Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

aktualizováno 
Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet výletních lodí, jež budou moci vplout do přístavu. Zároveň nepodpoří rozšíření letiště.

Výletní lodě v Barceloně | foto: Profimedia.cz

Přemíra turistů je problém, se kterým se potýká celá řada evropských metropolí. V některých z nich se stala situace natolik neúnosnou, že města začala přijímat opatření s cílem omezit počet návštěvníků, kteří proudí jejich ulicemi.

Jedním z takových měst je i Barcelona. Její primátorkou je od roku 2015 Ada Colauová, pro kterou je ochrana města před přívaly turistů prioritou.

Oběť vlastního úspěchu

Nejprve zakázala Barcelona vznik nových hotelů v centru města, začala regulovat prázdninové pronájmy a zavedla novou turistickou daň. Minulý týden navíc Ada Colauová slíbila, že omezí počet turistických lodí přijíždějících do Barcelony a postaví se proti rozšíření letiště. Podle ní se Barcelona stala obětí svého vlastního turistického úspěchu.

Deník Guardian uvádí, že počet turistů, kteří ve městě zůstanou alespoň jednu noc, vzrostl z 1,7 milionu v roce 1990 na současných víc než třicet milionů. Jenže město není „nafukovací“ a zvyšující se zájem turistů pro něj představuje velký problém.

Fotogalerie

Naprosto zásadní je například nedostatek dostupného ubytování. Obrovský boom Airbnb drasticky snížil množství nemovitostí k pronájmu dostupných pro stálé obyvatele města.

Nejšpinavější přístav Evropy

Kromě toho je tu samozřejmě negativní dopad na životní prostředí. Například minulý týden začalo město omezovat počet aut, která mají povolení k vjezdu do centra.

Nicméně právě auta jsou z hlediska znečištění životního prostředí tím nejmenším problémem. V červnu letošního roku byla Barcelona prohlášena za nejznečištěnější přístav v celé Evropě. Na vině je mimo jiné i obrovské množství výletních lodí, které do něj každý den připlouvají. Například v roce 2017 do Barcelony připlulo víc než osm set obřích výletních lodí.

Výletní lodě v Barceloně

Starostka Barcelony slíbila, že se zasadí o regulaci množství výletních lodí, které dostanou povolení zakotvit v místním přístavu.

Nejnovější studie z července letošního roku uvádí, že luxusní výletní lodě vypouštějí do ovzduší víc škodlivých oxidů síry než všechna osobní auta na evropských silnicích. Podle odborníků v Barceloně 105 kotvících lodí vypustí do ovzduší 33 tun oxidů síry, zatímco 560 tisíc aut v tamních ulicích má za stejnou dobu na svědomí „jen“ něco málo přes šest tun.

Zábavní park místo autentické atmosféry

„Sílí pocit, že Barcelona by mohla ztratit svou duši. Potřebujeme najít rovnováhu mezi globalizací a zachováním charakteru, identity a autentického života města. To je to, co dělá Barcelonu jedinečnou – její středomořská rozmanitost. Chceme ukázat návštěvníkům skutečnou Barcelonu, nikoli zábavní park na téma Barcelona plný McDonaldů a suvenýrů bez skutečné identity,“ uvedla primátorka.

Znečištění jako v Pekingu, tvrdí o vzduchu na výletních lodích studie

Slíbila, že se zasadí o regulaci množství výletních lodí, které dostanou povolení zakotvit v barcelonském přístavu, a postaví se proti rozšíření letiště. „Naše kapacita není neomezená,“ řekla Ada Colauová s tím, že tato opatření by měla snížit míru znečištění městského ovzduší, která pravidelně překračuje limity WHO pro oxidy dusíku a pevných částic.

Navíc se předpokládá, že by se tím reguloval i počet návštěvníků proudících do města. Mimochodem v průzkumu z loňského roku byl nezvladatelný příliv turistů označen jako druhý největší problém Barcelony – hned po nedostatku dostupného bydlení, který však se sílícím turismem úzce souvisí.

