Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Češi na Novém Zélandu: zatím pořád bez práce

  10:01aktualizováno  27. prosince 11:21
Tak se zase hlásíme z Aucklandu. Za pár dní budou Vánoce a my postupně zjišťujeme, že s prací to nebude zas tak jednoduché, jak to zpočátku vypadalo. Ale začněme popořádku.

Bosí Maoři

Někteří lidé říkají, že kdo neviděl Auckland, neviděl Zéland. Podle nás je trefnější: v Aucklandu každému, co jeho srdci ráčí. Je to opravdu velké kosmopolitní město s moderním centrem a okolními čtvrtěmi, které tvoří převážně rodinné domky.

Najdete zde všechny možné národnosti, s velkým podílem Polynésanů a Asiatů a jejich neodmyslitelnými fastfoody. Asi 20% z celkového počtu tvoří původní obyvatelé: Maoři.

Překvapilo nás velké množství lidí, kteří chodí všude na boso (především Maorů) a na hlavě mají kulicha. Jako všude i tady uvidíte poměrně dost ošuntěle vypadajících, poflakujících se existencí.

Na dvojnásobné rozloze Londýna, kde žije jen milion obyvatel, se ale cítíte velmi příjemně, bezpečně, nepanuje zde ani zdaleka takový shon a dopravní tlačenice jako v jiných velkoměstech.

Město na sopkách

Město vyrostlo na několika náhodně rozesetých, vyhaslých sopkách, které utvářejí příjemný pohled na město. Každý si tu najde to své.Mt. Eden - vyhasla sopka

Je tu spousta nádherně upravených velkých parků, kde lidé tráví volný čas, sportují a pořádají oblíbené pikniky. Rostou tu pro nás neuvěřitelně velké a exotické stromy. Najdete tu třeba 30metrové kvetoucí fíkusy, obří rododendrony a jiné rostliny, které u nás vídáme jen jako pokojové rostliny.

Je příjemné zajít si v sobotu dopoledne do parku a vidět, jak se tam místní lidé baví, společně sportují a všude panuje dokonalá čistota a harmonie.

V Aucklandu je samozřejmě mnoho turisticky zajímavých a vyhledávaných míst. Je to velkoměsto se vším všudy, ale přece jen je to pořád město a my víme, že Zéland nám nabídne mnohem více. Je to čistě náš názor, ale řekli bychom, že Auckland nerovná se Zéland, ale pokud sem má člověk cestu, stojí za to ho vidět.

O novozélandské přívětivosti, ochotě a pořádku jsme četli a slyšeli téměř legendy, a jsme rádi, že to můžeme potvrdit. Je tu asi velmi dobře namíchána přátelskost a pohoda Polynésanů s umem a precizností Angličanů. Už cestou z letiště nás lidé sami zastavovali, ptali se odkud jsme, co hledáme, a snažili se nám všemožně pomoci. A když nám nedokázali poradit, tak se ještě pro jistotu třikrát omluvili.

Stromy v parcích v Aucklandu

Ubytování  

Ubytování pro turisty je zde na velmi vysoké úrovni. Hostely pro "backpackers" jsou v podstatě všude, a dají se bez problémů zajistit i z domova přes internet. Většinou jsou perfektně vybaveny, co se týká sociálního a kuchyňského zázemí, mají specifické a příjemné prostředí. Potkáte tu spoustu lidí, se kterými si vyměníte zajímavé informace. Cenově se pohybují od 10 do 25 NZD za noc.

Dobrou možností ubytování jsou také pronájmy pokojů v soukromí, bytů či celých domků. Je to dobrá a levná varianta, pokud chcete setrvat déle.

Shánění práce

V Aucklandu jsme prožili téměř tři týdny, peníze se tu dost rychle kutálejí a my jsme samozřejmě chtěli zkusit štěstí, začít pracovat a vydělat nějaké prostředky. Věděli jsme, že je tu větší šance na práci než v jiných oblastech a byli jsme připraveni dělat téměř cokoliv, protože získat práci v oboru hned po příjezdu by bylo opravdu veliké štěstí.

Navíc jsme zjistili, že v letní sezóně je tu méně nabídek práce v našem IT oboru, než jak jsme sledovali během roku z domova. Přesto jsme zkusili nějaké pracovní agentury, reagovali jsme na pracovní inzeráty a také prodělali pár osobních pohovorů.

