Neděle 5. července 2020, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 5. července 2020 Státní svátek.

Když se vydáte fichtlem na Balkán, dejte pozor na miny a střílející Řeky

aktualizováno 
Někdo cestuje letecky do prázdninového resortu, jiný objíždí turistické cíle v pohodlí auta, další sbalí krosnu a batůžkaří, kam ho nohy donesou. A pak jsme tu my dva, cestovatelé na legendárních Jawách 50, lidově známých jako fichtl.

Výhled na Jonské moře a albánskou riviéru | foto: Michal Franc, Martin Gregor

Sedám na svou Jawu 21 Pionýr, můj kamarád Martin vedle mě startuje Jawu 23 Mustang. Oba stroje vyjely z Povážských strojíren před více než čtyřiceti lety. Kolují o nich různé historky, které téměř vždy končí: „...a hned za vesnicí se něco podělalo a já ho musel dotlačit domů.“

No a my chceme dokázat, že až tak hrozné mašiny to nejsou. Proto na nich vyrážíme napříč celým Balkánem. Za šestnáct dní projedeme jedenáct států a zdoláme přes 4 400 kilometrů.

První balkánskou noc trávíme v Chorvatsku u Varaždinského jezera. Majitel kempu je našimi motorkami tak nadšený, že nás ubytuje zadarmo a ještě nás zve na oslavu narozenin.

Chorvatsko je krásná země s úžasnými plážemi, ale ty si protentokrát necháváme ujít a míříme na méně známé místo: leteckou základnu Željava. Ta patřila ve své době k nejutajovanějším objektům Jugoslávské národní armády. Megalomanská stavba je vytesána v horském masivu Plešjevica na pomezí chorvatsko-bosenských hranic.

Fotogalerie

Stíhačky, které doslova vylétávaly z hory, zde byly naposled za jugoslávské války. Dnes je toto málo známé letiště poměrně dobře přístupné. Pozor však – celé okolí je stále zaminované a je tedy velmi nebezpečné scházet z vyznačených cest.

Přijíždíme do Bosny a Hercegoviny. Místy si připadáme jako ve válečné zóně. I po mnoha letech od konce války v Jugoslávii jsou následky bojů viditelné téměř na každém kroku. V Bosně je stále mnoho aktivních minových polí, proto se doporučuje nesjíždět za tmy z hlavních tahů do horských oblastí. Toho nedbáme a cestu do Sarajeva si zkracujeme přes hory.

Už se stmívá a my hledáme místo pro bivak kdesi v horách. Za tmy stavíme stany na horské mýtině. Ráno nás čeká nemilé překvapení: asi dvacet metrů od stanů stojí cedule upozorňující na minové pole. Při pohledu na výstražnou lebku se zkříženými hnáty nás oba polije horko. Když se z toho šoku oklepeme, vyrážíme do Sarajeva.

Latinský most v Sarajevu v Bosně

Latinský most v Sarajevu v Bosně

Městem se propleteme až k Latinskému mostu. Většina lidí ho zná, protože na něm Gavrilo Princip spáchal 28. června 1914 atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este, což byla záminka k vyvolání 1. světové války. U mostu je pěkně živo, pořídíme pár fotografií a pokračujeme do Černé Hory.

Pozor, želva přes silnici!

První den v Černé Hoře se probouzíme do parádní mlhy. Když asi během hodiny zmizí, naskýtají se nám nepopsatelné výhledy. Projíždíme podél řeky Piva, náhorní plošinou Pivska planina.

Naše jawy

 • 21 Pionýr, 23 Mustang
 • Rok výroby: 1975, 1970
 • Objem nádrže: 5 litrů, 8 litrů
 • Obsah motoru: 50 ccm
 • Výkon: 2,6 kW, 3,5 koně
 • Max. rychlost: 65 km/h
 • Vyráběny: 1967–1977, 1968–1982 v Povážských strojírnách na Slovensku

Řeka teče mezi vápencovými skalami hlubokým kaňonem, který se řadí mezi deset nejpůsobivějších na světě. Průzračně modrá barva řeky je dána množstvím mikroorganismů a minerálů ve vodě.

