Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Výlet pro milovníky volantu. Andalusie na jaře je skvělý tip na dovolenou

Tři a půl hodiny letu za pár stovek. Půjčení auta a ubytování za zlomek sezonní ceny. K tomu jako bonus prázdné silnice, příjemné počasí a spousta usměvavých Španělů, kteří po zimě nemají z turistů vyrážku. To je dost dobrých důvodů, proč jet na jaře objevovat Andalusii. Třeba už to v příštím roce zase půjde…

Přehrada na řece Guadalhorce | foto: Jiří Smetana

Kdybyste byli motorističtí novináři, budete znát silničky okolo Málagy jako své boty. Je to jedna z nejoblíbenějších „testovacích“ destinací pro spoustu automobilek a motocyklových značek. I my ji chceme poznat, a tak začínáme plánovat výlet.

Ten dnešní se ale od jiných trochu liší, parťáka nám bude dělat náš roční syn. Nakonec se ukazuje, že trochu zpomalit – obrazně i doslova – vůbec nevadí. Pět dní v okolí Málagy strávíme „hvězdicovými“ jízdami různými směry.

Ještě než se na cestu vydáme, je potřeba vyřešit půjčení auta. Na jaře je to až směšně jednoduché a levné, pětidenní pronájem Citroënu C4 Cactus vyjde na čtyřicet eur (1 040 Kč), pokud tedy člověk zariskuje a vůz si půjčí jen se základní pojistkou. Pro zajímavost – pronájem dětské autosedačky na dobu pobytu stojí eur padesát (1 300 Kč).

Motorkářskou stopou do Rondy

První cesta do hor vede rovnou na místní vyhlášenou motorkářskou trasu. Asi třicet kilometrů jižně od Málagy začíná silnice A-397. Vcelku solidní asfalt se klikatí nějakých padesát kilometrů vzhůru do kopců, za půl hodiny autem nastoupáme výškový kilometr.

Okolo silnice jsou nejdřív husté piniové háje, které postupně mizí, a krajina se mění v kamenitou polopoušť. Na větší části trasy sice platí šedesátka, ale policisté se sem prý nijak často nevydávají. A skvělé je, že jakkoliv je silnice klikatá, není na ní zakázáno předjíždění.

Ronda

Ronda

Ronda je středověké město postavené na dvou skalních masivech, které odděluje sto dvacet metrů hluboká rokle. Přes ni se klene dvě stě let starý kamenný most, největší místní atrakce. Mimo sezonu (a v době pocovidové to tak možná bude pořád) tady není ani moc turistů.

Auto DNES

Po dvouhodinové procházce spojené s obědem vyrážíme dál na sever k vyhlášené ptačí rezervaci Laguna de Fuente de Piedra. Rozlehlé mělké jezero je domovem tisíců plameňáků i dalších ohrožených ptačích druhů. A také zde dělají stejnojmenný olivový olej. V restauraci na náměstí hrdě oznamují, že je nejlepší na světě. Popravdě? Možná nepřehánějí.

Laguna de Fuente de Piedra

Laguna de Fuente de Piedra

Do Málagy se dá vrátit hned po dvou souběžných dálnicích. Nespěcháme, tak jedeme po starší „pětačtyřicítce“. Na rozdíl od moderní sestřičky se na ní neplatí mýtné a místo rychlého průletu po estakádách se příjemně vlní zpět k moři krásnou středomořskou krajinou.

Impozantní Gibraltar

Z Málagy je to nějakých sto padesát kilometrů na Gibraltar. Překonat je můžete – stejně jako o den dřív – rychle, pohodlně a draze po placené dálnici AP-7, nebo pomaleji po souběžné pobřežní dálnici A-7. Ta vede hustě obydlenou oblastí, rychlost je omezena na osmdesátku a v tomto případě se opravdu dodržuje.

Letiště na Gibraltaru tvoří zároveň hranici.

Letiště na Gibraltaru tvoří zároveň hranici.

Odměnou za pomalejší přesun (kromě ušetřených asi patnácti eur za mýtné) jsou krásné výhledy na pobřeží. Posledních pár desítek kilometrů už konsternovaně pozorujeme i majestátní gibraltarskou skálu, která výhrůžně trčí k nebi a nad níž se kupí mračna.

Přejet hranici do Gibraltaru jde i autem, mnohem větší zážitek je ale nechat vůz na španělské straně a vyrazit pěšky. Těsně za hranicí totiž jediná příjezdová cesta k gibraltarské skále křižuje ranvej jednoho z nejnebezpečnějších letišť na světě. Když padnou závory, tak se čeká, až přistane letadlo. Na rozdíl od aut, která mohou v takových případech zůstat v kolonách klidně i hodinu, pěší přejdou vždycky velmi rychle.

Přejet hranici do Gibraltaru jde i autem, mnohem větší zážitek je ale nechat...

Přejet hranici do Gibraltaru jde i autem, mnohem větší zážitek je ale nechat vůz na španělské straně a vyrazit pěšky.

