Bém se pod Everestem modlil za úspěch expedice

  12:38aktualizováno  12:38
Přestože základní tábor zmizel pod nánosem čerstvého sněhu, čekala 22.dubna expedici, která se snaží s Pavlem Bémem zdolat Mt. Everest, tradiční slavnost Puja. Tento obřad se koná proto, aby expedice slavila úspěch a vyhnula se jí nepřízeň osudu. Zde je průběh slavnosti očima Pavla Béma.

Himaláje, ilustrační foto | foto: Expedice Everest

Obřad vedl láma Pemba Nurbu, který působí v klášteře Thame společně s dalšími 34 mnichy. A šerpové vystavěli důkladnou kamennou svatyni.

Oltář lapse byl plný dobrot, v záplavě sušenek, kompotů, placek, čokolád, ovoce, bonbonů a ořechů se téměř ztrácely fotografie lámy Rimpoche a ornamenty z jačího loje připomínaly prostředí kláštera.

Usedli jsme na zem se slavnostními výrazy v tureckém posedu. Mumlání manter bylo působivé, mnich četl z "knihy", kterou vybalil z posvátného sukna a jeho monotónní hlas hřměl průzračným horským vzduchem.

Slavnostnímu průběhu jsme pomáhali jen rozhazováním zrn rýže k nebesům v pravidelných intervalech. Po ukončení obřadu s rýží  jsme pak vyhazovali vzhůru k božstvům ječmennou mouku, která se snášela dolů zvolna jako vesmírný prach.

Pemba Nurbu nás zhmotnil pomazáním tsampou a nejvíc si dával záležet na našich pobledlých obličejích. Má černá mikina tsampou zbělela - zázraky se dějí, černé zlo odcházelo.

Všechno je o protipólech – jin a jang, černá a bílá, pozitiv a negativ, dobro a zlo, zima a teplo, jen muži zde chybí žena.

Do hry jsme dali vzorky nejlepších dobrot a přišel klíčový moment  první obětiny chanbi. Z pozemsky hranaté láhve Dawa naléval Jack Daniel´s do posvátných nádob.

Na stožár svatyně poté každý z nás připevnil svůj oranžově nadýchaný šál khata - snad přinese štěstí. A prodlouženou osu oltáře chotar směřující k Everestu i bohům jsme propojili dlouhými šňůrami lundar s navázanými praporci pěti barev odlišných elementů.

Do všech světových stran běželo naše poselství. Jak se ve větru praporce třepotaly, vykonávaly vlastně modlitby za nás. Jeden z barevných pramenů ovíjel náš oranžový stan.

Konečně přišlo finále slavnosti, na kterou se místní znalci nejvíce těšili. Whiskey už netekla jen do křehkých nádob, ale konečně ji polykala i vyprahlá hrdla šerpů.

Puja je prý taková naše svatba. Všichni se veselí a každému je dobře. Plechovky piva prozradily, že i posvátný mnich dokáže být pozemsky hříšný.

A pak přišel šok - jen tak mimochodem z Pemba Nurby vypadlo, že studoval v Tibetu a dokonce už třikrát stanul i na Everestu. Nevěřícně jsme na mnicha zírali.

Primátor na Everest

Naši šerpové

V naší česko-slovensko-nepálské expedici máme tři šerpy, skvělé společníky. Je nejvyšší čas je trochu přiblížit. Pořád se nemohu srovnat s jejich rychlým tempem, při stoupání v horách se jakoby vznášejí.

Nejzkušenější je Nima Nurbu Šerpa, pětkrát už stanul na vrcholu Everestu. Jeho smích je nezaměnitelnou blahodárnou drogou. Narodil se ve svátek (Nima znamená Neděle) a život pojímá jako jednu velkou oslavu.

Živočišný chechtot se kolem něj vznáší jako povzbudivá aura neustále, je nejlepším poznávacím znamením. Snad mu pohoda a stálý úsměv s námi vydrží až do konce. Vzal do týmu mladšího bráchu Dawu Jangbu Šerpu (Dawa znamená pondělí), teprve 23-letou horolezeckou naději.

Kontrastem stále dobré nálady je jejich rodinná lezecká geneze. Táta jim zemřel na Dhaulagiri, když zachraňoval slavnou francouzskou horolezkyni, prý Chantal (dnes se její příbuzní finančně starají o studia nejmladšího ze šerpských sourozenců). Aby se oslabená rodina tehdy uživila, dal Nima bezprizorního bratříčka na pár let do kláštera, kde bylo o výživu postaráno zdarma.

Od doby meditací život Dawu slušně otřískal, je z něj slibný horal, dvakrát už bojoval s bráchou na Everestu, loni stál na Cho Oyu. O dávném pobytu v gompě už nechce ani slyšet, rozvláčných rozjímání má prý za sebou na několik životů, teď to vyžaduje pořádnou mízu a zážitky. Už se také stihl oženit, doma jej čeká starostlivá manželka.

Třetím parťákem v týmu je Pemba, připomínající jménem tropický ostrov Tanzanie, dvojníka Zanzibaru (tady to ale znamená prozaickou sobotu). Na Everest už vystupoval čtyři krát, 3 x úspěšně. Jeho manželka Dolma Lamu je „sestrou bratrů“, Pemba je tedy švagr Nimy a Dawy. Trochu cimrmanovské, ale naše šerpská trojice tvoří dokonale propletený příbuzenský tým. Budeme všichni jedna velká rodina?
 

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Nejstrmější ulice na světě je ve Walesu, má sklon přes 37 procent

Ulice Ffordd Pen Llech v severním Walesu je se sklonem 37,45 % nejstrmější...

Nejstrmější ulice na světě je v severním Walesu, ve městě Harlech. Potvrdili to zástupci Guinessovy knihy rekordů s...

Další z rubriky

Slavní jelínci v japonském městě Nara hynou kvůli plastovým obalům

Japonsko, Nara, posvátní jelínci šika

Úřady ve starodávné japonské metropoli Nara varovaly návštěvníky, aby nekrmili nepovoleným jídlem volně žijící jelínky,...

OBRAZEM: Brouk, Lenin i naháči. Skvělé sochy, které najdete na dně moří

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte...

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte si jedinečné sochy u břehů USA, Mexika...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Najdete na iDNES.cz