

30. listopadu 2024  8:46

Výzva pro milovníky kol. Nová cyklostezka Trans Dinarica propojila Balkán

Nová dálková cyklostezka Trans Dinarica, která byla oficiálně otevřena v červenci 2024, spojuje balkánské země a jejich přírodní krásy. Tato 5 500 kilometrů dlouhá trasa prochází osmi státy Balkánu,...

1. prosince 2024

O prvenství Mount Everestu. Proč je podle americko-čínské studie až o 50 metrů vyšší

Geologické časové měřítko není vždycky jen nekonečně dlouhé, jak si myslíme. Velmi dobře to vědí třeba lidé žijící v sopečných oblastech nebo v místech častých zemětřesení, rychlým změnám podléhá též...

5. prosince 2024

Mučírna Idiho Amina i Kaddáfího mešita. Projeďte se po ugandské Kampale

Kampala (od zpravodajky iDNES.cz) Víte, co je to „africká masáž“? A že se i z banánů dá vyrobit pivo? Pokud jste se ocitli v Kampale a máte trochu času, dozvíte se nejen to. Ugandská metropole nabízí památky i kulturu a turistu...

5. prosince 2024

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Svezte se mikulášskými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  4.12 21:41

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...