Bulharsko: slavný návrat pokračuje

  14:54aktualizováno  14:54
Stačilo posledních pět let a Bulharsko se slavně vrátilo na dovolenkovou českou mapu. Každým rokem sem jezdí víc našinců, a pokud se v této zemi budou nadále zlepšovat služby a udrží se "příjemné" ceny, tak bude našich turistů nejspíš pořád přibývat. A co kromě moře můžete ještě v Bulharsku vidět?

Městečko Pomorie, Bulharsko | foto:  Jiří Pruša, pro iDNES.cz

SOFIE

Bulharská metropole je městem změn. Na hlavním náměstí Svaté Neděle vystřídala teprve nedávno socha Sofie čili Moudrosti sochu Vladimíra Iljiče Lenina.

Bulharské gardy hlídají sídlo premiéra Simeona Sakskoburggotského, který není nikým jiným než synem bulharského cara Borise III. a carevny Joanny, kteří po vyhlášení republiky roku 1946 emigrovali.

VELIKO TARNOVO

Bývalé hlavní město země je jedním z nejmalebnějších míst, která lze v Evropě najít. Starodávné stavby jsou posázeny ve svazích a příkrých pahorcích. V centru města se během sezony každou noc rozsvítí jeden ze svahů všemi barvami a za doprovodu až mystické hudby vypráví pohnutý příběh země. Laserová show je možná kýčovitá, ale dojem každopádně udělá.

RILSKÝ KLÁŠTER

Nejslavnější klášter Bulharska a slovanské centrum odporu proti turecké nadvládě. V klášteře, který je od roku 1983 na seznamu UNESCO, je navíc možné strávit noc. Cena za dvoulůžkový pokoj je zhruba 50 eur. Podobnou službu nabízejí i další z asi 160 klášterů v zemi - například, Dobridolski, Chiprovtsi nebo Svatá Gora nedaleko města Veliko Tarnovo.

ARBANASI

V nenápadném městečku vzdáleném jen čtyři kilometry od Veliko Tarnova, najdete nejen další dva kláštery a pět kostelů, ale také starodávné uličky s původními dřevenými domky. Jeden z nich, Konstantsalijevův dům, je kompletně zařízený a ukazuje život bohatého měšťana 17. století. Nechybí tu dětský pokoj s kolébkou ani kuchyň vybavená naběračkami všech druhů a velikostí.

RADY A PROČ TAM JET

Hory a moře
Rila, Pirin nebo Stará planina, která se táhne jako páteř Bulharska skrz celou jeho šířku, patří mezi nejkrásnější bulharská pohoří. Překrásná příroda tu ukrývá středověké kláštery. Kde hory končí, začíná moře s dlouhými plážemi a průzračnou vodou.

Víno, kuchyně
Bulhaři milují dobré jídlo a mají skvělé víno. Jen v Bulharsku dostanete jediný pravý a nefalšovaný „šopák“ sypaný balkánským sýrem, kterému se tady říká bílý. Snad ještě víc si Bulhaři zakládají na svých vínech, ať červených nebo bílých. Králem vín je červený mavrud.

Růžová pole
Nekonečná růžová pole se siluetou hor na horizontu, to je obrázek, který ve svém albu má asi každý, kdo kolem nich projížděl a měl u sebe fotoaparát. Na své růžové keře jsou Bulhaři zvlášť hrdí i z jiných důvodů, než je jejich krása. „Alespoň kapka našeho růžového oleje je v každém kvalitním parfému,“ říkají.

Střet Východu a Západu
Bulharsko je křesťanská země, kterou po staletí ovládali Turci. Mešity na jedné straně a před Osmany utajované křesťanské kláštery na straně druhé dokazují tento zápas i odhodlání Bulharů se svého náboženství nevzdat. Nejen proto, že jsou tyto kláštery pravoslavné, jsou tak nevšední.

Peníze
Pobyt v Bulharsku moc nestojí. Ve srovnání s jinými zeměmi Evropy, kam se jezdí převážně za sluncem, je totiž pohádkově levné. Za noc v ***hotelu zaplatíte necelou pětistovku.
Oběd v restauraci vás většinou nepřijde na víc než deset leva, tedy asi 150 korun. Bulhaři za to nabízejí solidní služby.

HORY

Nejnavštěvovanějším bulharským pohořím je Rila s nejvyšším vrcholem celého Balkánského poloostrova Mussalou (2925 metrů).

Páteří Bulharska je Stará Planina. Táhne se od hranic se Srbskem a Černou Horou až k černomořskému pobřeží. Rozděluje zemi do dvou klimatických pásem - kontinentálního a středomořského. V oblasti je kromě národního parku i řada zachovalých vesniček z 18. a 19. století.

