Nástrahy cestování v těhotenství. Virus zika, ale i obyčejná teplota

aktualizováno 
Exotické dálky lákají nejen dobrodruhy, ale také stále více párů, které si v romantické destinaci hodlají „pořídit“ miminko nebo se dokonce na cestu vydávají už s následníkem v maminčině lůně. Taková dovolená s sebou nese i jistá rizika, na která je dobré myslet, upozorňuje odborník na cestovní medicínu.

Stále více žen se v těhotenství vydává na cesty, a to i do exotických destinací. Kromě menšího pohodlí s sebou takové cestování nese i jistá rizika. | foto: Profimedia.cz

Fotogalerie

Podle docenta Rastislava Maďara, vedoucího Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty OU v Ostravě a odborného garanta Center očkování a cestovní medicíny Avenier, je z tohoto hlediska nejrizikovějším obdobím první trimestr.

„Do dvanácti týdnů těhotenství probíhá vývoj orgánů plodu a infekce u matky může způsobit vznik vrozených vývojových vad,“ varuje. Těhotná žena má podle jeho slov navíc oslabenou imunitu, a tak je náchylnější k infekcím, které by ji jindy minuly bez povšimnutí.

Zika a ti druzí

Jednou z nejčastějších otázek, kterou v této souvislosti doktor Maďar dostává, a to nejen v internetové poradně Cestovni-nemoci.cz, je nebezpečí nákazou virem zika. Obávají se ho jak ženy, které se chystají na dovolenou, kde chtějí zkoušet otěhotnět, tak ty, co už gravidní jsou a plánují cestovat do exotičtějších krajin.

Jejich zodpovědný přístup lékař obecně chválí a ochotně jim poskytuje informace o výskytu viru zika v té které destinaci, zároveň však dodává, že ve světě je i mnoho dalších infekcí, které nemají takovou mediální pozornost, ale pro cestovatelky, zejména ty těhotné, mohou představovat velké riziko.

Pár na pláži

Mnoho českých párů hodlá rozšířit svou rodinu právě na exotické dovolené. Odborníci ovšem radí dobře zvážit destinaci.

U ziky je ovšem třeba myslet nejen na samotnou expozici virem, ale také na to, že zůstává ve spermatu muže, který s nám přišel do kontaktu, až po dobu šesti měsíců. Proto lékař doporučuje i po návratu z ohrožené lokality snahy o rozšíření rodiny o toto období raději odložit.

Více o viru zika si na iDNES.cz přečtete ZDE.

Aktuální mapu výskytu viru zika na obou polokoulích (v angličtině) najdete na tomto internetovém odkazu. Seznam zemí, kde je možné se s tímto virem setkat, je k dispozici také na stránkách amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ZDE.

Těhotné ženy však v dalekých destinacích ohrožuje nejen zika a známé exotické choroby jako břišní tyfus, malárie, horečka dengue nebo žlutá zimnice (mapy s oblastmi pravděpodobného výskytu najdete ve fotogalerii), ale také třeba „obyčejná“ chřipka, spalničky, neštovice, toxoplazmóza, kampylobakterióza, listerióza, vzteklina, parazitická onemocnění a mnoho dalších.

Prevence je základ

Specialista na cestovní medicínu proto apeluje na to, aby ženy v požehnaném stavu zvážily všechna rizika a ideálně své cestovní plány řešily už měsíce dopředu. Prevence je totiž jedním z klíčů k tomu, aby všechno dopadlo dobře a miminko přišlo na svět v termínu a ve zdraví.

Jelikož těhotenství je kontraindikací pro většinu očkování, které se doporučují cestovatelům do exotických destinací (gravidní žena může být standardně očkována pouze proti chřipce a černému kašli), je vhodné všechny potřebné vakcinace absolvovat ještě před otěhotněním.

Jestliže už ale žena byla očkována a po několika týdnech zjistí, že je těhotná, není to podle docenta Maďara důvod k panice nebo obavám. „Pro živé i neživé vakcíny platí, že pravděpodobnost komplikací je extrémně nízká,“ dodává odborník.

Problém může nastat i tehdy, kdy cílová destinace vyžaduje očkování proti žluté zimnici, protože to v těhotenství nemůže být aplikováno. V takovém případě lékaři napíšou ženě do mezinárodního průkazu potvrzení, že nemohla být očkována, ale je na úřednících, zda ji s tímto dobrozdáním nakonec do země pustí, nebo ne.

„Cestuje pak ovšem zcela nechráněna a riskuje zdraví své i plodu, protože na tuto nemoc neexistuje specifický lék a většina nakažených s těžkou formou infekce umírá,“ varuje odborník.

