Text napsaný na téměř dva metry vysokém, černém sloupu je dekretem zakladatele třicáté dynastie, Nektanebose I. a na stéle je uvedeno, že byla vztyčena ve městě Herakleion-Thonis v roce 380 před Kristem. "Úspě ch expedice překonal všechna naše očekávání," řekl Goddio na tiskové konferenci v Káhiře minulý týden.
Egyptská vláda chce zpřístupnit nálezy z Herakleionu-Thonisu veřejnosti prostřednictvím putovní výstavy, která by měla mít debut v roce 2004 v Německu.
Z textů se stala skutečnost
Ženy v antickém HerakleionuThonisu měly v oblibě hodně zlatých šperků a z hlediska architektury byl nejpopulárnější monumentální styl. Podmořský výzkum už přinesl řadu poznatků o životě ve městě v dávných dobách. Další cenné poznatky přinese i nápis na nalezené stéle. "Snad se dozvíme i pár detailů o životě města," domnívá se v listu Die Welt Manfred Clauss, profesor antické historie na univerzitě ve Frankfurtu. "Co jsme dříve znali jen z antických textů, se nyní vynořuje z moře," řekl agentuře DPA šéf egyptského muzea v Berlíně Dietrich Wildung. "Stéla je téměř zcela identická s tou, která pochází z Naukratisu a byla objevena před sto lety asi padesát kilometrů jižně od současného nálezu." Jediným rozdílem mezi nimi je krátká část textu, v níž je stanoveno, kde má být kamenný blok postaven. U toho, který byl nalezen nyní, bylo místem určení ústí jednoho z ramen Nilu. Dvojče stély stálo v chrámu bohyně Neith.
Důležitá celní stanice
Goddio, který se specializuje na průzkum mořského dna ve Středozemním a Černém moři, objevil Herakleion v minulém roce. Až do doby založení Alexandrie (331 před Kristem) byl vstupní branou do starověkého Egypta a důležitou celní stanicí. Na stéle je také psáno, že všichni obchodníci, kteří používají přístav v Herakleionu-Thonisu, musí zaplatit deset procent ceny svého zboží na cle chrámu bohyně Neith.