Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Český výletník: Návštěva v nejbohémštější a nejpunkovější čtvrti v zemi

Brněnská Kamenná kolonie je v současnosti jediná opravdová bohémská umělecká čtvrť v Česku. Díky tomu se stala i turistickou atrakcí. Začala vznikat trochu divoce v roce 1925, tedy před 95 lety. Dnes je chráněna jako kulturní památka.

Ke Kamenné kolonii patří i graffiti. | foto: Anna VavríkováMAFRA

Už když přicházím Kamennou ulicí úbočím kopce nad brněnským hotelem Voroněž, mám pocit, že jdu do jiného světa. Vlevo má někdo na zahrádce místo trpaslíka špalek s lebkou a sekerou potřísněný červenou barvou. Vpravo je „zeď vzkazů“, na kterou někdo nastříkal kolonky uvozené větou: „Než umřu, chcu ….“

A lidé tam dopisují, co chtějí. Někdo tam napsal: „Udělat stojku a revoluci.“

A to už vidím první ulici legendární Kamenné čtvrti v Brně. Prvně mě tam kdysi zavedla sestra, a to jsem měl pocit, že jsem někde v pohádkové Zlaté uličce. Ale je to trochu ušmudlaná „Zlatá ulička“.

Vpravo na místní hospodě Duck Bar mají červené dámské lodičky nad vchodem místo domovního znamení, i když Duck Bar se jmenuje podle Citroenu 2CV. Dveře z tohoto auta visí na další stěně.

Někteří místní obyvatelé, které potkávám na ulici, by z fleku mohli nastoupit do nějaké undergroundové kapely.

Kamenná kolonie už je i v alternativnějších průvodcích. Odhaduji však, že místní chtějí v klidu žít po svém a ještě tak strpí lidi na procházkách, kteří přicházejí z Brna za zatáčkou.

Napadají mě i další příměry – je to tu trochu jak v kodaňském squatu Christianii, trochu jak v Novém Světě na Hradčanech. Skoro by tu mohla být silniční cedule s přeškrtnutým Brnem a nápisem „vjíždíte do Kamenné kolonie“.

Umělci vystřídali dělníky

Kamenka, jak se jí také říká, vznikla ve 20. letech minulého století jako dělnická kolonie. Najdete ji pár set metrů vzdušnou čarou od brněnského výstaviště. Dá se procourat za půl hodiny a výměru má tak 150 krát 200 metrů.

Turista by neměl minout několik úzkých klikatých uliček, místní hospodu Duck Bar, dům obložený zrcadlovými sklíčky, vyhlídku na čtvrť, několik graffiti a opečovávané zahrady.

Většinou uliček v Kamence auta neprojedou.

Většinou uliček v Kamence auta neprojedou.

Domky jsou veskrze moderní, ale zdejší půvab tkví v něčem jiném. Domečky jsou to opravdu malinké a nemají tu pravoúhlé ulice, takže čtvrť vypadá jak pohozené dětské kostky (údajně je tu 130 domků a výměru mají většinou maximálně 40 metrů čtverečních).

Navíc je čtvrť vklíněná do bývalého lomu na Červeném kopci, z jehož okraje je na Kamenku asi nejhezčí výhled. V letech sedmdesátých se odtud dělníci odstěhovali za lepším do paneláků a domky obsadili umělci. Pro zajímavost, nejsou tu dodnes vyřešené vztahy mezi majiteli domů a pozemků, takže Kamenka jsou vlastně takové „domečky-squateři“.

Máme tu i uličku Italku

Čtyřiašedesátiletý sochař Vladimír Matoušek, autor mimo jiné mnoha církevních soch, žije v brněnské Kamenné kolonii už desítky let. Spoluzakládal i sdružení, které se stará o její rozvoj. MF DNES poskytl rozhovor o svém domově.

Vy jste sochař, máte v Kamenné čtvrti ateliér a zároveň vedete místní sdružení, které čtvrť rozvíjí?
Já jsem jeden z těch, kteří ho založili, ale jsou v něm teď aktivní spíše ti mladší.

Jste coby místní lidé rádi, že Kamenná čtvrť se stala turistickou atrakcí, nebo toužíte raději po klidu?
Naštěstí situace není taková, že by turistů bylo tolik a nás by to nějak otravovalo. Ale klid je něco, čeho si tu lidé cení nejvíc. Je to blízko do centra, ale zároveň je to tak trochu periferie. S turisty tu nikdo žádný kontakt ani nemá, kromě toho, že se staví v hospodě, když je otevřená.

Když vám tedy turisté nevadí, co byste jim u vás doporučil navštívit? Samozřejmě, mě zaujal dům obložený zrcadlovými sklíčky nebo hospoda s dámskými botami jako domovním znamením….
No tak ty uličky. My jsme sem přišli i kvůli tomu, že nám to připomínalo Itálii a vůbec Středomoří. My tady dodnes jedné uličce říkáme Italka. To je taková ulička, která je tak úzká, že se dá projít jenom pěšky. Poloha Kamenné kolonie v lomu nedovolila postavit domy jinak, než že některé uličky jsou neprůjezdné.

