Deset nejlukrativnějších linek, které na nebi vydělávají stovky milionů

  • 21
Letecká doprava se neustále zhušťuje a nad hlavami nám prolétá stále více letadel. Některé destinace aerolinky zkoušejí, jen aby je za pár měsíců neobsazené zase zrušily. Jiné jsou však snem všech leteckých dopravců a sypou aerolinkám do kapes miliardy ročně. Přinášíme přehled deseti nejlukrativnějších tras.
Na letištích trávíme při přestupech i hodiny. Některá letiště dokážou dlouhou...

Letecký průmysl zažívá obzvlášť v posledních letech obrovský tlak na zisky. Jsou však trasy, které jsou pro aerolinky doslova zlatým dolem a které jim za prodej letenek vydělávají stovky milionů dolarů ročně, v jednom případě dokonce více než miliardu.

„Každá letecká společnost má několik lukrativních tras, na nichž ji buď konkurenční výhoda, tržní podmínky nebo omezená konkurence přinášejí velmi atraktivní výnosy,“ uvedl pro Forbes John Grant, jeden z analytiků společnosti OAG, kde žebříček deseti nejlukrativnějších linek sestavili.

Těchto deset tras vydělalo aerolinkám za dvanáct měsíců od dubna 2018 do března 2019 více než šest miliard dolarů (tedy přes 140 miliard korun), píše Forbes.

Samozřejmě, že obří příjmy musí částečně pokrýt také vysoké provozní náklady většiny z těchto linek. „Každopádně je dost pravděpodobné, že zisk aerolinek na těchto trasách patří v jejich sítích mezi nejvyšší,“ dodal Grant.

Nejlukrativnější trasy mají spoustu podobného: pět z nich operuje na největším londýnském letišti Heathrow, odkud míří trasy na New York, Dubaj, Singapur, katarské Dauhá a Hongkong. Analytici to vysvětlují tím, že vytížené londýnské Heathrow má jen omezenou dostupnost letištních časů pro přílety a odlety, a tak musí jednotlivé letecké společnosti své spoje co nejlépe využít.

Na letištích trávíme při přestupech i hodiny. Některá letiště dokážou dlouhou...

Podobnou roli zastává letiště JFK, odkud vzlétá nebo kde přistává pět z deseti nejlukrativnějších tras v severní Americe, další dvě pak v blízkém Newarku.

Analytici ze společnosti OAG našli ještě jednu podobnost: na devíti z těchto deseti tras došlo k výraznému poklesu příjmů ve srovnání s předchozím rokem. Vysvětlení přináší rostoucí konkurence ostatních leteckých společností, a to jak v přímých linkách, tak v letech s přestupem, které jsou pro cestující levnější a přijatelnější, přestože jim cestování zabere více času.

V žebříčku lukrativních linek silně figurují ty ze Středního východu a Asie. Polovinu z deseti nejlukrativnějších provozují členové aliance leteckých společností Oneworld, čtyři z nich pak ze Star Alliance. Jednu trasu provozují Emirates, kteří členem žádné aliance nejsou.

Mezinárodní letiště Krále Fahda v Saúdské Arábii

1 London Heathrow – New York JFK

Boeing 777 letecké společnosti British Airways

Nejlukrativnější trasou je linka z londýnského letiště Heathrow do newyorského JFK, kterou provozuje letecká společnost British Airways a která přináší společnosti výnos 1,16 miliardy dolarů (přes 27 miliard korun).

Více než třetina sedadel na této zaoceánské trase je v první třídě nebo v Business Class, což zvyšuje výnos o zhruba 27 tisíc dolarů za hodinu letu.

2 Melbourne–Sydney

Ilustrační snímek

Linka, která spojuje dvě největší australská města, vydělala loni letecké společnosti Qantas Airways nějakých 861 milionů dolarů (přes 20 miliard korun) s průměrným výnosem 23 773 dolarů za hodinu letu. Je to jedna ze čtyř vnitrostátních tras a jediná trasa mimo Severní Ameriku, které se dostaly do nejlukrativnější desítky.

