Cádiz: v nejstarším městě Evropy, které proslavil Kolumbus i 007

Andaluský Cádiz je nejen místo kde začínaly slavné mořeplavby. Kromě památek na dobu, kdy přístavní město kvetlo z obchodu, tu mají také zajímavou atrakci: temnou komoru ve staré strážní věži.
Catedral de Santa Cruz. Nová katedrála, španělsky Catedral Nueva. Je nedaleko pláže a stojí kousek od své předchůdkyně.

Catedral de Santa Cruz. Nová katedrála, španělsky Catedral Nueva. Je nedaleko pláže a stojí kousek od své předchůdkyně. | foto: Lucie ŠmoldasováMF DNES

Stojím spolu s patnácti dalšími lidmi v temné místnosti bez oken. Uprostřed je vydutá, horizontálně umístěná bílá plocha ve tvaru kruhu, okolo je zábradlí. "Výklad bude ve španělštině a v angličtině. Nefoťte, nebojte se a hlídejte si peněženky," upozorní nás v legraci průvodce a zhasne.

Poslušně schovávám foťák a přimáčknu si kabelku k tělu. Jsem na prohlídce nejvyšší a nejvýznamnější z mnoha věží v Cádizu. Torre Tavira nabízí zajímavost, která se jmenuje camera obscura neboli tmavá komora. Průvodce ovládá mechanický systém a na plátno promítá aktuální dění na ulici. Dozvídám se, že tohle prý vcelku jednoduché zařízení existovalo už v době Leonarda da Vinciho, ba dokonce dřív, počátky vynálezu sahají až do 10. století.

Španělsko, Andalusie. Cádiz

"Je to jako velká kamera, která se otáčí okolo celé věže. Nepotřebuje ani elektřinu. Nad plátnem je tubus, v něm otvor nahrazující objektiv, šikmo umístěné zrcadlo a pod ním něco jako zvětšovací sklo. Je to trochu na způsob periskopu.

Podobně kdysi fungovaly úplně první fotoaparáty," vysvětluje nám princip, díky kterému si během čtvrthodiny s výkladem prohlídneme památky a zkontrolujeme, kolik lidí má to štěstí, že se právě opalují na pláži nebo koupou v moři. Doufám, že za chvíli budu mezi nimi.

Při záběru na chodník vezme průvodce papír a nechá na něj z plátna napochodovat nic netušící paní, která jde v tu chvíli venku. Pak jí zase dovolí sestoupit z nakloněného papíru dolů. Pro mě z toho plyne ponaučení: Nedělej v ulicích Cádizu nic, u čeho nechceš být viděna. Nikdy nevíš, jestli tě v detailu nesleduje parta turistů z věže. A tak přemýšlím, kde se převléknu do plavek.

Iglesia de Santiago. Jeden z mnoha kostelů ve starém Cádizu.

Iglesia de Santiago. Jeden z mnoha kostelů ve starém Cádizu.

O existenci camery obscury jsem dřív neměla ponětí. Jsem z toho tak nadšená, že se z tmavé komory vydám rovnou na cestu dolů. Sejdu dvě patra do přízemí a pak si vzpomenu, že jsem vynechala výstup nahoru na věž, odkud je krásný výhled. Vracím se, nahoře příjemně pofukuje, nafotím si pohled na město i moře a při další cestě dolů se na vystavených tabulích dočtu, že ve Španělsku se touto zajímavostí pyšní hned několik věží.

Cádizská Torre Tavira byla první, cameru obscuru tady mají od roku 1994. Vidět ji můžete i jinde ve světě, například v San Francisku, Havaně nebo v Edinburghu.

Modely pravěkých zvířat na náměstí s palmami

Brontosaurus před dvojbarevnou katedrálou

Do Cádizu jsem přijela vlakem. Kousek od nádraží je náměstí Plaza de San Juan de Dios s krásnou klasicistní radnicí. Procházka pokračuje k barokní katedrále, jejíž stavba trvala víc než sto let.
Znalec architektury proto rozezná novější, neoklasicistní prvky. Nelze přehlédnout, že stavba je "dvojbarevná". Na spodní polovinu použili stavitelé mramor, vrchní část je z levnějšího vápence. Padesát metrů vysoká kopule je obložená zlatými dlaždičkami.

Pevnost Cádiz

Cádiz je považován za nejstarší evropské město. Založili ho Féničané už kolem roku 1100 před naším letopočtem, tehdy mu říkali Gadir, znamenalo to něco jako "pevnost". Je to vlastně skalnatý výběžek, který tvoří poloostrov omývaný Atlantským oceánem.