Jen minulý rok přivezly výletní lodě do města víc než dva miliony turistů. Jenže odborníci spočítali, že z těchto návštěvníků nemá město ani žádný zajímavý ekonomický užitek, protože jejich návštěva je příliš krátká. V průměru každý z nich utratí v Barceloně pouhých sedmapadesát eur (zhruba 1 500 Kč). Proto také přirovnávají pasažéry výletních lodí k „invazi kobylek“, které město zpustoší a pak odjedou.

Města proti turistům

S postojem primátorky, poměrně nepřekvapivě, nesouhlasí mluvčí společnosti Cruise Lines International Association (CLIA), který pro deník Express uvedl: „Výletní lodě představují pouze 1,2 procenta celkového znečištění města a 7,6 procent ze znečištění přístavu.

Lodě přivezou do Barcelony 2,1 milionu návštěvníků z celkového počtu třiceti milionů turistů, kteří Barcelonu každý rok navštíví. Zatímco pasažéři na lodích představují pouhých osm procent z celkového počtu turistů, jejich útrata ve městě představuje dvacet procent všech zisků z turistického ruchu.“

V přístavu ve městě Palma de Mallorca jsou zakotvené hned tři obří výletní lodě...

Protesty proti výletním lodím probíhaly letos také na Mallorce. Na fotografii jsou zachycené hned tři obří výletní lodě zakotvené v přístavu ve městě Palma de Mallorca.

Ostrov Santorini za chvíli zmizí z dohledu a během takových momentů bývá na...

Proti vysokému počtu turistů z výletních lodí protestují také obyvatelé řeckého ostrova Santorini.

Barcelona samozřejmě není jediným městem, které se s přívalem turistů potýká a pro které představuje zásadní problém. Například návštěvníci Benátek si budou muset od roku 2022 svůj pobyt nejen zaplatit, ale také dopředu rezervovat, protože do města se dostane jen omezený počet turistů. A protesty místních obyvatel proti výletním lodím jsou zde pomalu na denním pořádku.

Počet výletních lodí regulují i belgické Bruggy a například Dubrovník omezil vstup do historického centra. Počet turistů tam nikdy nesmí překročit čtyři tisíce.

Proti výletním lodím se letos protestovalo také na Mallorce, opatření proti tomuto typu turistiky se chystají i na řeckém ostrově Santorini.

Autor: pro iDNES.cz

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Podivná jezera, mizející ledovce. Nejvyšší hora Evropy mění tvář

Ledovec Mer de Glace ustoupí každý rok o desítky metrů (červen 2019)

Klimatická změna se dramaticky projevuje i na Mont Blanku. Ledovce mizí, přibývá skalních sesuvů a nejvyšší hora Evropy...

Soutěž o cestu kolem světa pokračuje třetí hrou, zavzpomínáte na uplácení

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

OBRAZEM: Neuvěřitelné hotely, odkud se vám nebude chtít domů

Spali jste někdy 150 metrů pod zemí, v bublině, ve sněhu a ledu, pod vodou nebo...

Spali jste někdy 150 metrů pod zemí, v bublině, ve sněhu a ledu, pod vodou nebo naopak v oblacích? Podívejte se na...

Za málo dřiny hodně muziky. Výstup na Sivý vrch si rozhodně nenechte ujít

Vrchol Sivého vrchu se rychle přibližuje.

Sivý vrch je nejzápadnějším výrazným vrcholem Západních Tater a vlastně i celého Tatranského hřebene. Tato 1 805 metrů...

Další z rubriky

Majitelé nevěstinců v Amsterodamu chtějí více vitrín a hotel pro prostitutky

Čtvrť červených luceren v Amsterodamu

Za výlohami ozářenými světlem červených neonů vykonávají stovky prostitutek podél malebných amsterodamských kanálů...

Moře téměř za rohem. Kam se vydat v Itálii na dovolenou

Bibione

Nejoblíbenější dovolenkovou oblastí v Itálii je pro našince severní Jadran. Vyberte si letovisko podle svého gusta a...

OBRAZEM: Neuvěřitelné hotely, odkud se vám nebude chtít domů

Spali jste někdy 150 metrů pod zemí, v bublině, ve sněhu a ledu, pod vodou nebo...

Spali jste někdy 150 metrů pod zemí, v bublině, ve sněhu a ledu, pod vodou nebo naopak v oblacích? Podívejte se na...

Najdete na iDNES.cz