Primátor Pavel Bém zahájil v sobotu o půl páté ráno cestu ledopádem Khumbu, který je letos kvůli počasí mimořádně nebezpečný.
"Pravděpodobně patří mezi nejkrásnější ledopády na světě, já sám jsem za pětadvacet let lezení po horách nic podobného neviděl," popsal svoje dojmy pražský primátor.
Na řadě je více než osm set metrů převýšení. Teplota se v místě pohybuje kolem deseti stupňů Celsia. Z údolí Khumbu vystupují vrcholy Pumori (7165m), Lingtren (6749m), Khumbutse (6665m).
"Vidět je také sedlo Lho La, které tak fantasticky prostoupil před více než osmdesáti lety Mallory a dávno před ním kočovné kmeny Šerpů," dodal Bém.
Horolezci překonali nejhorší a zároveň údajně nejkrásnější část a po třech hodinách se dostali do třetí, vrcholové partie ledopádu Khumbu, odkud jsou vidět vrcholky Nuptse (7861m), Jižní sedlo Mt.Everestu (7906m) a vpravo od něho čtvrtá nejvyšší hora světa Lhotse (8516m) s jižní stěnou Lhotse Shar.
Khumbu se pokládá do obrovského západního Cwm, ledovce, který se táhne až pod jihozápadní stěnu Mt.Everestu. Na ledové pláni, která byla cílem sobotního výstupu, je nejméně třicet stanů ostatních expedic.
"Přidáváme naše dvě Ferrina, skvělé útočné stany, které by se spíše svojí velikostí hodily do Jižního sedla. Cesta dolů trvá těm nejrychlejším z nás dvě hodinky, těm pomalejším přibližně dvojnásobek," uvedl Bém.
"K večeři se scházíme všichni v bezpečí a relativním pohodlí základního tábora, jsme na smrt unaveni, výška je znát, ale hřeje nás jistota stojící 'jedničky', prvního výškového tábora. Dohnali jsme ´čínské komunistické časové ztráty´,“ poznamenal.
První výškový tábor stojí. Za tři dny se do něj expedice vrátí a bude pokračovat západním Cwmem o dalších 700 výškových metrů dál do tábora C2.