Právě z přístavu Cádiz vyplul Kolumbus rok po objevení Ameriky na druhou výpravu a objevil Portoriko, Malé Antily a Jamajku. A také na svou čtvrtou cestu, která skončila ztroskotáním. V 18. století byl Cádiz nejbohatším městem Španělska, procházely tudy tři čtvrtiny obchodu s Amerikou. V roce 1812 byla ve městě vyhlášena na tehdejší dobu převratná španělská ústava.

Vzorem pro stavbu byla renesanční katedrála v Granadě. V době mé návštěvy byly na náměstí modely jakýchsi pravěkých zvířat. Ani jsem nepátrala proč. Ve městě, kde se pořád něco slaví a na jaře se koná několikadenní mejdan, jeden z nejznámějších karnevalů na světě, vás taková drobnost, jakou je brontosaurus před barokní katedrálou, ani moc nepřekvapí.

Hned vedle se vyjímá její předchůdce, kostelík Santa Cruz, postavený Alfonsem X. na místě bývalé mešity. Odolávám pro Španělsko typickým tapas v zahradní restauraci na tomto maličkém, krásou nabitém náměstí s palmami a pokračuji směrem na pláž.

Plaza de San Antonio. Sezonní uměle vytvořená fontánka na krásném náměstí

Plaza de San Antonio. Sezonní uměle vytvořená fontánka na krásném náměstí

Paní moře a snoubenka větru

Uprostřed čtvercového náměstí Plaza de San Antonio trůní sezonní fontánka obklopená desítkami květináčů, které mi připomínají zelený koberec. Fotím měšťanské domy postavené pro bohaté španělské a italské kupce a také zrekonstruovaný kostel.
Nedaleké Plaza de la Mina nabízí návštěvu cádizského muzea s archeologickou expozicí a obrazy od Zurbarána nebo Murilla. Sevillského rodáka stálo život malování obrazu pro zdejší kapucínský klášter, spadl při tom totiž z lešení a utrpěl smrtelná zranění. Jeho dílo můžete obdivovat také v Museo del Prado v Madridu.

Pokračuji procházkou po pobřežní promenádě, kde je spousta zeleně i rozkvetlých stromů, keřů a záhonů. V parku hraje smyčcový kvartet, samá violoncella. Nejradši bych si lehla pod strom a jen tak se dívala na moře, hudebníky, zeleň nebo nebe. Jsem kousek od pláže, kde mám sraz s kamarádkou na piknik, a tak se zaposlouchám jen na chvíli. Playa de la Caleta, kde se máme sejít, je mezi dvěma hrady.

Ke Castillo de San Sebastián vede dlouhé molo a dost na něm fouká. Básník José María Pemán prý nazval Cádiz "Seňorita del Mar, Novia del Aire", tedy "paní moře, snoubenka větru". Něco na tom bude. Pevnost Castillo de Santa Catalina nechal postavit král Filip II. po vypálení města spojeným anglo-nizozemským loďstvem. Hrady měly Cádiz chránit před nepřáteli.

Španělsko, Costa de la Luz. Město Cádiz.Španělsko, Costa de la Luz. Město Cádiz.

Španělsko, Costa de la Luz. Město Cádiz.

Pierce Brosnan v roli Jamese Bonda

Na pláži je spousta Španělů, kteří dětem pořádají soutěž ve stavění hradů z písku. Fandí dětem málem se stejnou důležitostí, jako kdyby se koukali na zápas mezi Barcelonou a Realem Madrid. Většina z nich má u ruky i dovolený doping - chladicí tašky s pivem, saláty, colou a typickým pytlíkem brambůrků, kterými se dokážou cpát vždy a všude.

Na zalidněné pláži si užívám koupání i výhled na oceán, pobřežní promenádu a hradby. Náhle se mi vybavují záběry z bondovky Dnes neumírej. Cádizské pobřeží v něm supluje Kubu. Kdybych nevěděla, kde se scéna natáčela, nevěřila bych, že ve filmu není kubánské pobřeží. Na chvíli je vidět i věžička katedrály.

Pláž je prvním místem, které Bond Pierce Brosnan navštíví krátce po čtrnácti měsících mučení v korejském vězení. Hledá tady nebezpečného teroristu Zaa, který si na klinice pro bohaté cizince nechává změnit tvář. Stejný cíl má svůdná americká agentka v podání Halle Berry. Společně s ní James Bond později zachrání svět.

