Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. října 2023 Eliška

Český výletník: Byla mi udělena audience u prezidenta Republiky Kraví hora

Po světě existují různé recesistické soukromé státy – doma v bytě, na ostrůvku a dokonce na ropné plošině. V Česku patří k nejzavedenějším vedle Valašského království vinařská Svobodná spolková republika Kraví hora v Bořeticích na Břeclavsku. Je to vlastně městský stát jako Monako. Tak jsem tam vyrazil na státní návštěvu.
Vedení republiky pózuje před sídlem vlády, což je další vinný sklípek. Zleva:...

Vedení republiky pózuje před sídlem vlády, což je další vinný sklípek. Zleva: premiér Karel Pilař, prezident Jaroslav Procházka a ministr turistiky Marek Herůfek. | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

Na rozcestí, kousek od nádraží Bořetice, mě nejprve vítá nástěnka s nápisem „Dnes je otevřený vinný sklípek číslo: …“. A pak je tam prázdná tabule a pozvánka na jakýsi dávno proběhnuvší ples. Ale nevadí, sezona ještě nezačala.

Jdu dál a na dalším rozcestí vlaje na stožáru zeleno-červená vlajka s vinným listem a hroznem. Na křižovatce stojí i vinný lis. Jdu evidentně správně. Později se dovídám, že jsem ještě minul opuštěnou celnici, protože Kraví hora už vstoupila do Schengenského prostoru. „Ale Evropská unie ještě není připravená, aby nás přijala,“ vysvětluje mi pak se smíchem čerstvě zvolený prezident Jaroslav Procházka.

Lákadlo pro turisty

Přicházím do čtvrti vinných sklípků na prosluněném svahu korunovaném nahoře volně přístupnou dřevěnou rozhlednou, ze které je krásný výhled na Pálavu.

Ulička sklípků zvaná Dolní Frejd. Výraz frejd označuje údajně hranici vinohradu.

Celý smysl spočívá v tom přilákat do Bořetic co nejvíc turistů. Konkurence je obrovská a nemilosrdná – z jedné strany Kobylí, z druhé Velké Pavlovice, za kopcem Velké Bílovice. Prostě nejznámější vinařské obce. A tak vinaři z Bořetic v roce 2000 založili recesistickou republiku.

Nejdřív trochu geografie a politiky: Republika Kraví hora volí každé čtyři roky svého prezidenta a kdo dostane druhý nejvyšší počet hlasů je premiér. Zbylí si rozdělí funkce ministrů, většinou podle povahových vlastností.

„Třeba ministrem financí je Kalousek, má na to jméno,“ vysvětloval mi vinař Stanislav Novák, který funkci prezidenta zastával do letošního února, než ho vystřídal Procházka.

Kraví hora vydává vlastní turistické pasy, kterých už je asi šestnáct tisíc. Měla měnu kravihorec, kterou přijímal i jeden místní obchod. Právo volit prezidenta má kolem dvou set padesáti místních, tedy „každý, kdo má klíče od sklípku“. Vláda zasedá jednou do měsíce a pokaždé je hostitelem jiný ministr, aby se každý mohl pochlubit svým sklepem a vínem. O vlajce už byla řeč. Mezinárodní značku na autě (jako třeba české CZ) má Kraví hora logicky KH.

Stát se skládá ze čtyř lokalit vinných sklípků (uliček) – Horní Frejd, Dolní Frejd, Hliníky a Zahraničí. Poslední ulice má neobvyklý název proto, že leží už v katastru sousedních Němčiček.

Někeří by frflali furt

Vstupuji do sklepního městečka. V Bořeticích ho mají stranou od obce, která leží na protější straně údolí, takže když se paří v Kraví hoře dlouho do noci, místní mohou poklidně spát.

Zdejší sklípky vypadají na první pohled stejně jako jinde na jižní Moravě. Bílá omítka, modrá spodní část, malované ornamenty. Ale pak si všímám, že na jednom sklepě je nad vchodem nápis „Sídlo vlády Republiky Kraví hora“. Na jiných dřevěných vratech zase vidím tabulku „Ministerstvo zahraničí“. Nechybí ambasády několika zemí, včetně exotických Filipín. A několik turistických kuriozit.

