Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Výlet do vesnic v Berlíně, ve kterých bydleli nacisté i čeští uprchlíci

Divoký mix berlínské architektury fascinuje návštěvníky i při opakované návštěvě. Přitom zdaleka ne vše najdete v centru, spousta klenotů leží na perifériích. Třeba berlínské vesnice. Stojí jich zde několik a každá je jiná. Možná vás překvapí, že jednu vybudovali před 300 lety čeští emigranti.

Vily a domy z idylické čtvrti Waldsiedlung Krumme Lanke byly postaveny v letech 1937 až 1939. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Možná byli dokonce prvními přistěhovalci, kteří do města přišli, a symbolicky už v 18. století nastartovali tradici dnešního, značně kosmopolitního města. Psal se rok 1737, když se nedaleko od Berlína usídlilo několik set náboženských uprchlíků ze severovýchodních Čech.

Vybudovali zde vesnici, která se dnes nazývá Böhmisches Dorf, tedy Česká vesnice, a protože se město od těch dob značně rozrostlo, dnes stojí uprostřed poněkud hektické čtvrti Neukölln, která je proslulá nejvyšší koncentrací imigrantů ve městě.

Mezi ně se však Češi již nepočítají, neboť za necelých tři sta let už splynuli s německým prostředím a nikdo z jejich potomků už nemluví česky.

Jak uchránit vesnici

Když kvůli násilné rekatolizaci Čech utíkali ze svých domovů, bylo to poměrně riskantní. Přes den se skrývali v lesích, putovali jen v noci. Azyl našli u Berlína, kde si postavili několik desítek domů. A jednu z ulic nazvali jménem Jana Husa.

Fotogalerie

Dlouho si svůj rodný jazyk udrželi. Měli zde českou školu i kostel, mše byly také v češtině, ale zhruba po sto letech se čeština pomalu začala vytrácet (hlavně kvůli sňatkům s Němci) a od počátku 20. století se vytratila úplně.

Neztratila se však jejich sounáležitost, což bylo důležité hlavně v druhé polovině 20. století, kdy museli odolávat tlakům developerů, kteří chtěli jejich pozemky na výstavbu činžáků a kancelářských center.

Česká vesnice tlakům odolala. Potomci českých uprchlíků uzavřeli spolek na ochranu architektonického dědictví a v roce 1990 získala Česká vesnice statut kulturní památky evropského významu.

Mezitím se podařilo z několika opuštěných zahrad vybudovat nádherný park zasvěcený Janu Ámosi Komenskému. Má statut filozofické zahrady, je otevřen pro veřejnost a představuje příjemnou oázu klidu v jinak velmi rušné čtvrti.

Jednou z největších atrakcí České vesnice je Zahrada Komenského.

Jednou z největších atrakcí České vesnice je Zahrada Komenského.

Jednou z největších atrakcí České vesnice je Zahrada Komenského.

Jednou z největších atrakcí České vesnice je Zahrada Komenského.

Za návštěvu stojí také muzeum České vesnice, které v několika místnostech opatruje předměty z běžného denního života dokumentující dlouhý příběh náboženských uprchlíků.

Vesnice s temnou minulostí

Úplně odlišnou atmosféru vyzařuje nádherný kout Berlína u jezera Krumme, kde stojí několik desítek domů evokujících časy pohádek bratří Grimmů.

Pozoruhodná čtvrť se jmenuje Waldsiedlung Krumme Lanke, nicméně výstavní vily s vysokými střechami po vzoru vesnických domů Bavorska a Černého lesa vznikly až koncem 30. let, konkrétně mezi roky 1937 a 1939.

Vedle unikátní podoby, která absolutně nezapadá do skládanky berlínské architektury, byl výjimečný také účel stavby. Za projektem idylické vesnice stál druhý muž třetí říše Heinrich Himmler, který zde nechal vybudovat domy pro důstojníky SS a jejich rodiny.

Čtvrť nedaleko jezera Krumme byla postavena pro důstojníky SS.

Čtvrť nedaleko jezera Krumme byla postavena pro důstojníky SS.

Dnes patří Waldsiedlung Krumme Lanke k nejlepším adresám v Berlíně.

Dnes patří Waldsiedlung Krumme Lanke k nejlepším adresám v Berlíně.

