Když manželovi přeskočí. Ze sklepa na brambory je turistický tahák Arménie

aktualizováno 
Když Tosja Garibjanová požádala manžela, aby udělal sklep k uskladnění brambor, vůbec ji nenapadlo, že zbuduje labyrint, který se stane jednou z hlavních turistických atrakcí v Arménii.

Levon Arakeljan pod svým domem ve vsi Arindž nedaleko Jerevanu hloubil síť sklepení a tunelů více než 23 let. | foto: Profimedia.cz

Bludiště galerií a schodišť pod obyčejným domem v arménské vesnici Arindž nedaleko Jerevanu se zdá jako nekonečné. Levon Arakeljan hloubil tuto síť sklepení a tunelů více než 23 let, píše agentura AFP.

„Jakmile začal pracovat, nebylo možné ho zastavit,“ říká jeho manželka. Levon každý den pracoval přes 18 hodin. Udělal jen malou přestávku a hned se zase rychle vracel do svého labyrintu. „Spal jenom tři až čtyři hodiny denně. Hodně jsem se s ním hádala, ale byl tím posedlý,“ vzpomíná Tosja. Levon podle jejích slov tvrdil, že nemůže spát. Podle ní byl manžel prostě více spokojený dole ve sklepení než s rodinou v domě.

“Nikdy si nekreslil žádné plánky. Často nám říkal, že ve snu vždy vidí, co má dál dělat,“ říká a dodává, že Levon byl přesvědčený, že ho řídí samo nebe.

Levon v hloubce více než 21 metrů vyhloubil šest komnat a labyrint o 280 metrech čtverečních, bez strojů a jen s ručními nástroji. Moderní elektrické nástroje prý odmítal a pracoval bez ochranných brýlí a rukavic. V kbelících vynášel zeminu a kamení v množství, které odpovídá 600 plných nákladních vozů, ujišťuje Tosja.

Tosja Garibjanová vybudovala po smrti manžela pod svým domem muzeum, které...

První vrstvu podzemí tvořily černé čedičové kameny, ale Levon se brzy dostal ke křídové vrstvě, která byla pórovitější a hloubila se snadněji. V roce 2008, kdy se oba konce posledního tunelu spojily, zemřel Levon na infarkt ve věku sedmašedesáti let.

Ovdovělá Tosja se rozhodla podivuhodné dědictví po manželovi zhodnotit. A povedlo se, do Arindže přicházejí turisté z celého světa. Některé dny přijíždějí až k Tosjině domku autobusy plné turistů.

Tosja je provádí chladnými a tichými galeriemi a turisté obdivují jejich výzdobu, neboť Levon sály vybavil vázami z pálené hlíny a na zdi vytesal dekorativní obrazce připomínající motivy z arménských kostelů. Svit svíček rozmístěných po trase, kudy turisté procházejí, dodává návštěvě zvláštní kouzlo.

Fotogalerie

“Na tomto obdivuhodném místě si uvědomíme, kam až dosáhnou fyzické a duchovní schopnosti člověka,“ prohlašuje devětadvacetiletá Milad z Íránu.

„Je těžké si vůbec představit, jak mohl samotný muž vybudovat za 23 let ve skále takové katakomby, labyrint, ve kterém pomalu můžete zabloudit. Jsem opravdu ohromená,“ řekla agentuře AFP turistka z Moskvy Margarita Gevorgyanová.

Aby Tosja vzdala čest práci svého manžela, založila deset let po jeho smrti na jeho počest malé muzeum. To se nachází uprostřed vesnice a ukazuje, jak Levon labyrint budoval a co k tomu používal.

Tosja rovněž prodává hrnky, trička a zástěry s podobiznou svého manžela, jehož posedlost se stala pro některé Armény a turisty symbolem.

Čtyřiačtyřicetiletá Levonova dcera Araksja vzpomíná na své dětství s otcem, který byl ve dne v noci zaujat svým projektem. „Moje první vzpomínky z dětství, to jsou ohlušující údery kladivem pocházející od mého otce, který pracoval i v noci,“ říká. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Velká temná jáma, kde žije Nessie, spojuje Atlantik a Severní moře

Panoramatická silnice A 87 přes Glen Garry leží v bezprostřední blízkosti Loch...

Podlouhlá ledovcová jezera půlí britskou krajinu a tvoří Kaledonský kanál, který propojil Severní moře s Atlantikem....

Svět nejsou jen války, sopky a kolony na D1, říká cestovatelka

Cestovatelka Dana Trávníčková

Navštívila sto dvacet zemí, viděla všechny světadíly a ve své současné životní etapě o nich píše. „Jak svět ve...

Čína omezí počet horolezců na Everestu. Kvůli úklidu a snesení těl mrtvých

Mount Everest na snímku z listopadu 2015

Čína sníží o třetinu počet horolezců, kteří se pokoušejí o výstup na Mount Everest ze severní strany. Jde o součást...

Najdete na iDNES.cz