Úskalí přesunu z bodu A do bodu B

Podle docenta Maďara však těhotným cestovatelkám nehrozí obtíže jen v cílové destinaci, ale problematická může být už sama cesta. Pokud se přesouvá na místo své dovolené letecky, jedná se samozřejmě o tu nejpohodlnější a nejrychlejší variantu, ale i ta má svá úskalí.

Létání v požehnaném stavu sice není tabu - letecké společnosti umožňují cestovat na palubách svých strojů ženám do 32. týdne a někdy až 36. týdne těhotenství – ovšem je třeba počítat s jistým nepohodlím. Už proto, že větší rozměry v pase jsou v nevelkém prostoru pro pasažéry jasným hendikepem a potřeba nastávajících maminek chodit „na malou“ je výrazně vyšší než u většiny ostatních cestujících.

Ilustrační snímek

Rizikové může být každé prostředí s nahromaděním osob - třeba na letišti, nádraží, při cestě místní dopravou.

Zejména při delších letech se také zvyšuje riziko hluboké žilní trombózy, ke které jsou gravidní ženy náchylnější, proto je nutné se během letu co nejvíce pohybovat. Je například šikovné rezervovat si místo do uličky, aby procházky neblokoval spící cestující, nastávající maminka by měla obléci kompresní punčochy, pohybovat nohama i vsedě a dostatečně pít.

„Je rovněž nutné si uvědomit, že rizikové může být každé prostředí s nahromaděním osob, zejména cizinců, nejen v letadle, ale i na letišti, nádraží, při cestě místní dopravou,“ dodává docent Maďar.

„Patogeny vylučují i bezpříznakoví nosiči stejně jako lidé v inkubační době, kteří si neuvědomují, že jsou infekční. Platí to i pro osoby s mírným průběhem nemoci, kteří ji považují za lehkou virózu, mohou však být nebezpeční pro vnímavé osoby v okolí,“ vysvětluje.

Zlatá střední cesta

Nejvhodnější dobou pro cestu těhotné ženy do exotické ciziny je podle něj 18. až 24. týden gravidity. Zároveň ovšem docent Maďar cestovatelkám doporučuje zcela se vyhnout oblastem s výskytem malárie, žluté zimnice, horečky dengue, zika či spavé nemoci.

Potápění na Borneu - K půjčovnému za brýle se šnorchlem a ploutve jsem si za...

Mezi aktivity nevhodné pro těhotné ženy na dovolené patří i potápění.

Je také dobré zamyslet se nad tím, co hodláte na dovolené podnikat. Lenošení v resortu nebo lehké procházky po okolí jistě nepředstavují žádné výrazné riziko. 

Ženám v pokročilejším stupni těhotenství se však nedoporučuje namáhavé cvičení, vyhnout by se měly i horkým koupelím, sauně, vodnímu lyžování, jízdě na vodních skútrech, potápění a podobně.

Stejně tak by si měly odpustit výlety do výrazně vyšších nadmořských výšek. Uvádí se, že všechny těhotné ženy by neměly překročit pomyslnou hranici 3658 metrů (12 000 stop) nad mořem, ty s rizikovým těhotenstvím nebo ve vyšším stupni gravidity by pak neměly překračovat limit 2500 metrů (8200 stop). Důvodem je ohrožení plodu nižším přísunem kyslíku.

V Thajsku a v „tom“

Hodně daleko od domova prožila část svých dvou těhotenství i Barbora Malá ze středních Čech. Nebylo to sice v plánu, ale stalo se. Že je poprvé „v tom“, zjistila před pěti lety na začátku několikaměsíčního pobytu v Thajsku, takže se do poradny dostala poprvé ve čtvrtém měsíci. Co se týká profylaxe, měla tehdy za sebou jen základní očkování proti hepatitidě A a B.

„Jestli jsem se bála zdravotních komplikací? Šíleně,“ vzpomíná dvojnásobná maminka. „Také jsem hned vyhledala svého gynekologa, který naštěstí také tráví zimu v Thajsku. Prostě jsem za ním zaletěla. Chtěla jsem od něj pomoc, radu, odborné slovo... A on na to: Co byste víc chtěla? Máte tu spoustu ovoce, zeleniny, slunce a teplo, zatímco doma v Česku je zima a tma!“

Pár let nato se z delšího pobytu v Thajsku vracela už ve druhém měsíci. „To jsem stihla v termínu i první kontrolu a vystavení těhotenské průkazky,“ směje se. Naštěstí měla obě těhotenství hladký průběh. Jediné, co tedy udělala, bylo následující: přizpůsobila jim své sportovní aktivity, jedla hodně zeleniny a ovoce a horlivě sjížděla na internetu stránky o těhotenství.

