Diskuse k článku

Bulharské hory s batohem. Přes Rilu a Pirin, bájnou střechu Balkánu

Mýty a legendami opředená pohoří Rila a Pirin se rozkládají na jihu Bulharska. Nejenže se tu tyčí nejvyšší vrcholy země a vlastně celého Balkánu, ale sídlí tam i dávná božstva. Přechod nádherných hor zakončíme v nejmenším bulharském městě Melnik, proslaveném lahodným červeným vínem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

woji

bolharsko 2005

naky moje foto z bulharska

http://woji.naceste.cz/gallery/bulharsko_cervenec_05/index.htm

0/0
2.4.2010 10:32

J i ř í

Na Pirinu byly problémy i dříve.

Už v 80. letech jsme tam měli problémy s ochranáři. V Rumunských horách to bylo s tábořením vždy mnohem lepší.

0/0
1.4.2010 14:53

papazian

Re: Na Pirinu byly problémy i dříve.

Rumunské hory jsou nádherné, ale i zde v Bulharsku se člověk cítí báječně. Také mohu doporučit polské či slovenské a ukrajinské Karpaty. Je mnoho krásným míst ve východní  Evropě a zvláště v zemích EU se není čeho  bát.

0/0
1.4.2010 14:59

mayva

Nádhera

Já jsem k Rile zatím jenom čuchla, ale Rilskej monastýr mě dostal doslova do kolen, je to nádhera a má to tam úžasnou atmosféru. Rozhodně se tam vrátím. 

Prozatím jezdíme do Bulharska k moři, ale až děti poporostou, určitě se podíváme i do hor.

Bulharsko je prostě super země, milujeme to tam R^R^R^ Je to moje srdeční záležitost. Kdo ochutnal škembe čorba, pochopí ;-);-D

0/0
1.4.2010 12:06

rom_axl

Rila, Pirin - super!

Jóó přechod Rily a Pirinu jsme absolvovali asi před třemi lety a dodneska na to s láskou vzpomínám. Hned bych jel znova. Byly jsme tam počátkem září a paráda. Turistů málo, a domácí super. Spolu s Korsikou a chorvatským Velebitem moje nejoblíbenější hory kde jsem byl.

Jinak k tomu spaní ve stanech před chatou. Ono to není o tom, že jsem lowcost a nechce se mi platit za ubytování. Je to o tom, že spím rád ve stanu a sám a zrovna 2 nestojím o to spát na jedný cimře s dalšíma  maníkama, kterejm smrděj nohy jak tři týdny uležený sýr a chrápou jako dřevorubci. To se radši vyspím ve stanu na čerstvym vzduchu a v klidu. A ono také stavění těch stanů v okolí chat je v Bulharsku tolerováno a netrestá se. Nadivoko jinde od chaty to je risk a může se to prodražit.

0/0
31.3.2010 14:13

honzin06

Krasné Bulharsko

jo jo, vrátilo mě to do let 2006 a 2007, kdy jsme taky jeli na vandr do Bulharska. Tehdy ješte se SkyEurope za "babku". A stan jsme si postavili na jediném travnatém plácku za tou chatou u Ledenota Ezera, ještě nám ta chatařka říkala, že jestli nám bude v noci zima, ať přijdeme do chaty. Jinak ultra levné ubytování v soukromí sežene člověk v Bulharsku kdekoliv, při každém příjezdu autobusu se o člověka místní důchodci poperou. Melnik taky 2 dny - nádhera. A další rok Stara Planina a Botev. Hned bych jel zase. H.

0/0
31.3.2010 13:10

swantawit

Český turista je velký lowcosťák i v low cost krajině

Typické chování čechů v zahraničí. Je pravidlo že se nesmí spát v NP ale já si rozložím stan a to přímo před chatou, kterých je tam požehnaně.

Normální člověk by se těšil že se za pár leva vyspí v chatě ale lowcost čecháček je rád když těch pár leva ušetří a ještě se tím chlubí.

Taky jsem spal v Bůharsku pod stanem ale jen proto že se i nepodařilo dojít na chatu na, kterou jsem plánoval dojít.

