Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

aktualizováno 
Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie nestíhá řešit menší zločiny.

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto tisíc obyvatel připadají 3,14 vraždy. | foto: Profimedia.cz

Před hlavním nádražím Centraal, pomyslnou branou do Amsterdamu, bývá v noci rušno. Potkávají se tady pozdní cestující a pouliční umělci, prodejci drog a zástupy turistů. Mezi nimi je snadné se ztratit. Proto se tu daří drobné kriminalitě znuděných adolescentů, ale i mnohem závažnějším násilným zločinům.

Policisté mají plné ruce práce. Když jde o menší přestupky, jako je rušení nočního klidu, často jen postávají decentně stranou. „Každou noc se tady valí ukřičené zástupy kolem našich oken, nedá se spát a těch odpadků, co kolem zůstane,“ stěžuje si Elp Ipingová, která bydlí v centru osmisettisícové nizozemské metropole.

Nová studie, kterou zveřejnil městský ombudsman Arre Zuurmond, označuje situaci za kritickou. „Amsterdam se stává v noci skutečně městskou džunglí,“ řekl Zuurmond deníku Trouw.

Zločinnost roste. Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto tisíc obyvatel připadají 3,14 vraždy. „Příjmy ze zločinu jsou na vzestupu, v ulicích není žádná autorita a policie situaci absolutně nezvládá,“ říká amsterdamský ombudsman.

Močí na policejní auta

To je znepokojivá zpráva pro Nizozemce, stejně jako pro davy turistů, kteří přijíždějí: ročně zavítá do Amsterdamu 18 milionů návštěvníků, tedy o něco více, než činí počet obyvatel Nizozemska. Mnohým z nich noční výtržnosti nevadí, či se dokonce sami stávají jejich součástí.

Arre Zuurmond se obává, že od drobného narušení pořádku vede přímá cesta k závažnější kriminalitě. Proto chce volit „newyorskou cestu“ nulové tolerance.

Mluví z osobní zkušenosti. Strávil v ulicích nočního Amsterdamu dva týdny, aby sledoval situaci. Výsledek ho nepotěšil. „Jen za jedinou noc jsme napočítali 900 trestných činů,“ vypočítává. A přidává jeden svůj noční poznatek: „Můžete dokonce beztrestně močit na policejní auto, řidiče to nechá v klidu,“ uvedl Zuurmond.

Apeluje na politiky, aby se situací zabývali. Femke Halsemaová, nová amsterdamská starostka ze strany Zelených, ujišťuje, že problém stojí v její agendě na předním místě. Připouští, že od drobných zločinů vede přímá cesta k násilí.

Přísně na drogy

Už dříve úřady nasadily přísnější kurz. Vyšší jsou pokuty za porušování veřejného pořádku. Přísnější pravidla omezila podnikání ve „hříšné čtvrti“ Red Light District. Zakázala třeba organizované prohlídky skupin větších než 20 lidí, akce musí skončit do jedenácti večer. Zakázáno je také pokřikování, užívání drog či alkoholu.

Amsterdam se také snaží následovat ostatní nizozemská města a omezuje kdysi volný prodej marihuany. Tradiční otevřenost se podle Holanďanů v případě drog neosvědčila. Zatáhli proto za brzdu a snaží se jejich prodej i konzumaci omezovat. Amsterdam mimo jiné snížil počet „coffee shopů“, zejména v okolí škol.

Nic z toho ale zatím zjevně nepomáhá. „Na ulici se v noci prodávají drogy, městem jezdí dva tisíce nelegálních taxíků, všude vidíte drogy a krádeže a žádnou akci policie,“ popisuje Zuurmond.

Autoři:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Další turistický rekord. Španělsko loni navštívilo 82,6 milionu turistů

Lidé na pláži ve španělském Benidormu (2.8.2018)

Šest let za sebou stoupá počet turistů ve Španělsku. Podle předběžných údajů jich loni přijelo přijelo do země 82,6...

VIDEO: Svátky světla ve Španělsku nahnaly koně do plamenů

Festival Luminarias (18.1.2019)

Každý rok se v půlce ledna sejdou obyvatelé vesničky San Bartolome de Pinares ke Svátku světla. Ve večerních hodinách...

Jak se baví keporkaci. Nejlepší melodie remixují a šíří napříč oceány

Fotograf Anuar Patjane Floriuk získal druhou cenu v kategorii Příroda se...

Podle australského týmu mořských biologů dokážou keporkaci remixovat své vlastní melodie a ty nejpopulárnější se šíří...

Najdete na iDNES.cz