Odpočatá se z Cádizu vracím do Sevilly, ale trochu zapomínám na to, že nejsem zdaleka jediná, kdo vyrazil na pláž. Se štěstím se dostávám až do úplně posledního autobusu, protože v dřívějších nebylo místo. Příště si koupím zpáteční jízdenku hned po příjezdu. Anebo se ubytuji v některém z hotelových zařízení podél několikakilometrové Playa de la Victoria a zůstanu pár dní.

Cádiz. Mapa

Může se hodit

Doprava:
Letecky do Španělska: www.vueling.com, www.wizzair.com, www.iberia.es, www.csa.cz
Autobusem: autobus je obvykle levnější než vlak, podrobnosti spojení hledejte na www.movelia.es nebo pokud pojedete z Madridu na www.socibus.es (cca 8 hodin)

Vlakem: z Madridu, Sevilly, Córdoby a dalších měst. Informace najdete na www.renfe.es
Autem: nutno počítat s placením mýtného na dálnici A4 ze Sevilly, nebo zvolit pomalejší alternativu N-IV

Tip: vyplatí se koupení Cádizcard za 22 eur, platí 7 dnů, zahrnuje lístek na projížďku ve vyhlídkovém autobusu, vstup do několika památek a slevy, podrobnosti na www.cadizcard.com.

Ubytování:
V centru blízko menší pláže la Caleta nebo podél několikakilometrové Playa de la Victoria. www.booking.com; www.cadiz-turismo.com

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

Příroda, památky i gastronomie. Proč Češi objevují Gruzii

Relativně malá asijská země se stává stále častějším turistickým cílem. Pomáhají tomu i přímé lety z Prahy. Většina lidí přijíždí kvůli horským trekům a často jsou překvapeni, jaké pláže a relaxační...

17. června 2025

Barevná nádhera. Ravenna a její mozaiky jsou skanzenem posledních císařů

Premium

Ravenna zůstává pro většinu turistů tak trochu ve stínu slavnějších italských měst. Přitom se může pochlubit unikátním souborem raně středověkých památek, jaký nenajdete nikde jinde na světě. Ve svém...

17. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  16.6 22:55

Taje francouzské Riviéry. Chudá ves Cannes, ostrov tajemného vězně i vynálezy

Premium

Akty v kostele, vlak v kině a sport, u kterého se nemusíte hýbat – francouzská Riviéra má v rukávu nejedno překvapení. Asi by se nad tím podivoval zdejší nejslavnější vězeň se železnou maskou i...

16. června 2025

Užijte si cestování jinak. Dvacet tipů na pohodovou dovolenou s obytňákem

Cestování obytným autem je aktuálně jeden z nejvýraznějších turistických trendů, uchyluje se k němu i řada lidí, kteří by o tento způsob dovolené před pár lety ani nezavadili. Pojďme si vysvětlit...

16. června 2025

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

15. června 2025

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

15. června 2025

VIDEO: Žigulíky řádí v ulicích Varny. Retro výlet do socialismu v Bulharsku

Dnes by taková atrakce nebyla možná. Dvojice žigulíků s nápisy Autorodeo a Tempo se v sedmdesátých letech 20. století prohání bulharskou Varnou a jejich posádky předvádějí kaskadérské kousky přímo v...

15. června 2025

Vydejte se na cyklovýlet po Olomoucku. Čeká vás šest tras plných krás

Olomouc se může pyšnit hustou sítí cyklostezek. Hanáci kolo s oblibou využívají i na cesty do práce. Díky rovinatému terénu se snadno a ekologicky dostanete skoro všude. Olomouc je také dobrým...

14. června 2025

Autem do Itálie na vlastní pěst. Tipy, jak projet bez stresu a zdržení

Cesta autem do Itálie je skvělý způsob, jak si užít flexibilitu při objevování krás této temperamentní země. Abyste si užili sluncem zalité pláže, historická města a tu nejlepší pizzu, je třeba celou...

14. června 2025

Nádherný dubový les vypěstovali ve Švédsku kvůli válce. která nenastala

Na nenadálé situace je Švédsko dobře připraveno. Svůj potenciál k rozvoji vojenského námořnictva nechává vytrvale růst poslední dvě století. A jak že to celé souvisí s rodinnými výlety a cyklostezkou...

14. června 2025

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Soutěž

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

vydáno 14. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.