Alpy nabízejí poslední lyžování

  9:11aktualizováno  9:11
Navzdory postupujícícmu jaru je stále ještě možné zalyžovat si v alpských oblastech Německa, Švýcarska, Rakouska i Francie. V řadě středisek už sezóna skončila nebo právě končí. Lyžaři si však stále přijdou na své v nejvyšších horských polohách i na alpských ledovcích zejména v Tyrolsku, Salcbursku a ve Štýrsku.

Poslední šance lyžařů v Rakousku
Dobré podmínky nabízejí zejména horská střediska v Tyrolsku. Lyžuje se například v Berwangu, Fiss/Ladis, Bichlbachu, Ehrwaldu, Ischglu, Kühtai. Upravené svahy nabízejí také střediska Galtür, Mösern, Zell am Zillertal a Serfaus.

Ve světoznámém Kitzbühlu už lyžovat nelze a sněhu ubývá i navzdory ochlazení, které nastalo tento týden, ve všech střediscích.

Velmi dobré sněhové podmínky nabízí také salcburský Filzmoos, kde je na vrcholku až 135 centimetrů sněhu, středisko Obertauern má v provozu až 28 kilometrů tratí a lyžuje se i v Mühlbachu, Krimmlu a Wagrainu.

Štýrsko nabízí dobré podmínky pro lyžaře ve Schladmingu a vleky fungují také v Reiteralmu a v Ramsau. Poslední šanci mají lyžaři také ve vorarlberské Silvrettě, kde je až 90 centimetrů sněhu; lyžuje se také ve Warthu - ovšem sněhu zde rovněž výrazně ubylo. V Horních Rakousích se dá lyžovat už jenom v okolí Sankt Wolfgangu.

'Jarní' zimní sporty v Německu a Švýcarsku
Stále se lyžuje v některých bavorských střediscích. Garmisch-Partenkirchen pod ledovcem nejvyššího německého vrcholu Zugspitze (2964 metrů nad mořem) hlásí v nejvyšších polohách kolem čtyř metrů sněhu. Další známější letovisko Oberstdorf má kolem 100 centimetrů.

Do švýcarských Alp je z ČR nejblíže do regionu Graubünden přiléhajícího k rakouskému Tyrolsku. V údolí řeky Inn patří k nejpřitažlivějším letoviska Svatý Mořic, Davos (nyní až 195 cm sněhu), Samnaun nebo Arosa.

Nejvýše položené sjezdovky ve Švýcarsku i Evropě jsou k dispozici v Zermattu pod nejtypičtějším švýcarským štítem Matterhornem na jihu země, kam je z Prahy asi 1200 kilometrů a nyní je tam až 160 centimetrů sněhu. V dalším známém jihošvýcarském letovisku Crans-Montaně je až 210 centimetrů.

Rozsáhlé středisko Čtyř údolí přiléhající k italským a francouzským hranicím má 155 centimetrů.  Ubatování v tě+chto lokalitách je nyní mnohem levnější.

Francie: sezóna pokračuje
Řada známých středisek stále funguje v podobném rozsahu jako v hlavní sezóně. Více než metr a půl sněhu stále leží na nejvýše položených svazích středisek Alpe d'Huez, Courchevel, La Plagne, Meribel, Tignes a Val Thorens, v Avoriazu a Val d'Isere přesahuje sněhová pokrývka metr. U většiny z těchto středisek je však nutné počítat s tím, že po lyžích už téměř není možné sjet až do údolí.

Teplota se v těchto střediscích pohybuje lehce pod nulou a většinou je zataženo, přičemž v nejbližší době se podle meteorologů nedá čekat výrazné zlepšení. V některých střediscích se zvýšilo lavinové nebezpečí, které například v Tignes nyní dosahuje třetího stupně podle mezinárodní pětistupňové škály.

Sníh se stále drží i v některých střediscích v jižní části francouzských Alp. Například Superdévoluy hlásí 30 až 90 centimetrů a stále funguje na 50 procent; v Puy St. Vincent leží od pěti do 70 centimetrů sněhu a v provozu je 60 procent lanovek a sjezdovek.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Výletní lodě v Barceloně

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

Termály a masové hroby. Výlet do Slovinska, kde se rubal každý s každým

Navenek základna trochu připomíná trampskou osadu.

Kočevski Rog je málo známý kout Slovinska. Putování nekonečnými pralesy dokonale nabíjí energií a fyzicky zmožené tělo...

Turisté spěchají na australskou horu Uluru, v říjnu bude uzavřena

Turisté šplhají na posvátnou horu Uluru v Austrálii.

Davy turistů proudí v současné době na posvátnou horu australských domorodců Uluru, než bude lezecká stezka vedoucí na...

Gran Canaria: malý kontinent, kde zažijete všechna roční období za den

Gran Canaria nabízí turistům hory, pláže, poušť i moderní města.

Po pár hodinách letu přistanete na ostrově Gran Canaria, kde si můžete vybrat, na jaké roční období máte náladu, a poté...

Najdete na iDNES.cz