0/0
31.3.2010 10:49

fuozx

Re: Český turista je velký lowcosťák i v low cost krajině

R^

0/0
31.3.2010 17:06

von-bis

Re: Český turista je velký lowcosťák i v low cost krajině

Co to meleš. Jaké šetření leva. Tam je vše podstatně levnější jak tady. Nepleť to s dovolenou v Chorvatsku. Trek po takových horách je o pobytu v přírodě, mimo civilizaci. Válet se tam po hotelích nikdo nejezdí. To není jednodenní výlet z horské chaty někde v Alpách. Tady si pěkně vše odneseš na zádech a seš minimálně týden mimo civilizaci. Ostatně tam ani žádné hotely naštěstí nejsou. Stejnou trasu jsem absolvoval s kamarády v roce 2000 a tehdy v těchto chatách ani přespat nešlo, protože ani nebyly v provozu.

0/0
31.3.2010 21:48

swantawit

Re: Český turista je velký lowcosťák i v low cost krajině

Podle všeho si nečetl celý můj příspěvek a ani celý článek. Jinak by si se zdržel svého příspěvku.

Nepsal jsem o žádnych hotelech protože vysoko v bulharských horách opravdu žádné nejsou. Ale je tam hodně chat kde se za pár leva dá přespat. Já jsem tam byl v 2007 a byly v provozu a musel jsem se stydět za Čechy co tam žraly české paštiky a neutratili za 2 týdny pobytu v krajině snad ani 1 leva.

Dělal jsem také průvodce pro jednu francouzskou outdoorovou cestovku a oni byť měli zaměření na pobyty mimo civilizaci si nikdy nedovolili spát ve stanu před chatou v národním parku. To dovedou jenom Češi.

0/0
31.3.2010 22:22

von-bis

Re: Český turista je velký lowcosťák i v low cost krajině

Pak promiň. Já to pochopil, že preferuješ masovou hotelovou horskou turistiku. Já když na to vzpomenu, tak jsme za celou trasu v roce 2000 nepotkali žádného správce, všechny chaty nebo zaslony byly zavřené, takže jsme bivakovali třeba na hřebenu Vichrenu nebo poblíž jezer. Žádny bordel jsme však nikdy neudělali. O to víc jsme si pak užili bulharské kuchyně v Melniku, kde jsme se i před zpáteční cestou zcivilizovali.

0/0
5.4.2010 8:39

J i ř í

Re: Český turista je velký lowcosťák i v low cost krajině

Co je horší? Spát pod stanem nebo zaplevelovat češtinu výrazy typu "lowcosťák"?

0/0
1.4.2010 14:52

honzour1

spaní ve stanu před chatou

Co je to za nápad, rozdělat si stany přímo před chatou? :-)  Přitom prakticky kdekoli 0-2 km pod chatou se tam dá rozdělat stan, jsou tam krásné louky mezi klečí, potůček...  Šel jsem tam v roce 2007 a se spaním ve stanu na divoko naprosto nebyly problémy, ale samozřejmě jsem se takhle hloupě nevystavoval. Totéž v Julských i Rakouských Alpách, Vysokých Tatrách, Roháčích, Velké Fatře a prakticky kdekoli. Postavit si stan před chatou je jako přecházet šikmo křižovatku před sídlem městské policie.

0/0
31.3.2010 10:19

Vilém Hynek Jarmila

Re: spaní ve stanu před chatou

Nebo spíš vybalit si v hospodě vlastní řízek a lahváč.

0/0
1.4.2010 17:58

fuozx

2002

Byli jsme v Rile a Pirinu v roce 2002. V Rile nekolik dnu v kuse prselo, tak jsme se rozhodli prejet do Pirinu, kde bylo nadherne slunecno. Pokud vas nekoho zastihne spatne pocasi v Rile, nevahejte a jedte do Pirinu, byva tam zrejme lepsi pocasi, my jsme zbytecne ztratili asi 5 dnu cekanim v desti pod Rilou.

0/0
31.3.2010 9:52

johnyFK

Odkaz na fotky

Moje ze stejné trasy z roku 2006 -   http://www.rila-pirin.webzdarma.cz/

0/0
31.3.2010 8:06

ctenar99

fotky jsou mizerné, vypadají jako pro pamětníky

takhle vypadají naše rodinné fotky ze 60.let, to je záměr nebo autor nenašel novější a lepší? Rv

0/0
31.3.2010 7:47

Najdete na iDNES.cz