Ulice s vinnými sklípky Zahraničí se tak jmenuje proto, že leží už v katastru sousedních Němčiček.

Tak předně pomník vinné kvasinky. Republika už kvůli němu vedla i válku s Hustopečemi, protože když se tam o něm dozvěděli, odhalili prý naschvál vlastní pomník o čtrnáct dní dřív. Pak je tu zvonička inspirovaná londýnským Hyde Parkem. Tady si podle návodu k použití může každý zanadávat, ale jen dvě minuty jednou za dva týdny, „protože někeří by tady frflali furt“, jak se doslova píše na tabulce.

Nechybí Cimrmanovo štokrle. Samozřejmě připomíná zdejší mistrovu návštěvu, ačkoli to bylo v době, kdy ho ještě maminka nosila v bříšku. V jedné ze zahrad tu mají i Sochu svobody – dar americké ambasády.

Pak mě v hotelu Kraví hora (také je postaven ve stylu barevných sklípků) přijali prezident Jaroslav Procházka, premiér Karel Pilař, ministr turistiky Marek Herůfek a Zuzana Bukovská z úřadu ministra zahraničí. Mimochodem, ještě tu mají funkci „emeritní prezident na furt“, kterou zastává Václav Petrásek a ten se podle kolegů coby starosta Bořetic potkal i s „opravdovými prezidenty“.

Ptám se na to, co mě vždycky zajímalo. Jak vnímají moravští vinaři tu kýčovitou představu nás pražáků o jejich kraji, živenou filmy typu Bobule, že tam místní pořád jen chodí, říkají: „Tož“ a „Tady je krásně“?

„Ono to není jen o tom se tam jít projít a povykládat, ale člověk na vinohrad musí, i když se mu nechce a když nepřeje počasí,“ vysvětluje mi premiér Pilař.

Vedení republiky se shromáždilo u jejího symbolu.

Protože jde především o víno, ptám se i na to, jestli Bořetice vybočují nějak vinařsky. „U rozhledny je výměra odrůdy André a tam bylo založeno šlechtění této odrůdy panem inženýrem Horákem z Velkých Pavlovic. André je docela náročná odrůda a ne každý ji chce pěstovat, ale jsou z ní skvělá vína,“ dodal Pilař.

Kraví hora se jmenuje po zdejších historických pastvinách, které předcházely vinohradům. „Na Moravě je to poměrně častý název, jedna Kraví hora je i v Brně,“ objasňuje mi Bukovská. A najde se v Kraví hoře nějaká kráva? Samozřejmě, plastová socha stojí hned na zahrádce hotelu a vedení státu se u ní ochotně nechá vyfotit.

Ještě před odchodem na hraniční přechod s Českou republikou jsem si zašel na zvoničku, ale ve svých dvou minutách jsem místo klení stejně pronesl: „Tož, tady je krásně.“

Stairway to Heaven

Na dohled od Kraví hory leží Kobylí se svou docela už známou turistickou zajímavostí – Stezkou nad vinohrady.

Spirálovitá konstrukce se vine jako obrovský had se zvednutou hlavou na nejvyšším bodě kopce Homole nad jihomoravskou vesnicí Kobylí. Takzvaná „Stezka nad vinohrady“ je geniálním nápadem. Taky architekti na informační tabuli neopomněli připomenout přesné datum, kdy ten nápad dostali – by to 1. července 2017. O rok později stavěli a bylo hotovo.

Stezka slouží jako rozhledna. Člověk tam kráčí pomalu vzhůru po chodníku, který najednou ve vzduchu končí. Ne že by člověk spadl. Na konci je skleněná zábrana. Kdykoli vidím Stezku nad vinohrady, vzpomenu si na slavný hit kapely Led Zeppelin Stairway to Heaven (Schody do nebe). Chodník v Kobylí by mohl být skvělou ilustrací písně, i když to není v pravém slova smyslu schodiště.