Na gibraltarské straně hranice je auto stejně k ničemu – samu skálu musíte projít pěšky, nebo si najmout mikrobus s řidičem. Vyjet nahoru lze i lanovkou. Prohlédnout si všechny hlavní atrakce, které majestátní hora nabízí, zabere asi tři hodinky. Jen sestup po prudkých silničkách je trochu náročnější na fyzičku, zvlášť když člověk kromě sebe brzdí i kočárek.

Zapovězená stezka králů

Další výlet vede znovu do hor. Tentokrát na proslulou stezku králů – Caminito del Rey. Visutý chodník, který se prosmýkne kaňonem se stěnami vysokými až 350 metrů, je vyhlášenou atrakcí. Dřív šlo o adrenalinovou túru, která stála pár lidí život.

Caminito del Rey

Caminito del Rey

Po rekonstrukci v roce 2015 je celá cesta zabezpečená tak, že se prakticky nemůže nic stát. A pravidla jsou pravidla. Prvotní nadšení, že bychom se na stezku mohli dostat i bez rezervace, střídá studená sprcha. Zatímco s batohem (a to třeba i velkou krosnou) tam můžete, s dětským nosítkem ani omylem. Perdón, señor.

Nevadí. Sama procházka k nástupnímu bodu stojí za to. Vede několika tunely vyraženými ve skále a z nedaleké vyhlídky je krásně vidět soustava přehrad ležících na řece Guadalhorce, která formovala i kaňon, kudy vede královská stezka.

A nezapomenutelný je i příjezd ke Caminito del Rey. Z pobřeží jsme totiž ráno ke kaňonu šplhali okresními silničkami, které se klikatí údolími, z nichž každé je úplně jiné. V jednom jsou kameny červené a země vyprahlá, ve druhém se kolem horské říčky vypínají pokroucené divoké borovice. Nad okolními vrcholky skal krouží majestátní supi bělohlaví.

Cesta k soutěsce Caminito del Rey

Cesta k soutěsce Caminito del Rey

Na silnici se sotva vyhnou dvě auta, průměrná rychlost se pohybuje kolem třicítky, žádný extra velký řidičský zážitek to není a slabší povahy na sedadle spolujezdce asi budou bojovat s žaludečními potížemi. Ale odměnou je trasa krajinou, kde auto působí až nepatřičně, člověk by se tu cítil přirozeněji spíš na mezkovi.

Podobně to bude řidič prožívat na jakékoliv místní horské silničce. Na každé odbočce si řekne, kam by jej asi zavedla. Zalituje, že těch dnů na prozkoumání vnitrozemí nemá víc. A želet bude také toho, že si v půjčovně nepřiplatil za důstojnější vůz, který má víc než tříválec a osmdesát upocených koníků.

Autor:
  • Nejčtenější

Oheň ve vodě. Vodopád věčného plamene přitahuje vědce i lovce záhad

Premium Ve skále za zurčícím vodopádem v americkém státě New York plápolá oheň. Živí snad věčný plamen skryté zásoby zemního...

Letošní dubnové počasí je důkaz, že atmosféra je v pořádku, říká meteorolog

Premium Proč v dubnu jeden den chumelí a nazítří se vyhříváme v letním slunci? Zbláznilo se klima? Kdeže! Právě naopak: je to...

To nejlepší z hor Česka: Podívejte se, jak a kde nejlépe poznáte Brdy

Jedno z nejvyšších pohoří českého vnitrozemí úspěšně zvládlo přerod z uzavřeného vojenského újezdu v chráněnou...

Krásný výlet v Podkrkonoší. Na pohled tu nic není, ale kráčely tudy dějiny

Pokud si chcete na procházce prohlédnout Umrlčí hlavičky, Velké opičky nebo na Boscovu lahvici, zamiřte na Ovocnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtenáři cestují: Krev zvířat a mrtví doma. Sulawesi nám ukázalo, co je smrt

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Exotická dovolená v Jemenu. Svět objevuje kouzlo Sokotry

Bujné hory kam oko dohlédne, zvířata a rostliny, jaké se jinde na světě nenacházejí, tyrkysové moře plné delfínů. To je...

OBRAZEM: Čumil, víla, muž v koši a další slavné pouliční sochy

Nejznámější městskou sochou je malá mořská víla v Kodani. Ale mnohem atraktivnější jsou pro mě ty žertovné. Už si...

Pečené maso, divoké pláže a čisté moře. Objevte neznámá zákoutí na Krétě

Premium Většina lidí jezdí na Krétu za tyrkysovým mořem a nádhernými plážemi. Přestože je koupání ve vlnách a povalování...

Udržet kontakt s vesmírem. Vědci zjistili, proč předci malovali v jeskyních

Prehistorické skalní malby jsou mimořádně působivé, pokud je ale vůbec spatříme. Některé z těch nejdokonalejších jsou...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...