Lázně Széchenyi jsou největším lázeňským komplexem v Budapešti.

Lázně Széchenyi jsou největším lázeňským komplexem v Budapešti. | foto: spasbudapest.com

Namočte se jako Maďar. Průvodce lázeňského povaleče po Budapešti

  • 30
Pokud míříte do Budapešti, nezapomeňte si přibalit ručník a plavky. Maďarská metropole je proslavená termálními lázněmi, které by bylo hříchem vynechat. Připravili jsme pro vás přehled pěti neznámějších a nejzajímavějších míst, kde se můžete v Budapešti namáčet.

Pod Budapeští bublá celkem 123 termálních pramenů. Lenošení v horké vodě je zázračným lékem na nohy utahané chozením po galeriích a tržnicích či kocovinu utrženou při mapování bujarého nočního života. 

Kromě plavek si nezapomeňte do lázní vzít ručník, žabky, mýdlo a šampon. Pokud si budete chtít zaplavat, tak i koupací čepici - bez ní vás z plaveckých bazénů vyženou. Vše si samozřejmě můžete za poplatek půjčit. Například v lázních Széchenyi dáte za pánské plavky 1000 forintů (82 korun), dalších 2500 forintů činí vratná záloha. 

Ve starších bedekrech se můžete dočíst, že při odchodu z lázní dostanete část vstupného zpátky - podle toho, kolik hodin jste v nich strávili. To už dnes neplatí. Uvnitř můžete zůstat jak dlouho chcete, ale nazpátek nedostanete ani forint. V článku uvádíme cenu pro dospělého za lístek se skříňkou, můžete však využít i různé slevy. Ceníky jsou dostupné online.

Voda v budapešťských lázních má vysoký obsah vápníku, hořčíku, fluóru a síranů. Působí příznivě na chronickou artritidu, nemoci kloubů, oběhový systém, ženské choroby a ortopedické potíže. Popíjení vody klidní zažívání, pomáhá na žaludeční vředy či tiší astma - každý pramen je jiný a na jeho účinky se informuje u personálu či na stránkách lázní. Počítejte také s tím, že v některých lázních děti mladší čtrnácti let do termálních bazénů nepustí.

Lázně největšího Maďara

Největší jsou lázně Széchenyi v městském parku Városliget. Z centra města se sem dostanete historickou linkou metra M1 na stanici Széchenyi fürdó. Neobarokní budova lázní, která se vynoří přímo před vámi, je vskutku impozantní a trochu připomíná velký svatební dort se žlutou polevou.

Széchenyi

Otevírací doba: Pondělí až neděle od 6:00 do 22:00
Vstupné: 5500 forintů, o víkendu 5700 forintů
Web: Szechenyispabaths.com

Vnitřní výzdoba v lázních Széchenyi
Lázně Széchenyi jsou největším lázeňským komplexem v Budapešti.

Stavba začala v roce 1909, kdy byly Uhry na vrcholu rozmachu podníceného rakousko-uherským vyrovnáním. Otevřeny byly o čtyři roky později jako první termální lázně na pešťské straně Dunaje. Při té příležitosti byly pojmenovány po hraběti Istvánu Széchenyim, velkém reformátorovi a osvíceném aristokratovi, který je občas považován za „největšího Maďara“.

Po první světové válce se dočkaly podstatného rozšíření. Kvůli novým bazénům bylo potřeba více vody, a proto byly v městském parku vyhloubeny nové vrty sahající až do hloubky 1256 metrů. Ty dnes denně dodávají 6000 kubíků vody o teplotě 77 stupňů Celsia. 

Nemusíte se bát, neuvaříte se. Voda ve třech venkovních a 15 vnitřních bazénech je ochlazována. Nejteplejší je velký venkovní bazén (38 stupňů Celsia), kde si můžete v zimě příjemně prohřát kosti a pozorovat maďarské důchodce hloubající nad šachy. Tento pohled je však už spíše minulostí, v sezóně návštěvníky tvoří hlavně turisté ze všech koutů světa.

Nenechte si ujít ani saunu a parní lázeň, která se silou může směle rovnat proslulé „kotelně“ při bazénu v pražském Podolí. Poznámka na okraj: plavky se nesundavají ani v sauně.

Jako v katedrále

Na druhé straně Dunaje, hned za mostem Svobody (Szabadság híd) najdete Hotel Gellért a v něm stejnojmenné lázně otevřené přesně před sto lety. 

Gellért

Otevírací doba: Pondělí až neděle od 6:00 do 20:00
Vstupné: 5900 forintů, o víkendu 6100 forintů
Web: gellertspa.com

Lázně Gellért byly otevřeny v roce 1918 a uchvátí vás secesním interiérem.
Pohled na lázně Gellért z budapešťské Citadely.

