Proč má brněnská Masarykova univerzita vědeckou základnu v Antarktidě?
Česká vědecká stanice J. G. Mendela není jen brněnská, užívá ji celý český národní program, který zaštiťuje Masarykova univerzita. Ta stanici vlastní i provozuje a je na to po právu hrdá. Za loňský rok máme 609 spolupracujících publikujících autorů, domácích i zahraničních. Nebál bych se označit stanici a celý Český antarktický výzkumný program za rodinné stříbro české vědy.
Není vyloučeno, že Antarktická smlouva bude dřív či později zrušena, chování některých státníků naznačuje, že to bude dřív, než si myslíme. Čím déle vydrží, tím lépe pro lidstvo.


