Ano, mně to přijde, že místní domečky vypadají, jako kdyby je někdo shodil z vršku toho lomu jako dětské kostky…
Nebo jako když děcka večer uklízejí hračky a nahrnou je někde do rohu.

A historie je opravdu taková, jaká se většinou opakuje v médiích, že Kamenka vznikla jako dělnická kolonie v první polovině 20. století a pak ji obsadili umělci?
Je to pravda. Město vykoupilo lom od původních majitelů. Černí se jmenovali, někde tady ještě jejich potomci žijí. Většinou si tady stavěli domečky svépomocí dělníci z Kohnovy cihelny. Říkalo se, že někteří si cihly nakradli z té továrny, jiní si je koupili. Takhle to tady za první republiky vzniklo. Umělci se sem začali dostávat až v 70. letech.

Vy tam bydlíte jak dlouho?
Padesát let.

Četl jsem, že tu pořád nejsou vyjasněné majetkové vztahy a komplikuje vám to život?
Problém je v tom, že pozemky pod domy byly v majetku města a byly pouze pronajaté. Město čas od času povolilo prodej pár pozemků. Situace je taková, že pozemky pod domy vlastní pětina lidí, kteří o to zažádali a vystihli období, kdy jim to rada města schválila. Další mají zažádáno o odkup pozemků a město jim to dodnes neumožnilo. Komplikuje to třeba žádost o hypotéku.

Jste čtvrtí zelených a alternativních myšlenek?
Za komunistů to vznikalo jako takový ostrůvek. Proto se sem stěhovali umělci a lidé, kteří toužili po svobodnějším způsobu života. Hodně studentů sem tíhne. Bydlí tady na různých podnájmech a pronájmech.

Kolik lidí vlastně žije v Kamenné kolonii?
Dva až tři lidi na dům. Tak do pěti set.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: cesty po Česku v roce 2021. Zkuste třeba měsíční Riviéru

Rekultivační jezero Most vzniklo zatopením hnědouhelného lomu Ležáky. (11. září...

VIDEO Nově otevřená rozhledna, nově napuštěné jezero, muzeum, které otevře po velké rekonstrukci, či...

Český výletník: Pět zajímavých hřbitovů. Jsi jen prach, vzkazuje miss Smrt

Působivý reliéf smrti ve Střílkách

Speleolog Karel Absolon má u hrobu roztomilou jeskyňku. A Brno má svůj „slavín“. Podmanivá smrtka...

Český výletník: Zradil město, radnici na Vysočině teď zdobí jeho kostra

Model kostry Hnáta v přízemí staré radnice, který si lze prohlédnout zblízka....

VIDEO Na náměstí v Havlíčkově Brodě shlíží z portálu na staré radnici velká lidská kostra s kosou. V...

Český výletník: Tady se pije laserové pivo a městu vládne jaderný fyzik

Nová sportovní hala v Břežanech z roku 2018 získala architektonickou cenu....

Seriál Když se řekne Dolní Břežany, vždycky si představím klasický film Adéla ještě nevečeřela, kde...

Český výletník: Hledání nejužší uličky v Česku, jednu z nich řídí semafor

Katova ulička v Kadani

Najít nejužší českou ulici není tak lehké, jak by se mohlo zdát. Rýsují se tři kandidátky, v...

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Češi objevili, kam na lyže. Místo do Alp míří do Bulharska, nepotřebují test

Cestovní kanceláře hlásí nebývalý zájem o lyžařské zájezdy do Bulharska. Tamní střediska jsou pro Čechy jediným místem...

Poštovnu na Sněžce koupil italský podnikatel, služby slibuje zachovat

Novým majitelem České poštovny na Sněžce je pražská firma Piange italského podnikatele. Zákazníci nejvýše položené...

Čtenáři cestují: Jak jsem s malým stanem a velkým psem přešla Šumavu

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Archeologové objevili nejstarší jeskynní malbu světa, je stará 45 tisíc let

Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. Vyobrazení divokého prasete v jeskyni na ostrově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Petrova bouda se změní: jídlo v útulně, přespání pro 12 turistů se spacáky

Premium V provozu nové Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš už je jasno. Ubytovávat bude zejména firemní pobyty a školení...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Katastrofa, kterou neumíme předvídat. Zemětřesení může začít kdykoli

Premium Země se třese. Každý den. I v Česku. Štěstí je, že nám tragédie zatím nehrozí. Smůla je, že to nevíme se stoprocentní...

Téměř elektrifikovaná Skandinávie aneb jak se jezdí na svobodném severu

Premium Elektřinou jiskřící hygge na severských silnicích může nás Středoevropany ledacos naučit. Jsou v tomto směru Dánsko,...

Výlet do kraje Mantáků. Účinné slovenské lázně vyhledával i Vlasta Burian

Premium Jen čtyřicet pět kilometrů západně od Košic, leží zapomenutý region, kam turisté zavítají jen zřídka. Přitom území na...

Plíce světa se mění. Z amazonského pralesa se do roku 2064 stane savana

Z amazonského deštného pralesa, který hraje nezastupitelnou roli v produkci kyslíku, se podle amerických vědců stane v...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...