Uchvátí vás secesním interiérem - vstupní hala trochu připomíná pražský Obecní dům. A až se zanoříte do hlavního bazénu pod dekorativními sloupy a prosklenou střechou, budete si připadat jako byste plavali v katedrále.

Voda v pěti vnitřních termálních bazénech má 19 až 40 stupňů. V létě můžete dovádět ve vnějším bazénu s umělým vlnobitím a slunit se na prostorné terase, z které můžete v klidu pozorovat šňůry turistů sápajících se na budapešťskou Citadelu. Pro našince jedna zajímavost navíc: Jan Svěrák v lázních Gellért natáčel film Akumulátor I.

Vzpomínka na Turky

Na stejném břehu Dunaje, jen kousek výš proti proudu, najdete lázně Rudas. Byly postaveny v polovině 16. století, kdy Uhry úpěly pod tureckou nadvládou. Na architektuře je to znát. Srdcem lázní je osmistranný bazén, z něhož můžete obdivovat kamennou kupoli podepřenou osmi sloupy.

Rudas

Otevírací doba: Pondělí až neděle od 6:00 do 22:00

Vstupné: 5000 forintů, o víkendu 6200 forintů
Web: en.rudasfurdo.hu

Plavecký bazén v lázních Rudas
Lázně Rudas založili Turci v polovině 16. století

Celkem zde najdete osm termálních bazénů, v nichž se teplota (mírně radioaktivní) vody pohybuje od 11 do 42 stupňů Celsia. Turecké lázně jsou po většinu týdne přístupné jen mužům. Ženským dnem je úterý, víkendy jsou smíšené. Plavecký bazén a střešní wellness s báječným výhledem na město jsou přístupné pro obě pohlaví po celý týden.

Také lázně Rudas si zahrály ve filmu, natáčela se zde úvodní rvačka filmu Rudé horko s Arnoldem Schwarzeneggerem. Za vyzkoušení rozhodně stojí také místní bistro, v jehož nabídce se nápaditě kříží maďarská a turecká kuchyně. 

Podívejte se na scénu z filmu Rudé horko, která se natáčela v lásních Rudas:

V pátek a sobotu se zde můžete namáčet i přes noc mezi desátou večerní a čtvrtou hodinou ranní. Pokud sem zamíříte o víkendu, počítejte s frontami a tím, že na vstup do lázní si budete muset počkat. 

Pod ochranou svatého Lukáše

Také lázně Lukács leží na budínské straně, pět minut chůze od „zlomeného“ Markétina mostu.

Lukács

Otevírací doba: Pondělí až neděle od 6:00 do 22:00
Vstupné: 3700 forintů, o víkendu 3900 forintů
Web: en.lukacsfurdo.hu

Budapešťské lázně Lukács.
Venkovní bazén v lázních Lukács

Místní prameny využíval k léčbě už v 12. století řád Maltézských rytířů, který zde postavil klášter. Osmané sílu termálů využívali k výrobě střelného prachu a mletí obilí. Lázně zde v současné podobě vznikly v roce 1880 a byly pojmenovány podle svatého Lukáše, patrona lékařů a umělců.

Kromě tří termálních bazénů, v nichž se teplota pohybuje od 32 do 40 stupňů Celsia, zde najdete venkovní bazén, saunu, parní lázeň, solnou jeskyni a Kneippovo jezírko. Lázně na první pohled působí trochu omšele a personál neumí moc anglicky, není tu však tolik turistů jako v ostatních lázních. Dobrá volba, pokud chcete ušetřit nějaký ten forint.

Lázně na ostrově

Pokud do Budapešti jedete s dětmi, vyražte do lázní Palatinus na Markétině ostrově. Ještě nedávno byly otevřené pouze v létě, ale po rozsáhlé rekonstrukci dokončené loni se zde můžete se svými ratolestmi cachtat po celý rok.

Palatinus

Otevírací doba: Pondělí až neděle od 8:00 do 20:00
Vstupné: dospělí 2400 forintů, o víkendu 2800 forintů. Rodinný lístek pro dva dospělé a dvě děti 6800 forintů.
Web: en.palatinusstrand.hu

Lázně Palatinus na Markétině ostrově v Budapešti
Lázně Palatinus na Markétině ostrově v Budapešti

První budapešťské lázně pod širým nebem byly otevřeny tři roky po konci první světové války. Milovníky architektury oslní funkcionalistická hlavní budova a monumentální freska znázorňující legendu o Hunorovi a Magorovi, praotcích Hunů a Maďarů.

Vnitřní termální bazén má 36 stupňů, dětský bazén o dva stupně méně. Dalších devět bazénů najdete venku. Kromě čtyřicetimetrového plaveckého bazénu (opakujeme: nezapomeňte na koupací čepici) si může užívat umělého příboje a nechat se masírovat proudy z nesčetných trysek. Na to žádný akvapark nemá.