Nabízí se odtud skvělý výhled na vinice. Rozhledna je volně přístupná, i když se nachází uvnitř oplocené vinice. Stačí jen otevřít vrátka a projít. Na podlaze stezky jsou napsána jednak důležitá data z dějiny obce Kobylí, ale také sugestivní otázky typu „Kdy ses naposledy zamiloval?“ nebo „Jaké je tvé poslání?“. Kobylí je naše nejfilozofičtější rozhledna. Bádal jsem nad jejím významem – kus do nebe jsem došel, ale pak jsem se musel zastavit, jinak by následoval pád.

STEZKA NAD VINOHRADY KOBYLÍ. Bizarní vyhlídka ve tvaru zatočeného hada poutá...


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Závrať musí stranou. Výstup do špičky Ještědu je vzácnost

Silueta Ještědu je snadno rozpoznatelná ze všech stran.

VIDEO Vysílač na Ještědu od architekta Karla Hubáčka, ta raketa, která z temena hory nikdy neodletí, i...

Český výletník: Samorost ze Slavonic má rekordní muzeum samorostů

Karel Tůma pózuje ve svém království. Samorosty shromažďuje skoro celý život a...

Když jsem sešel ze zvědavosti ze silnice, měl jsem najednou pocit, že jsem v nějaké hororové...

Český výletník: Unikát Kladna. V domě pro 200 lidí měla klíč jen správcová

Panorama Rozdělovských věžáků. Dříve býval Rozdělov samostatnou obcí, dnes je...

VIDEO Projdete od sklepa až na sluneční terasu na střeše s výhledem na Kladno. Muzeum věžáků nabízí výlet...

Český výletník: Na kolena, na kolena. Plazil jsem se po schodech v klášteře

Kaple Svatých schodů

V Králíkách není králíků nějak víc než jinde. Název pochází z německého osobního jména Greulich. Je...

Český výletník: V českém Perníkově hledejte vrtuli, ruchadlo a krematorium

Pardubické krematorium podle postaveno před sto lety podle projektu architekta...

VIDEO Pardubice jsou naším nejpříjemnějším krajským městem. Tady je středověk, secese, funkcionalismus,...

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Spíš úprk než pobyt. Čínská turistická komanda se snaží šetřit čas i peníze

Devět měsíců poté, co Peking náhle upustil od své přísné politiky nulové tolerance ke covidu, se čínští turisté...

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Erotické hrátky nebo šaman. Čím chtějí zaujmout luxusní hotely

Nabídnout hostům víc než konkurence, zaujmout a překvapit luxusem, udělat si nabídkou neobvyklého servisu reklamu. To...

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZANIKLÉ TRATĚ: O Slavíčském tunelu kolují fantastické legendy

Sedmdesátý druhý díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na nejstarší parostrojní trať u nás, Severní dráhu císaře...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

OBRAZEM: Erotické hrátky nebo šaman. Čím chtějí zaujmout luxusní hotely

Nabídnout hostům víc než konkurence, zaujmout a překvapit luxusem, udělat si nabídkou neobvyklého servisu reklamu. To...

KVÍZ: Poznáte turistické památky a atrakce jen podle obrysů?

Patří mezi nejnavštěvovanější místa této planety a podle fotografií je pozná snad každý. Dokážete však populární...

VIDEO: Cestovat na koloběžce je jako jezdit na jednorožci, říká Češka

Chcete důkladně poznat zemi, kterou navštívíte, a ještě si příjemně popovídat s místními lidmi? Lepší dopravní...

Nevhodné chování v ráji. V Thajsku nesmíte pískat ani hladit děti po hlavě

Premium Nekonečná řada přírodních krás a historických památek. Pohádkové pláže a křišťálově čisté moře. Jedna z nejlepších...

Pronájem kanceláře 77 m2 - Valašské Meziříčí
Pronájem kanceláře 77 m2 - Valašské Meziříčí

Svěrákova, Valašské Meziříčí - Krásno nad Bečvou, okres Vsetín
12 990 Kč/měsíc

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...