Už před cestou jsme si zajistili úředně ověřenou kopii vysokoškolského diplomu, reference od předchozího zaměstnavatele a životopis. Vše samozřejmě v angličtině. V pracovních agenturách si většinou vyžádají pouze váš životopis a ujistí vás, že vás budou kontaktovat. Osobní pohovor probíhá v přátelském duchu a opět máte pocit, že nic není nemožné.

Další možností je denní tisk a samozřejmě internet. Pokud reagujete na nabídky uveřejněné na internetových pracovních portálech, tak spousta nabídek má už předpřipravený elektronický formulář, kam vložíte svůj životopis a napíšete něco málo o sobě formou tzv. "cover letteru" (jakéhosi úvodního dopisu).

I když jsme všude uváděli, že máme roční pracovní vízum (Working Holiday Visa), tak u všech nabídek je zmínka o tom, že upřednostňují uchazeče s pracovním vízem nebo rezidentním vízem (pozn. to se však získává na základě složitého bodovacího systému a není jisté, že ho dostanete).

Jako ve všem, záleží dost na štěstí, ale každopádně stěžejní je výborná angličtina. I když se běžně bez větších problémů domluvíme, tak při osobní schůzce jsem cítil, že bez ohledu na vše ostatní, obava zaměstnavatele z jazykové bariéry může být rozhodující. Připravte se na to, že novozélandská angličtina je trochu něco jiného, než jste zvyklí.

I když pro získání práce uděláte maximum a máte z toho dobrý pocit, věřte tomu, že je to dlouhodobá záležitost. Další vaší výhodou je to, pokud máte v tomto oboru velmi úzkou, ale vysokou specializaci, jak je zvykem v západním světě, protože pokud se prezentujete jako "Ferda mravenec - práce všeho druhu", tak to tu nepůsobí zrovna přesvědčivě!
 
Několik kontaktů na lidi zde, které jsme měli z domova, nám vesměs krachly. Poznali jsme, že ochota Zélanďanů není bohužel vlastní všem národům a rozhodovali jsme se, co dál. Jak to s námi dopadlo, to se dozvíte v příštím díle.

ČEŠI NA NOVÉM ZÉLANDU

1.díl: Češi na Novém Zélandu za prací

 

Auckland - centrum zábavy

Auckland - Mt. Eden

Mt. Eden - vyhasla sopka

Fíkus v parku

Obchůdky na Mt. Edenu

Vánoce v Aucklandu

Stromy v parcích v Aucklandu

Rozkvetlé stromy v aucklandských čtvrtích

Přílet na Nový Zéland, snová krajina pod námi

Skytower v Aucklandu

Divadlo v Aucklandu

Auckland, Ferry Building v přístavu

Fíkus v jednom z mnoha parků v Aucklandu

Autoři:
  • Nejčtenější

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Ne každý se chce vrátit. Pět příběhů Čechů, kteří zůstali v zahraničí

Zpřísňující se opatření, rušení leteckých spojů a zavírání hranic dostalo mnoho Čechů ve světě do svízelné situace....

Potíže ve vzduchu i na zemi. Letectví zažívá pád a neví, kde leží dno

Letecký provoz nad Evropou se v posledních týdnech prakticky zastavil. Do hlubokých potíží se přitom neřítí jen...

Kde udělali soudruzi chybu? V Německu uchovávají v duchu NDR celé město

Pokud se občas ptáte stejně jako Jiří Kodet ve filmu Pelíšky, odpověď možná dostanete v braniborském Eisenhüttenstadtu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toxická a nádherně modrá laguna lákala turisty, policie ji obarvila načerno

Ani celonárodní karanténa nezabránila anglickým uživatelům Instagramu, aby se hromadně vydávali ke dvěma bývalým...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Kvíz: Sochy, které stojí za to. Otestujte se, jak znáte mistrovská díla

Tluče vaše srdce pro umění a líbí se vám sochy? A jak moc se vyznáte v sochařských výtvorech? Někteří z nás umí zařadit...

Kréta a koronavirus. Všichni se modlí, aby letos přijeli turisté, říká Češka

Ve své historii už Kréťané válčili proti Turkům i německým okupantům. Teď bojují s neviditelným nepřítelem, s...

OBRAZEM: Svět se uzavřel do samoty. Přelidněná místa teď zejí prázdnotou

Ještě před několika dny tady byla hlava na hlavě, teď byste tu dřív našli pověstnou jehlu v kupce sena. Podívejte se na...

Najdete na iDNES.cz