Bulharský Nesebar aneb vzpomínka na léto

  12:02aktualizováno  12:02
V mrazivých lednových dnech je téměř deprimující představa převalující se masy prohřáté průzračné mořské vody, která u pobřeží Černého moře oblévá a obtéká Nesebar. Město byzantských kostelů, dřevěných domků a křivolakých uliček je jedním z z nejpůvabnějších a nejstarších míst Bulharska.

Historie, která žije
Starodávná Mesembria, kdysi prosperující řecký přístav a později byzantská základna pro loupeživé výpravy do prvního bulharského království, je s pevninou spojena jen úzkou úžinou.

Pokud po ní přejdete a překročíte linii vstupní brány, ocitnete se ve zvláštním světě. Okouzlující "srdce" desetitisícového města umístěné na nevelké ploše poloostrova.

Dřevěná architektura z devatenáctého století, velkolepé středověké kostely - ­ všechna ta nádhera, všechna ta historie je dosud funkční. A vše je zde zastoupeno v takovém množství na tak malém prostoru, že není divu, že je centrum Nesebaru zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Procházka městem
Starověké jádro města má přinejmenším rozporuplnou atmosféru. Na jedné straně uctívaná a obletovaná historie, na druhé luxusní restaurace, neonové nápisy, vývěsní štíty, osvětlené výklady obchodů a obchůdků plných někdy západního zboží, jindy kýčovitého turistického artiklu.

Je velmi vyčerpávající, ale nezbytné projít nepravidelné dlážděné uličky, napěchované starými i novějšími dřevěnými domy, pro něž platí jen jediné pravidlo ­ musí být všechny postaveny naprosto stejným způsobem.

Oživlá historie je k potkání na každém kroku. Pokud nejsou monumentální středověké kostely v rozvalinách, slouží buď jako galerie, nebo stále ještě svému účelu.

V bulharském kostele však člověk ani v nejmenším nepociťuje onu ohromitelnou nedotknutelnost evropských katolických kostelů. Bulharské kostely žijí ­ do slova a do písmene. Dějiny se tu míchají se současností. Vzácné ikony visí vedle umělých načančaných květin, tisíc let staré fresky shlížejí ze stěn na začouzená kamna, kbelík s hadrem a zbytky chleba "zapomenuté" na stole uprostřed kostela.

Jak nejlépe atmosféru města vychutnat? Přijedete-li mimo sezonní špičku, uděláte nejlépe. Bulharské přímoří se nyní opravdu rychle vzpamatovává ze zapomnění devadesátých let, kdy se mu téměř všichni bývalí příznivci z postkomunistických států obloukem vyhýbali.

Přesto je zdejší sezona stále ještě krátká a v září je v těchto místech, zdaleka nejen kvůli příjemnějšímu klimatu, dýchatelněji. Snad nejrozumnější je vstoupit do města téměř před západem slunce. Dlouhé stíny vytvářejí v úzkých, křivolakých uličkách tajemná zákoutí. Cihlové kostely zbudované na některém z výběžků poloostrova získávají v záři zapadajícího slunce nezvyklé odstíny barev.

Bulharské víno a pohoda
Příjemné je uvelebit se pod košatými "listnáči" v některém z mnoha venkovních posezení místních restaurací, opírat se zády o stovky let staré zdivo, sledovat vyskakující hvězdy na stále temnějším nebi a popíjet neuvěřitelně lahodné bulharské víno.

Neuškodí ani některá ze specialit bulharské kuchyně, která je lehká, netučná a nevýslovně dobrá. A je třeba si při objednávání menu uvědomit jednu podstatnou věc -­ ani když si dopřejete ve zdejších hospůdkách hodokvas (a na bulharském pobřeží patří Nesebar k těm dražším lokalitám), rodinný rozpočet zdaleka nezruinujete.

Jen pro zajímavost, jednou z nejdražších restaurací, na jaké zde lze narazit, není typicky místní podnik, ale nefalšovaná česká hospoda s Helenou Vondráčkovu, Mirem Žbirkou či skupinou Mig 21 hlasitě znějícími z reproduktorů a becherovkou za šedesát, gulášovou polévkou za čtyřicet a vepřo knedlo zelo za sto čtyřicet korun.

Může se hodit

Časový posun
Nezapomeňte si seřídit hodinky. V Bulharsku je oproti středoevropskému času časový posun plus jedna hodina.

S kým vyrazit
Do Nesebaru lze například vyjet prostřednictvím cestovní kanceláře Fischer, která bude turisty vozit od nadcházející sezony do nedalekého, z velké části zrenovovaného letoviska Slunečné pobřeží.

Internetové odkazy
http://bulharsko.proweb.cz
užitečné informace v češtině, řada odkazů na zajímavé internetové stránky o Bulharsku

www.bulgariancost.com
podrobné informace o bulharském černomořském pobřeží, v angličtině

Tak to tady vypadá v létě. Slunečné pobřěží je díky širokým plážím a pozvolnému vstupu do vody ideální pro rodinnou dovolenou

Nesebarské uličky jsou v létě nacpány turisty, které lákají krámky plné typických bulharských suvenýrů

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

Berbeři, poušť a nádherné hory. Antiatlas je dostupná exotika v Maroku

V první polovině úseku Icht - Tafraout se střídaly nádherné scenérie pouštních...

Málo frekventované pohoří Antiatlas na jihu Maroka ohromuje rozervanými pouštními scenériemi, načervenalými štíty i...

Další komplikace. Do Benátek nejen za peníze, ale také s rezervací

Itálie, Benátky. Romantika pro jednoho zákazníka na tradiční gondole a kolem...

Návštěvníci Benátek si od roku 2022 budou muset svůj pobyt v pověstném městě na laguně rezervovat - dostane se do něj...

Najdete na iDNES.cz