Dále míříme k Podgorici a z ní přes Skadarské jezero k pobřeží. Konečně vidíme moře a můžeme se na chvíli zchladit ve vlnách Jadranu.

Po dnech plahočení na pekelných strojích překračujeme hranice do Albánie. Tady konečně okusíme všemi slibované balkánské vedro. Kupodivu to našim vzduchem chlazeným motorkám tolik nevadí. Vjíždíme do hor a projíždíme Národním parkem Logara. Bohužel kopce jsou pořád strmější a my stále častěji seskakujeme z motorek a musíme je tlačit. V tomto vedru jsou to galeje.

Kaňon řeky Pivy v Černé Hoře

Kaňon řeky Pivy v Černé Hoře

Serpentiny v Národním parku Logara

Serpentiny v Národním parku Logara

Po pár hodinách se před námi otevře neuvěřitelná scenérie a my z vrcholků hor spatříme Jónské moře a albánskou riviéru. K vodě sjíždíme po parádních serpentinách. Za odměnu se osvěžíme v moři hned pod pevností Aliho Paši s výhledem na ponorkovou základnu v Porto Palermo.

Odpoledne překračujeme hranice do Řecka. Celníci z nás mají takovou srandu, až jeden padá smíchy ze židle. I proto jezdíme na těchto strojích, lidem se to prostě líbí. V Řecku nás zaskočí jedna věc: když projíždíme horami, přes cestu přeběhne želva. Okamžitě stavíme a děláme několik fotek. Neujedeme ani dva kilometry a další želva a další.

Náš pomyslný zlom cesty je v Soluni, tam se otáčíme a vyrážíme zpět. Ze Soluně odjíždíme už za tmy a hned za městem hledáme místo ke spaní. Sjíždíme z cesty a dostáváme se mezi vinice. Ještě kousek jedeme, než uvidíme dům a rozsvícená světla. Zastavíme a v tom se proti nám rozběhnou dvě postavy a něco nahlas křičí! I přes neznalost řečtiny pochopíme, že nás mají za zloděje. Rychle to otáčíme a ujíždíme. A v tom slyšíme dva výstřely! Dodnes doufám, že to bylo jen výstražně do vzduchu a ne po nás.

Cedule upozorňující na minové pole v okolí Željavy

Cedule upozorňující na minové pole v okolí Željavy

Želvy v Řecku

Želvy v Řecku

Nafta místo benzinu

Ráno překračujeme hranice do Makedonie. Ve Skopji nás čeká milé setkání. Při projížďce městem zaslechneme komolenou češtinu „Achoj, ak se máš?“ Ze svého obchůdku nás zdraví Makedonec, dáváme se s ním do řeči a dozvídáme se, že pracoval čtyři roky v Česku.

Na Balkáně jsme si zvykli, že na benzinkách automaticky tankuje pumpař. A v Makedonii se nám to vymstilo. Když je natankováno, zjišťuji, že místo benzinu mi nalil naftu. V tu chvíli si to uvědomí i on, běží pro hadičku a nafta jde z nádrže ven. Blížíme se ke Kosovu a přemýšlíme, jestli bude tento stát bezpečný. Většina cestovatelů se mu vyhýbá, ale my to nakonec riskneme. Kosovo je poměrně malá země, takže ji máme za pár hodin projetou a bez problémů.

Vstupujeme do Srbska, kde nám ve městě Velika Plana do cesty vjede auto a z něj vyskočí do půl těla svlečený chlápek. S velkým nadšením poskakuje kolem motorek a vysvětluje nám, že staré motocykly sbírá. Představuje se nám jako Goran a zve nás k sobě domů. Samozřejmě si sbírku nenecháme ujít a jedeme za ním.

