Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Výlet do vesnic v Berlíně, ve kterých bydleli nacisté i čeští uprchlíci

Divoký mix berlínské architektury fascinuje návštěvníky i při opakované návštěvě. Přitom zdaleka ne vše najdete v centru, spousta klenotů leží na perifériích. Třeba berlínské vesnice. Stojí jich zde několik a každá je jiná. Možná vás překvapí, že jednu vybudovali před 300 lety čeští emigranti.
Vily a domy z idylické čtvrti Waldsiedlung Krumme Lanke byly postaveny v letech...

Vily a domy z idylické čtvrti Waldsiedlung Krumme Lanke byly postaveny v letech 1937 až 1939. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Možná byli dokonce prvními přistěhovalci, kteří do města přišli, a symbolicky už v 18. století nastartovali tradici dnešního, značně kosmopolitního města. Psal se rok 1737, když se nedaleko od Berlína usídlilo několik set náboženských uprchlíků ze severovýchodních Čech.

Vybudovali zde vesnici, která se dnes nazývá Böhmisches Dorf, tedy Česká vesnice, a protože se město od těch dob značně rozrostlo, dnes stojí uprostřed poněkud hektické čtvrti Neukölln, která je proslulá nejvyšší koncentrací imigrantů ve městě.

Mezi ně se však Češi již nepočítají, neboť za necelých tři sta let už splynuli s německým prostředím a nikdo z jejich potomků už nemluví česky.

Jak uchránit vesnici

Když kvůli násilné rekatolizaci Čech utíkali ze svých domovů, bylo to poměrně riskantní. Přes den se skrývali v lesích, putovali jen v noci. Azyl našli u Berlína, kde si postavili několik desítek domů. A jednu z ulic nazvali jménem Jana Husa.

Dlouho si svůj rodný jazyk udrželi. Měli zde českou školu i kostel, mše byly také v češtině, ale zhruba po sto letech se čeština pomalu začala vytrácet (hlavně kvůli sňatkům s Němci) a od počátku 20. století se vytratila úplně.

Neztratila se však jejich sounáležitost, což bylo důležité hlavně v druhé polovině 20. století, kdy museli odolávat tlakům developerů, kteří chtěli jejich pozemky na výstavbu činžáků a kancelářských center.

Česká vesnice tlakům odolala. Potomci českých uprchlíků uzavřeli spolek na ochranu architektonického dědictví a v roce 1990 získala Česká vesnice statut kulturní památky evropského významu.

Mezitím se podařilo z několika opuštěných zahrad vybudovat nádherný park zasvěcený Janu Ámosi Komenskému. Má statut filozofické zahrady, je otevřen pro veřejnost a představuje příjemnou oázu klidu v jinak velmi rušné čtvrti.

Jednou z největších atrakcí České vesnice je Zahrada Komenského.

Jednou z největších atrakcí České vesnice je Zahrada Komenského.

Za návštěvu stojí také muzeum České vesnice, které v několika místnostech opatruje předměty z běžného denního života dokumentující dlouhý příběh náboženských uprchlíků.

Vesnice s temnou minulostí

Úplně odlišnou atmosféru vyzařuje nádherný kout Berlína u jezera Krumme, kde stojí několik desítek domů evokujících časy pohádek bratří Grimmů.

Pozoruhodná čtvrť se jmenuje Waldsiedlung Krumme Lanke, nicméně výstavní vily s vysokými střechami po vzoru vesnických domů Bavorska a Černého lesa vznikly až koncem 30. let, konkrétně mezi roky 1937 a 1939.

Vedle unikátní podoby, která absolutně nezapadá do skládanky berlínské architektury, byl výjimečný také účel stavby. Za projektem idylické vesnice stál druhý muž třetí říše Heinrich Himmler, který zde nechal vybudovat domy pro důstojníky SS a jejich rodiny.

Čtvrť nedaleko jezera Krumme byla postavena pro důstojníky SS.

Dnes patří Waldsiedlung Krumme Lanke k nejlepším adresám v Berlíně.

