Betlemský hotel rozděluje frontu

  17:38aktualizováno  17:38
Když vstoupil betlémský hotel Jasir Palace na turistickou scénu Blízkého východu, mohl se těšit z nevídané reklamy, která ho přesto nestála ani šekel. Po deset dnů se jeho růžová fasáda pravidelně objevovala v hlavních televizních zprávách po celém světě. Vedení nejnovějšího pětihvězdičkového klenotu sítě Intercontinental si mnulo ruce.

Poté si mohlo vydechnout, že honosná budova, postavená v roce 1910 někdejším starostou Betléma, neutrpěla na kráse. Po celých deset dnů byla totiž ulice, kde se hotel nachází, dějištěm nejprudších ozbrojených srážek, jaké zažilo palestinské území za poslední čtyři roky.

V celém Předjordánsku a v pásmu Gazy si boje vyžádaly šest mrtvých a tisíc zraněných, ale vyvolené, kteří si mohli dopřát pokoj v ceně 1500 franků za noc, to podle ředitele hotelu Keese Houvelinga neodradilo. Zatímco CNN vysílala obrázky hotelu zahaleného dýmem ze zapálených pneumatik a granátů se slzným plynem, "klienti snídali v atriu," říká.  "Chceme vést náš hotel jako každý jiný Intercontinental," trvá na svém holandský ředitel.

Hotel přesto nestojí na ledajakém místě. Jeho fasáda se otevírá do jedné z jediných tří ulic Betléma, kde mohou mladí Palestinci zaútočit kameny na vojáky izraelské armády, rozmístěné o 200 metrů výš před Rácheliným hrobem. Z jedné strany se rozkládá město pod palestinskou samosprávou, z druhé okupované území, kde táboří "nepřátelská" soldateska.

"Jsme tu na bojové linii," přiznává Rami Zejdan, pověřený vztahy s veřejností. "Do reklamního brožury jsme to ale nenapsali," usmívá se jeho nadřízený. Pro některé návštěvníky by to však mohlo znamenat atrakci navíc. Poutníci, kteří během květnových událostí cestovali autobusem do baziliky Narození Páně, dokonce požádali řidiče o zastavení, aby si mohli vyfotografovat tuto "válečnou zónu". Není rovněž lehce stravitelné, že z druhé strany hotelu se nachází uprchlický tábor Aida, v něm již 52 let živoří 4000 Palestinců. Na očích mají pro ně nedosažitelný luxusní bazén a palmový háj. Tak to chodí při cestách do Izraele a Palestiny. Různé světy se míjejí, ale nesetkávají se, někdy se ani navzájem nevidí. Pro cestovní kanceláře není nic snazšího než se citlivým místům vyhnout. Po spatření zátarasů a vojenských stanovišť na silnicích odjíždějí někteří turisté s pocitem, že právě opouštějí zemi ve válečném stavu. Většina z nich tomu ale nevěnuje pozornost, celá šťastná, že navštívila Svatou zemi.

Po květnových srážkách přislíbila palestinská autonomní správa, v jejíchž řadách figurují velcí finančníci, akcionáři hotelu, že zabrání pouličním rvačkám před tímto luxusním přístavem. "Pokud se ulici nepromění v bitevní pole, budeme mít rychle plno," prohlašuje s důvěrou ředitel.

Betlém- místo narození Ježíše Krista.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

OBRAZEM: Fontány a krásné zahrady. Neuvěříte, jak vypadal Afghánistán

Návštěvníci v zahradě čajovny poblíž Kábulu

Zřejmě jedno z nejšťastnějších období Afghánistánu si můžete prohlédnout na historických fotografiích z roku 1928,...

OBRAZEM: Noční můra pro vegetariány. Řezníkův hotel je poctou klobásám

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu....

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu. Dokonce i mýdlo má tvar klobásy. Německý...

Dovolená s miliardáři. Svatý Mořic je jako jahoda v předraženém šampaňském

Svatý Mořic na břehu jezera Moritzer See je nejstarší alpskou turistickou...

Byli tu snad všichni. Charlie Chaplin, Brigitte Bardotová, J. F. Kennedy, Alfred Hitchcock či německý filozof...

Najdete na iDNES.cz