Kde se láme dnešek a zítřek. Beringova úžina a Aljaška z letadla

  0:15
Z ostrůvku Little Diomede na Aljašce byste k jeho většímu parťákovi jménem Big Diomede doletěli za necelou minutu. Ale to by mezi těmito dvěma skalami v Beringově moři nesměla vést hranice USA a Ruska. Čech Jiří Pruša proslulou Beringovu úžinu proletěl v kokpitu malého letadla.

Nad tímhle fascinujícím místem, které všichni známe ze zeměpisu, ale takřka nikdo tu nebyl, proletěl pilot, cestovatel a publicista Jiří Pruša malým letadlem Cessna 172 během své letecké sólo expedice kolem Aljašky. Vítejte v Beringově průlivu, hranici dvou světů, jednom z absolutních míst Země!

Pokud byste v té chvíli seděli v cessně s Jiřím Prušou, dělily by vás jen vteřiny od linie, kde se svět dělí na Asii a Ameriku a kde zítra znamená včera - tentokrát takřka doslova.

Zatímco na americkém Little Diomede má jeho 180 obyvatel v kalendáři dnešní datum, tři kilometry odsud přes vodu, na ruském Ratmanovově ostrově (Big Diomede), je o 24 hodin více. Mezi oběma totiž vede datová hranice. Právě tady se čas dělí na dnešek a zítřek.

A také tudy prochází hraniční čára mezi USA a Ruskem a let v její blízkosti je trochu hra s ohněm. „Musíte respektovat, že tu je vojenské pásmo, a dát si pozor, abyste hranici nepřeletěli. Když jste ale v kontaktu s řízením letového provozu, nemusíte se ničeho bát,“ vysvětluje Pruša.

Little Diomede (USA)
Ratmanovův ostrov (Big Diomede)

Vlevo Little Diomede, který je na území USA, vpravo ruský Big Diomede neboli Ratmanovův ostrov.

Přesto je let Beringovou úžinou adrenalinovým zážitkem. Dost k tomu pomáhá velmi drsné větrné počasí, které divoce žene mraky kolem vás. Slunečné počasí se během minuty mění na vánici a zase zpět. To vše je umocněno pohledem na ledové kry na hladině Beringova moře nehluboko pod vámi.

„Tuhle ledovou vodu bych zblízka opravdu poznat nechtěl,“ říká Pruša po Skypu z městečka Unalakleet, kde beringovskou misi na severozápadě Aljašky ten den zakončil. „Ale podařilo se a bez ztráty desítky. Mám tohle magické místo nafocené a nafilmované a určitě si ho moje paměť uloží hluboko a natrvalo.“

Kry v Beringově průlivu

Místo, kde se zastavil čas

Pohled na městečko nebo spíše vesnici Unalakleet není zrovna povzbudivý – nápadně totiž připomíná neutěšené sibiřské vesnice. Rozbahněné cesty kolem nahodile poházených domků lemují staré rezavé stroje a harampádí všeho druhu.

Necelá tisícovka obyvatel severského vzezření má sice k dispozici letiště, ale jinak je občanská vybavenost slabá. Kupodivu tu mají internet, ale videa ani fotky do on-line speciálu expedice poslat nedokázal.

Ulice ve městě Unalakleet místy připomínají skladiště harampádí.

A je tu, ostatně jako na celé Aljašce, znatelně dráž než v samotných Spojených státech. Benzín, ubytování i potraviny. Jižnější části Aljašky jsou podstatně bližší naší představě o civilizaci, nicméně lidé se tu hodně živí sami – často lovem a rybolovem, takže je tu všude k mání hodně čerstvých ryb.

Kolem nejvyšší hory

Letiště je pro Unalakleet - stejně jako pro jiné odlehlé části Aljašky - nezbytné. „Podél aljašského pobřeží, alespoň tam, co jsem letěl (ze Seattlu přes Juneau do Unalakleetu, k Beringově úžině a zpět, pozn. red.), jsou takřka všude hory, které blokují spojení s ostatním světem – stavět přes ně silnice by bylo moc nákladné,“ říká Pruša. Zbývá tedy lodní nebo letecká doprava.