Proto byla vybrána právě architektura evokující germánskou historii. Také názvy ulic vymýšlel osobně Himmler (který byl říšským vůdcem jednotek SS) – stála zde třída Vítězství, ulice Povinnosti, Pýchy, Oddanosti či Služby.

Názvy ulic už byly dávno změněny, ale starosvětská atmosféra znásobená absolutním klidem a příjemným tichem zůstala. I proto patří bývalá „SS kamarádská kolonie“ k nejžádanějším adresám ve městě, a současní nájemníci už dávno neřeší, komu domy původně sloužily. A že to byli právě esesáci, speciálně vycvičení k brutalitě a bezohlednosti, kteří představovali jeden z pilířů nacistického režimu.

Chaloupka strýčka Toma

Téměř v sousedství „kamarádské kolonie“ stojí třetí a na naší procházce poslední „vesnice“ nazvaná Onkel Toms Hütte, tedy Chaloupka strýčka Toma. Pochází z konce dvacátých let minulého století a je odpovědí na to, jak si tehdejší pokrokoví architekti představovali spojení života ve městě a na vesnici.

Jedná se vlastně o první moderní sídliště (ještě s lidskou tváří), které zde na ploše 16 hektarů (zhruba 400 x 400 metrů) vybudoval významný architekt stylu Bauhaus, německý urbanista židovského původu Bruno Taut.

Poklidná čtvrť s výrazně barevnými fasádami má jméno Chaloupka strýčka Toma.

Sídliště s lidskou tváří vzniklo na ploše 16 hektarů ve dvacátých letech minulého století.

Zhruba dva tisíce bytů bylo pojato na svou dobu nebývale moderně a luxusně (byť byly určeny pro „obyčejné lidi“). Celý komplex i dnes působí velmi komorně, čistě a moderně, na rozdíl od dnešních sídlišť potěší barevné fasády (byť právě křiklavou barevnost Tautovi vyčítal otec moderní architektury Le Corbusier), příjemné vnitřní zahrádky a dostatek světla ve všech bytech.

Součástí komplexu bylo také kino, obchody i běžné služby, jako třeba holičství či prádelna. Netřeba dodávat, že dnes jde o mimořádně významnou čtvrť a sehnat zde byt je téměř zázrak.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

OBRAZEM: Největší černá stavba v Polsku. V přírodní rezervaci roste hrad

Pokud jednou bude dokončen, stane se naprostým unikátem. Půjde totiž o největší moderní repliku středověkého hradu v...

OBRAZEM: Unikátní plovoucí hotel skončil v Severní Koreji, bude zničen

Za prapůvodem vzniku unikátního plovoucího hotelu stál australský finančník s bláznivými nápady a švédský architekt,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

Nádherné památky a relax u vody. Vyzkoušejte pět cyklovýletů podél řek

Řeky a jejich údolí vytvářejí v krajině zelené koridory prostupující přes hustě osídlené vnitrozemí České republiky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Pro experty. Poznáte ostrovy Středozemního moře podle slepých map?

Ostrovy Středozemního moře patří mezi oblíbené dovolenkové destinace a velice dobře znají i Češi. Poznáte nejznámější z...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Přístavní svět Julese Verna. V jeho rodišti Nantes udělají umění z čehokoliv

Premium Zelená lajna spojující nejkrásnější místa, obří dřevěný slon pobíhají po ostrově nebo napůl utopený dům uprostřed řeky....

Český výletník: Závrať musí stranou. Výstup do špičky Ještědu je vzácnost

Premium Vysílač na Ještědu od architekta Karla Hubáčka, ta raketa, která z temena hory nikdy neodletí, i když vypadá, že už...

Parádní prodloužený víkend v Polsku. Pohodovou atmosféru hledejte v Poznani

Pokud hledáte skvělý tip na prodloužený víkend, zajeďte si do Poznaně. Patří k nejstarším polským městům a je plná...

KVÍZ: Pro experty. Poznáte ostrovy Středozemního moře podle slepých map?

Ostrovy Středozemního moře patří mezi oblíbené dovolenkové destinace a velice dobře znají i Češi. Poznáte nejznámější z...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...