Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 27. září 2023 Jonáš

Hvězdné Saint-Tropez byla obyčejná vesnice. Vše změnila jedna herečka

Dříve bylo Saint-Tropez jen bezvýznamnou rybářskou vesničkou. V 50. letech se to ovšem najednou změnilo. Za její přeměnu v přepychové letovisko plné celebrit může francouzský sexsymbol Brigitte Bardot. Saint Tropez není ovšem jen město, které miluje filmová kamera. Je také plné historie, romantiky a malebných zákoutí.
Kde je nejvíc rušno: Přístav je symbolem města, kam i místní často chodí na...

Kde je nejvíc rušno: Přístav je symbolem města, kam i místní často chodí na procházky. Kromě lodí tu ale najdete také spoustu obchůdků a stánků, hlavně s oblečením a suvenýry. | foto: Shutterstock

Pro Čechy je Saint-Tropez hlavně městem s mírně potrhlými četníky, kterým ve filmových hitech z druhé poloviny minulého století nekompromisně velel Louis de Funès. Však také na mnoha místech najdete obchody se suvenýry, které tyto snímky dodnes připomínají.

Nedaleko přístavu stojí bývalá četnická stanice – dnes Muzeum četnictva a filmu, které všechny postavy a příběhy, nám tak důvěrně známé, připomíná. Je to rozhodně jedno z míst, kde spousta lidí svou prohlídku města začíná.

Přesto to nebyli praštění četníci, komu město dříve opomíjené a nezajímavé vděčí za svou slávu a přerod v luxusní a také pěkně drahou destinaci. To Brigitte Bardot tu s režisérem Rogerem Vadimem natáčela v roce 1955 kultovní trhák A Bůh stvořil ženu. Místo si zamilovala a nalákala do něj spoustu slavných přátel.

Zajděte do klubu velkých hvězd

Dodnes sem jezdí téměř každé léto například herci Jack Nicholson a Sylvester Stallone, muzikant Elton John nebo bývalá topmodelka Claudia Schiffer. Všichni možná, stejně jako Brigitte, rádi poobědvají ve slavném Clubu 55, který je pro celebrity tahákem. Stojí stejně jako další spousta exkluzivních barů a nočních podniků u proslavené pláže Pampelonne.

Pláž se nachází přibližně šest kilometrů jižně od Saint-Tropez a její návštěva je nutností. Je nejdelší a nejrušnější v okolí, má bílý písek a průzračné tyrkysové moře. Nejlevněji tu není, ale kdo se sem nepodívá, jako by v Saint-Tropez nikdy nebyl. A to i přesto, že městečko má pláží mnohem víc a některé jsou dokonce hezčí.

Místní mají nejraději Plage des Salins. Je přibližně stejně vzdálená od centra jako Pampelonne, ale působí mnohem klidněji a tišeji. Pokrývají ji malé oblázky a slunečníky s lehátky, které si můžete pronajmout. Podobně laděné jsou i další dvě oblázkové pláže přímo ve starém městě. Plage de la Ponche a de la Fontanette nabízejí také útulnou, neukřičenou atmosféru a pohodičku. Stojí na místě, kde v minulosti rybáři uvazovali své loďky. A ty dávné časy tu ucítíte.

Stejně tak jako ve starém městě samotném. Je všude kolem vás. Charakterizují ho křivolaké úzké uličky táhnoucí se až k citadele, která je jeho hrdým symbolem. Dnes v ní sídlí námořní muzeum, kde se dozvíte spoustu věcí o osudech místních rybářů. Ukážou vám, na čem se dříve plavili a kam až se dostali, čím se na lodi živili a jaké šupinaté krasavce si nejčastěji vozili domů.

Kousek pod ní se rozprostírá Place des Lices, kde zakusíte pravou francouzskou atmosféru. Na náměstíčku se vzrostlými stromy staří pánové hrají milovaný pétanque, zatímco jejich partnerky nakupují každé úterý a sobotu na zdejším slavném regionálním trhu. To si přece nemůžete nechat ujít!