„Samozřejmě jsem si dávala pozor na hygienu. Jídlo jsem venku jedla jen tepelně upravené a užívala jsem si exotické ovoce, kterého bylo všude dost, jako ananas, mango, liči, dragon fruit, kokos,“ vzpomíná.

Desatero cestování v těhotenství

  1. Vyhýbejte se prostorám, kde je hodně lidí pohromadě, jsou potenciálním rizikem nákazy i v případě, že se sami necítí nemocní (v těhotenství je rizikem i zvýšená teplota, dehydratace z průjmu nebo banální infekce).
  2. Nekonzumujte nedostatečně tepelně upravené maso, ani drůbeží či plody moře (hrozí např. toxoplazmóza, kampylobakterióza), ani nepasterizované mléko a mléčné výrobky (listerióza, klíšťová encefalitida).
  3. Pijte vodu jen z bezpečných zdrojů – důkazem bezpečnosti není pití vody místní populací; nepijte vodu čištěnou purifikačními tabletami s obsahem jódu, vhodnější je filtrační láhev.
  4. Pozor na ovocné džusy, do kterých se přidává voda, a led do nápojů.
  5. Necestujte do míst s nízkou úrovní lékařské péče - v případě potřeby lékařského ošetření velmi pečlivě zvažte, zda využít služeb místních zařízení (hrozí infekce, špatná medikace, nekvalifikovaný personál).
  6. V rozvojových zemích nejezte syrovou listovou zeleninu, u ostatních druhů syrové zeleniny buďte opatrná a ideálně si ji omyjte a krájejte sama.
  7. Ovoce jezte omyté nebo oloupané, dávejte pozor na zkřížené alergie s existující alergií z domova.
  8. Myslete na hygienu rukou (mějte u sebe vždy vlhčené ubrousky, alkoholovou dezinfekci na suché ruce, dezinfekční mýdlo).
  9. Omezte fyzický kontakt s jinými lidmi – vyhýbejte se podávaní rukou, snažte se nekonzumovat potraviny, kterých se dotýkají ruce jiných a nejsou tepelně upravené.
  10. Nedostávejte se do kontaktu se zvířaty (hrozí vzteklina, kdy je nezbytné očkování, jinak je stoprocentně smrtelná).
Autor:

Nejčtenější

V úterý se modlila, ať už je pátek. Teď je na Zélandu spokojená v dodávce

Vendula zaznamenává zážitky z cest.

Vendula Žáková je sympatická blondýnka, která se rozhodla pověsit svou rozjetou kariéru na hřebík a žít s přítelem...

SLEPÁ MAPA: Zeměpis v nadmořských výškách. Jak dobře znáte hory Česka?

České středohoří

Moře v Česku nemáme, ale hor je tu naštěstí víc než dost. Tolik, že je možná ani všechny neznáte. Nebo ano? V dalším...

Jak vybrat své první elektrokolo: přemýšlejte o terénu i o typu motoru

elektrokola

Část cyklistů i laiků jim spílá: elektrokola jsou jen pro důchodce. Člověk se na nich prý jen veze a hledá, kde by...

Do pustin neznámého pohoří Žiar. Něco podobného už na Slovensku nenajdete

Pod vrcholem Zniev

Ve středoslovenském pohoří Žiar si namísto rekreačních středisek a turistických atrakcí naplno vychutnáte to, co jinde...

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Levým pruhem zemí whisky. Zelené Skotsko jsme objevovali za volantem

Pohled z vrcholku Arthur´s Seat na Edinburgh

Skotsko je zemí historie, národní hrdosti, palíren whisky, filmových lokací, golfových hřišť a kruhových objezdů. Když...

Prázdné a nenápadné pláže ve Španělsku. Tady jste možná ještě nebyli

Playa de la Bolonia, v pozadí je vidět písečná duna.

Ačkoli se Španělsko řadí mezi nejnavštěvovanější země světa, stále se na jeho pobřeží najdou místa, kde se nebudete...

V úterý se modlila, ať už je pátek. Teď je na Zélandu spokojená v dodávce

Vendula zaznamenává zážitky z cest.

Vendula Žáková je sympatická blondýnka, která se rozhodla pověsit svou rozjetou kariéru na hřebík a žít s přítelem...

Najdete na iDNES.cz