Přírodní unikát
Téměř nenarušená příroda Čergova se nalézá v regionu Šariš a patří do okresů Sabinov, Stará Ĺubovňa a Bardejov. Čergov náleží do subprovincie Východních Karpat; nejvyšší vrchol – Minčol dosahuje výšky 1157 m n. m.
Toto pohoří patří ke flyšovým pohořím Slovenska, jeho původní vegetací byl bukový les, ve vyšších polohách se nachází pásmo kyselomilných bučin, zatímco v nižších polohách najdeme květnaté lesy a v podhorských nivách nalezneme především porosty statných dubů, pamatujících dobré časy.
Územím Čergova probíhá hlavní evropské rozvodí – řeka Poprad patří k úmoří Baltského a území odvodňované řekou Torysou k úmoří Černého moře.
Pohoří Čergov je velmi významnou botanickou lokalitou, rovněž fauna je zde velmi bohatá: tyto hory obývají velké evropské šelmy – medvěd, rys i vlk, a hnízdí zde i vzácní orli skalní i orli křiklaví.
Turistický přístup
Do centrální části Čergova se velmi dobře dostaneme ze Sabinova, který má autobusové i železniční spojení.
Přímo v Sabinově začíná zelená turistická značka, která dovede turistu na vrchol Lysé (1067,9 m n. m.), v jehož okolí je několik horských hotelů a chat a v zimě prosperující sjezdovky. Z Lysé, která je zároveň křižovatkou turistických cest, můžeme vyrazit do severních i východních oblastí Čergova.
Pokud nás lákají odlehlejší části pohoří, kde často nepotkáme po několik dní ani človíčka, zvolíme nástup jinde. Možností je dost.
Jednou z nich je zvolit za východiště cesty zapadlou vesničku Majdan. Do ní se můžeme dostat autobusem ze Sabinova přes Ĺutinu, Olejnikov (u této vesničky najdeme neuvěřitelnou osadu chýší, v níž žije romská komunita) a v Majdanu vystoupíme na konečné. Dál už žádná silnice nevede! Pokud jedeme vlastním autem, můžeme pokračovat po štěrkové cestě asi dva kilometry na lokalitu Tokárne, kde můžeme zaparkovat na odstavném prostranství lesního závodu.
Na Veĺkou Javorinu
Z Tokárne nás povede zelená turistická značka prastarým horským lesem vzhůru. Našimi společníky budou nejspíše mohutní karpatští jeleni (jsou sice plaší, ale také docela zvědaví). Po strmém výstupu dosáhneme sedla Lysina, kde nás čeká nádherný výhled po větší části Čergova.
Až se pokocháme, vyrazíme po modré turistické značce, která vede zvlněnou hřebenovou partií, na Veĺkou Javorinu (1098,7 m n. m.). I tam na nás čeká výhled, i když méně impozantní než na Lysině. (Na hřebenovce se dobře dívejte na úzkou stezku před sebou - často ji totiž využívají vlci, o čemž vás přesvědčí jejich vizitka - trus. Poznáte jej snadno - je to válec plný jelení srsti.)
Rarita Vlčia
Skutečná rarita se nachází těsně pod Javorinou. Jde o první soukromou rezervaci, která se nachází ve 120 let starém jedlobukovém lese a nese jméno Vlčia. Její vznik má zajímavou historii…
Vše začalo ve vesnici Tulčík. Před mnoha lety iniciovalo místní sdružení VLK peněžní sbírku "Kúp si svoj strom". Prvního dubna 2004 (a nebyl to apríl) se pábitelský sen ekologů stal skutečností: díky přispěvatelům ze Slovenska a dalších osmnácti zemí světa bylo zakoupeno území o rozloze 21,4 hektaru, na němž byla vyhlášena první soukromá rezervace, nesoucí hrdé jméno – Vlčia.
"Peněžní sbírka Kúp si svoj strom nadále pokračuje, chceme Vlčiu stále rozšiřovat. Naším ideálem je dosáhnout přísně chráněné rozlohy 5000 hektarů, " uvedl šéf Lesoochranárskeho zoskupenia VLK ing. Juraj Lukáč.
"V současné době žije v rezervaci pětičlenná smečka vlků, dva rysové a jeden medvěd, loví tu orel skalní a tři orlové křiklaví. Je však třeba si uvědomit, že smečka vlků v Karpatech potřebuje 5000 hektarů, tj. 50 km2. To je rozloha typického teritoria; v extrémních případech však může mít teritorium smečky až 30 000 hektarů, tj. 300 km2. Medvědovi zpravidla stačí okolo 800 až 2000 hektarů a rysovi na Čergově asi 1000 hektarů. Z těchto čísel je zřejmé, že našich 21,4 hektaru je jen malou částí bioregionu velkých šelem, které mají domov na Čergovu," vysvětlil Lukáč.
Bezohlední motorkáři
Z Javoriny pokračujeme po modré na vrchol Čergov (1049,7 m n. m.), kde nás opět čekají nádherné výhledy. Z širokého vrcholu, který je spíše náhorní rovinou, sestoupíme do sedla Čergov, kde nás příjemně překvapí turistická chata se jménem Čergov s přátelskou obsluhou a vítaným občerstvením.
Když jsme půvabné blonďaté "chatárce" chválili výtečnou opékanou klobásku a božský klid, postěžovala si: "To máte vidět v létě o víkendu – jezdí sem party mladých na terénních motorkách; žádné zákazy pro ně neplatí! To víte, zlatá mládež zbohatlíků z Prešova. Všichni jsme si prý rovni, ale někteří jsou holt ještě rovnější…"
Po žluté
Po lahodném odpočinku můžeme od chaty Čergov zamířit po žluté turistické značce přes samoty Ambrušovce lesními cestami zpět na Tokárne. Když dorazíme na místo našeho ranního startu, budeme mít v nohou necelou dvacítku čergovských kilometrů.
Náš výlet je pouze jednou z mnoha možností, které nám zajímavé a opomíjené pohoří Čergova nabízí. Berte jej jako inspiraci k dalším túrám v často liduprázdné slovenské divočině.
Může se hoditDobrým vodítkem vám bude turistická mapa č. 104 – Čergov (vydala akciová společnost Harmanec v měřítku 1 : 50 000), která je vybavena i samostatnou, kvalitně zpracovanou textovou částí. |
Text: Jaroslav Monte KVASNICA, foto: Filip CHLUDIL