Proto byla vybrána právě architektura evokující germánskou historii. Také názvy ulic vymýšlel osobně Himmler (který byl říšským vůdcem jednotek SS) – stála zde třída Vítězství, ulice Povinnosti, Pýchy, Oddanosti či Služby.

Názvy ulic už byly dávno změněny, ale starosvětská atmosféra znásobená absolutním klidem a příjemným tichem zůstala. I proto patří bývalá „SS kamarádská kolonie“ k nejžádanějším adresám ve městě, a současní nájemníci už dávno neřeší, komu domy původně sloužily. A že to byli právě esesáci, speciálně vycvičení k brutalitě a bezohlednosti, kteří představovali jeden z pilířů nacistického režimu.

Chaloupka strýčka Toma

Téměř v sousedství „kamarádské kolonie“ stojí třetí a na naší procházce poslední „vesnice“ nazvaná Onkel Toms Hütte, tedy Chaloupka strýčka Toma. Pochází z konce dvacátých let minulého století a je odpovědí na to, jak si tehdejší pokrokoví architekti představovali spojení života ve městě a na vesnici.

Jedná se vlastně o první moderní sídliště (ještě s lidskou tváří), které zde na ploše 16 hektarů (zhruba 400 x 400 metrů) vybudoval významný architekt stylu Bauhaus, německý urbanista židovského původu Bruno Taut.

Poklidná čtvrť s výrazně barevnými fasádami má jméno Chaloupka strýčka Toma.

Poklidná čtvrť s výrazně barevnými fasádami má jméno Chaloupka strýčka Toma.

Sídliště s lidskou tváří vzniklo na ploše 16 hektarů ve dvacátých letech...

Sídliště s lidskou tváří vzniklo na ploše 16 hektarů ve dvacátých letech minulého století.

Zhruba dva tisíce bytů bylo pojato na svou dobu nebývale moderně a luxusně (byť byly určeny pro „obyčejné lidi“). Celý komplex i dnes působí velmi komorně, čistě a moderně, na rozdíl od dnešních sídlišť potěší barevné fasády (byť právě křiklavou barevnost Tautovi vyčítal otec moderní architektury Le Corbusier), příjemné vnitřní zahrádky a dostatek světla ve všech bytech.

Součástí komplexu bylo také kino, obchody i běžné služby, jako třeba holičství či prádelna. Netřeba dodávat, že dnes jde o mimořádně významnou čtvrť a sehnat zde byt je téměř zázrak.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Pěšky až do nebe. Resort chystá visutou lávku, jednu z nejdelších na světě

Premium Před deseti lety byla Dolní Morava zapomenutou vískou na kraji světa uprostřed nedotčené přírody. Teď je z ní jedno z...

Na peruánské planině Nazca odkryli archeologové obří obrazec kočky

Archeologové objevili na slavné jihoperuánské planině Nazca nový obrazec. K takzvaným geoglyfům kolibříka, opice,...

Bezpečná exotika v této zvláštní době. Užijte si zimní dovolenou v Karibiku

V aktuální situaci, kdy restrikce proti čínskému koronaviru komplikují život na všech frontách, mají cestovatelé těžkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vejčitá rozhledna vzbudila debatu, zda v Jizerských horách přistálo UFO

Ošklivá, nadčasová. Zajímavá, příšerná. Zbytečné monstrum, parádní počin. Takhle protichůdně komentují lidé novou...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Tam, kde se ještě může zpívat: vyrazte do Stockholmu za klidem a ABBOU

Premium Taky máte svůj seznam evropských měst, která byste rádi navštívili? My jsme měli Stockholm na whishlistu už dlouho a...

Zájem turistů je obrovský, muzeum norimberských procesů se dočká rozšíření

Muzeum norimberských procesů, při kterých byli po válce v tomto městě souzeni představitelé německého nacistického...

Největší fontána na světě nestačí. Dubaj odhaluje megalomanský projekt

V Dubaji tento týden proběhla další slavnostní premiéra, tentokrát bylo na pořadu otevření největší fontány na světě....

Bruselský čurající chlapeček se oblékl do českého modrotisku

Už více než tisíckrát měnil proslulý bruselský čurající chlapeček svůj kostým, teprve dnes ale poprvé navlékl...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...