ÚDOLÍ RŮŽÍ

Městečko Karlovo se na úpatí Staré planiny v červnu mění v hlavní město této květiny, a to během Festivalu růží. K dostání je tu růžový džem, růžové brendy - a samozřejmě růžový olej - gram za 10 eur, tedy asi 300 korun.

V Údolí růží stojí za vidění i padesát kilometrů vzdálený Kazanluk. Město, které je pod ochranou UNESCO, žije z pěstování růží víc než sto let.

POBŘEŽÍ

Klasikou černomořského pobřeží jsou Zlaté písky a další oblasti kolem Varny, která se považuje za hlavní město této oblasti.

Kdo hledá to pravé, tradiční Bulharsko, bude zřejmě zklamán. Na Zlatých pískách stejně jako v blízké Albeně roste jeden desetipatrový hotel za druhým a poslouchají se tu americké hity. Moře je tu však nádherné a služby dobré. Díky lázním navíc mnozí turisté kombinují dovolenou s léčebnými programy.

POBITI KAMENI

Leží necelých dvacet kilometrů od Varny. Les pěti- až sedmimetrových kamenných sloupů připomíná ruiny starověkého chrámu. Na první pohled. Nejde o nic jiného než jedinečný geologický útvar, který vznikl pod vodou v době, kdy tuto oblast ještě pokrývalo mořské dno. Stáří vědci odhadují na padesát milionů let.

BALČIK

Přímořské letovisko v severní oblasti Černého moře. Milovala to i vnučka královny Viktorie, rumunská královna Marie. Ta si tu na konci 20. let minulého století nechala postavit letohrádek.

Bílé stavbě v orientálním stylu nechybí ani minaret. Legenda praví, že královna ho postavila kvůli své lásce. Prý jí byl perský princ. Letohrádek dnes patří k botanické zahradě, která se svažuje téměř až k pobřeží.

NESSEBAR

Ostrovní městečko na pobřeží Černého moře. Celé město je vlastně jedno velké muzeum. Proto patří v Bulharsku k nejvyhledávanějším. Nejstarší památky jsou už z dob římských. Relikty opevnění a brány jsou například kolem 1500 let staré. Na skalnatém útesu nad mořem působí všechno malebně zejména při západu slunce, i když je třeba pod mrakem.

edověké dřevěné městečko s propletencem mnoha křivolakých uliček, mešitami i kostely patří také na seznam UNESCO. Každý den otevírají trhovci přímo v historických domcích své krámky se vším možným i nemožným a město se tak mění v jednu velkou tržnici.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

VIDEO: Stejná trasa, kolo vs. elektrokolo. Rozdíl je v desítkách kilometrů

O kolik kilometrů více se dá najet při jednom výletu na elektrokole v porovnání...

Elektrokola lidé často využívají pro usnadnění jízdy v kopcích a horách. Skvěle přitom mohou pomáhat i na rovných...

Dopravní lodě devastují ovzduší, vypouští mnohem více oxidů síry než auta

Do podzimu bude Symphony of the Seas jezdit v Evropě – na týdenní plavby bude...

Srovnávání emisí osobních aut a velkých lodí se pravidelně vrací do veřejné debaty. Nejnovější studie zjistila, že...

Perla Nilu kolabuje, tvrdí bývalý egyptský ministr. Odborníci nesouhlasí

Ilustrační snímek

Bývalý egyptský ministr investic Yehia Hamed na začátku června napsal pro server Foreign Policy článek, ve kterém...

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Teď už budete rozumět cedulím po celém světě. Jen na ně namíříte foťák

Takhle by v ideálním případě měl vypadat výsledek práce softwaru pro „vizuální...

Inovovanou službu Googlu ocení každý cestovatel. Okamžitý vizuální překlad je nyní chytřejší a hlavně umí přímo...

Další z rubriky

Turisté spěchají na australskou horu Uluru, v říjnu bude uzavřena

Turisté šplhají na posvátnou horu Uluru v Austrálii.

Davy turistů proudí v současné době na posvátnou horu australských domorodců Uluru, než bude lezecká stezka vedoucí na...

Beduíni a Hollywood. Jak si užít cestu na Mars dřív, než ji zničí turisté

Beduínské výpravy můžete absolvovat autem či na velbloudu. Zcela určitě si...

Cesta do Jordánska je v současnosti jako procházka po filmovém plátně. Návštěva míst, kudy se procházely před kamerou...

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Najdete na iDNES.cz