Krátké přistání v Chitna, údolí Měděné řeky

„Když jsme u těch hor – je jich tu opravdu hodně a vidět je z letadla je těžko popsatelná krása, byť pilotování v horách je poměrně náročné,“ poznamenává pilot.

Nejvíc si cení obletu nejvyššího vrcholu severní Ameriky – hory Denali v Aljašském pohoří. „To je opravdu nádhera. I když my jsme se ve škole učili, že nejvyšší hora severní Ameriky se jmenuje Mt. McKinley, ale časy se mění, zdá se,“ směje se.

Opravdu se tak hora jmenovala. Název Mt. McKinley (podle prezidenta USA v letech 1897-1901, pozn. red.) se však zdál neuctivý indiánským aktivistům - byl údajně poplatný koloniálnímu smýšlení, a tak před dvěma lety docílili celostátně platného přejmenování 6190 m vysoké hory i přilehlého národního parku na Denali, což v místním jazyce znamená „Vysoká“.

Vrcholek Denali vystupující z mraků.

Denali je opravdu neuvěřitelně sexy – nad okolím totiž ční pět a půl tisíce metrů (Mt. Everest jen zhruba 3,5 kilometru), dva vrcholy se ve slunci zářivě modravě lesknou, kolem úbočí stéká do údolí voda z pěti ledovců. Pohled z letadla na Denali je zkrátka úchvatný.

Podobně impozantně vypadá z nebe i aktivní sopka Redoubt v relativně nedalekém pohoří Chigmit Mountains (asi 200 km od Denali) naproti poloostrovu Kenai. 3108 m vysoká hora prodělala erupci naposledy v roce 2009, ale při Prušově obletu před několika dny prý vypadala krotce a velmi přitažlivě.

Pohádkové scenérie

Poloostrov Kenai také nelze při letecké expedici minout. „Letět nad ním ve slunečném počasí je jako vznášet se v pohádce – fjordy, ledovce, zasněžené vrcholky, roztodivné ostrovy, plovoucí kry, modré moře i obloha, ohromný prostor, to všechno vás doslova uchvátí,“ líčí Jiří Pruša.

Poloostrov Kenai

Aljašské pobřeží, to jsou především hory, lesy, řeky, zálivy a ostrovy. A také tundra. Desítky kilometrů rovin bez jakéhokoli jiného porostu než jsou traviny a keře.

Ostrov Kodiak u jižního pobřeží Aljašky je pak rájem pro turisty lačné medvědů - právě a jedině tady žije mohutný medvěd, na jehož jméno se odvolává nové SUV značky Škoda.

Ostrov není velký (má 160 km na délku a mezi 20 a 100 km na šířku), přitom na něm žije kolem 3,5 tisíce těchto třímetrových zvířat. Pro představu - ostrov Kodiak se zhruba vejde do jihočeského kraje; pokud by stejné množství medvědů žilo právě tady, nejspíš byste jich při dovolenkových projížďkách na místních oblíbených cyklotrasách potkali neblaze mnoho.

Z přeletu ostrova Kodiak, který je prvním ostrovem Aleutského souostroví.

Na ostrov Kodiak je z oblohy nádherný pohled.

„Já měl na medvědy ale smůlu. Buď je zahnal hluk letadla, nebo prostě byli někde schovaní. Musím se tak spokojit s tím, kterého jsem vyfotil na břehu Pacifiku při letu z Juneau do Yakutatu. Ale i tak si ho cením - je to první medvěd ve volné přírodě, kterého jsem viděl,“ uzavírá český letec.

Expedice Aljaška 2017

Trasa: : Everett – Vancouver – Juneau - Kodiak – Dutch Harbour – Port Heiden – Bering Strait – Denali – Anchorage –Klondike - Yukon - Calgary - Everett

Start a cíl: Paine Field Snohomish County Airport, Everett (IATA: PAE, ICAO: KPAE)

Začátek: 17. 5. 2017

Konec: 1. 6. 2017

Délka: 15 000 km

Doba letu: 74 letových hodin

Letadlo: Cessna 172 N6342X

Posádka: Jiří Pruša

Pořádá: Flying Revue

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...