Kosovská hranice

Kosovská hranice

Setkání s Goranem v Srbsku, na focení sezval celou rodinu.

Setkání s Goranem v Srbsku, na focení sezval celou rodinu.

Další den nás čeká státnická návštěva. A to doslova. Máme už několik týdnů domluvenou schůzku s prezidentem Svobodné republiky Liberland. To je nový stát, který byl založen v roce 2015 Čechem Vítem Jedličkou. Leží mezi Chorvatskem a Srbskem na západním břehu Dunaje.

Sraz

8. června 2019 se v Ledcích u Třebechovic pod Orebem koná sraz motocyklů Jawa na počest Františka Janečka, zakladatele značky. Součástí budou i cestovatelské besedy.

Pan prezident nás zve na soukromou oslavu na hausbótu. A je to party ve velkém stylu: pivo, víno, šampaňské a hlavně tradiční rakije. O jídle ani nemluvě.

Spaní máme nachystané na vlajkové lodi liberlandské flotily Liberty. Po dvou týdnech ležení na tvrdém si měkkých postelí na lodi užíváme. Poslední večer na Balkáně snad ani nemohl skončit lépe. Domů to máme jen něco přes osm set kilometrů. A cestou už nám v hlavě zrají myšlenky na další expedici.

MAPA: Jawou napříč Balkánem
Autoři:
 • Nejčtenější

KVÍZ: Nejhezčí místa v Česku a Slovensku. Nejlepší čtenáři vyhráli knihu

V Česku a Slovensku najdete stovky míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Někdy se vyplatí vyrazit během jediného dne...

Tajemství přehrad: Největší nádrž v Jizerkách ukrývá tunel metra

Tajemství přehrad nás tentokrát zavede do Jizerských hor k největší tamní nádrži Josefův Důl. Je jednou z nejmladších...

Lipno je království vody, lesa i zábavy. Na tuto dovolenou nezapomenete

Vodní nádrž Lipno je největší uměle vytvořenou vodní plochou v České republice a právem se jí přezdívá jihočeské moře....

Poslední svého druhu. Slovenské artikulární kostely jsou světovým klenotem

Protestantské chrámy z konce sedmnáctého a začátku osmnáctého století na Slovensku tvoří osobitý a v Evropě jedinečný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

 • Další z rubriky

OBRAZEM: Unikátní snímky ukazují dovolenou za dob královny Viktorie

Spojené království zažilo svůj první velký rozkvět turismu v době vlády královny Viktorie. Na mořské pobřeží začali...

Teď je správný čas. Takto opuštěná italská města už nespatříte

Historická centra světoznámých měst jen se zlomkem obvyklého množství návštěvníků, málo lidí u moře, žádné návaly u...

S tím dronem máme problém. Expedice Tatra kolem světa popisuje zatčení v Íránu

Dostat se do další země nám kvůli koronavirové pandemii trvalo tři měsíce. Konečně opouštíme Turecko a vjíždíme do...

Nařízení v Chorvatsku prakticky nikdo nekontroluje, řekl expert v Rozstřelu

Přestože se to ještě nedávno zdálo díky koronavirové pandemii hodně nejisté, nakonec i letos spousta Čechů zamíří během...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Výpadek systémů T-Mobilu pokračuje. Operátor přestal účtovat mobilní data

Už téměř 24 hodin nefungují T-Mobilu interní systémy. Podle operátora si náprava vyžádá desítky hodin. Problém nastal v...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Bývalá pornoherečka Mia Khalifa žádá stažení videí. Fanoušci sepsali petici

Fanoušci bývalé pornoherečky jménem Mia Khalifa (27) požadují v nové petici, aby byla z internetu stažena veškerá videa...

Místo litrů mléka denně nasadil dietu. Zhubl sto čtyřicet kilo

Ještě před pár lety vážil Phil Kayes z Velké Británie dvě stě padesát kilogramů a lékaři ho varovali, že se kvůli...