Zdejší trhy jsou známé po celé zemi

Jen pár kroků odsud leží také starý přístav – další atrakce Saint-Tropez. Turisté jsou většinou nadšení z kontrastu zde kotvících starých pestrobarevných rybářských bárek a luxusních jachet opodál. Můžete to pozorovat z mnoha kaváren na promenádě anebo si scenerii tohoto místa prohlédnout z nedalekého mola Jeana Réveillea, z něhož máte vše jako na dlani.

Super koupání: Nádherná pláž Pampelonne se rozkládá na 27 hektarech písku, a to není málo.

Víte, že...

 • … Louis de Funès tvrdil, že jeho český dabér František Filipovský ho mluví lépe než on sám?
 • … Brigitte Bardot byla za režiséra Rogera Vadima nějaký čas i provdaná?
 • ... podle Eltona Johna se v podstatě nikde jinde než v Saint-Tropez odpočívat nedá?

Určitě nezapomeňte nakouknout na zdejší zeleninový a květinový trh, který se zde koná vždy brzy ráno, a také na trh rybí.

Malou změnu nabízí v Saint-Tropez nejen zdejší Muzeum motýlů, které vám ukáže na 35 tisíc exemplářů z celého světa, ale aktivnější lidé ocení určitě i stezku zvanou Sentier du Littoral. Začíná hned u starého města a pokračuje kolem celého poloostrova, na němž se městečko nachází. Oceníte nádherné výhledy, krásnou přírodu i to, že se trochu zapotíte. Narazíte totiž na náročnější pěšinky u pobřeží a schody v kopcích, ale i pohodlné plážové okruhy.

Celou trasu projdete asi za půl dne. A pak můžete být pyšní. Viděli jste totiž rozhodně všechno, co jste mohli, a využili tak svůj čas zde naplno.

Tipy a perličky

 • Při cestování do Francie musíte předložit doklad o provedeném očkování proti nemoci covid-19 anebo se prokázat antigenním či PCR testem.
 • Aktuality jsou na stránkách ministerstva zahraničí
 • Saint-Tropez nemá letiště. Můžete se tam z Čech dostat přímým letem do Nice nebo Marseille a pak pokračovat vlakem či autem.
 • Saint-Tropez je součástí takzvané francouzské Riviéry. Jedná se o pruh Azurového pobřeží, kde jsou nejlepší letoviska v celé zemi.
 • Francouzi mají rádi, když se aspoň pokusíte vyslovit pár slov francouzsky, než přejdete do jiné řeči. Jsou pak ochotnější pomoci.
Autor:
 • Nejčtenější

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

OBRAZEM: Největší černá stavba v Polsku. V přírodní rezervaci roste hrad

Pokud jednou bude dokončen, stane se naprostým unikátem. Půjde totiž o největší moderní repliku středověkého hradu v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádherné památky a relax u vody. Vyzkoušejte pět cyklovýletů podél řek

Řeky a jejich údolí vytvářejí v krajině zelené koridory prostupující přes hustě osídlené vnitrozemí České republiky....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

VIDEO: Cestovat na koloběžce je jako jezdit na jednorožci, říká Češka

Chcete důkladně poznat zemi, kterou navštívíte, a ještě si příjemně popovídat s místními lidmi? Lepší dopravní...

Nevhodné chování v ráji. V Thajsku nesmíte pískat ani hladit děti po hlavě

Premium Nekonečná řada přírodních krás a historických památek. Pohádkové pláže a křišťálově čisté moře. Jedna z nejlepších...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Vzhůru do norských Krkonoš! Co spojuje mytický Bessengen s českými horami

Premium Co spojuje norskou národní túru s největšími českými horami? Vyšlápli jsme na mytický hřeben Besseggen, kde krása...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...