Australská linka z Melbourne do Sydney také jako jediná v sezoně 2018/2019 zaznamenala vyšší výnosy. Oproti 849 milionům dolarů v roce 2018 došlo k mírnému nárůstu o 1,4 procenta.

3 Dubaj – Londýnské Heathrow

Boeing 777-300ER společnosti Emirates během startu na mezinárodním letišti v...

Pro leteckou společnost Emirates Airlines se sídlem v Dubaji je toto nejdůležitější letecká trasa, protože kvůli malé rozloze své země se Spojené arabské emiráty spoléhají převážně na mezinárodní letecké služby.

Emirates Airlines však mají moderní flotilu letadel a jsou známé vysokou úrovní služeb, zejména v letadlech typu Airbus A380 si společnost vybudovala silnou pověst. Loni ji trasa z Dubaje do Londýna vynesla 796 milionů dolarů (18,6 miliardy korun).

4 Singapur – Londýnské Heathrow

Singapurské letiště Changi

Společnost Singapure Airlines je často považována za jedny z nejlepších leteckých dopravců na světě. Na trase ze Singapuru do Londýna prodala cestujícím v loňském roce letenky za 736 milionů dolarů (přibližně 17,2 miliardy korun). Průměrně jí tak trasa vydělávala 18 771 dolarů za každou z 39 189 hodin letu mezi těmito dvěma městy.

5 San Francisco – Newark

Most Golden Gate stále patří k největším a nejkrásnějším stavbám svého druhu.

Nejvíce výdělečnou vnitrostátní linkou v Severní Americe je ta, která míří napříč státy z východu z Newarku na západní pobřeží do San Francisca. Společnosti United Airlines, která linku provozuje, v loňském roce vydělala 689 milionů dolarů (16,1 miliardy korun).

6 Mezinárodní letiště v Los Angeles – letiště JFK, New York

Letiště Los Angeles International (LAX), detail stojánek a terminálů. LAX je...

Hned za ní je podobná americká vnitrostátní linka, a to z kalifornského Los Angeles do New Yorku na letiště JFK. Provozuje ji letecký dopravce American Airlines a v sezoně 2018/2019 mu trasa vydělala 662 milionů dolarů (15,5 miliardy korun).

Poptávka po cestování mezi těmito dvěma městy je silná, společnost Delta Airlines vydělala na stejné trase v loňském roce 465 milionů dolarů (téměř jedenáct miliard korun). I když jí takový výdělek nestačí na to, aby se dostala mezi deset nejlukrativnějších tras světa, figuruje v první desítce pro Severní Ameriku.

7 Dauhá – Londýnské Heathrow

Londýnské letiště Heathrow

Na sedmé příčce se umístila linka společnosti Qatar Airways z katarské metropole Dauhá do Londýna. Qatar Airways byla nedávno zvolena nejlepší leteckou společností na světě, ale od června roku 2017 bojuje s bojkotem sousedních zemí, který jí v podstatě zablokoval vzdušný prostor v Bahrajnu, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a v Egyptě, píše Forbes.

Výnosnost klíčové trasy do Londýna to však nijak neovlivnilo, loni Qatar Airways tato linka vydělala 639 milionů dolarů (bezmála 15 miliard korun).

8 Hongkong – Londýnské Heathrow

Protestují prochází za barikádami, které jsou na čínském mezinárodním letišti v Hongkongu. (1. září 2019)

V září tohoto roku musela letecká společnost Cathay Pacific pozastavit své služby kvůli politickým protestům na letišti v Hongkongu (podrobnosti si přečtěte zde). Přesto však za loňský rok vydělala na lince do Londýna 605 milionů dolarů (14,1 miliard korun).

Její příjmy se však oproti předchozímu roku výrazně snížily. V roce 2017 vynesla linka Hongkong–Londýn společnosti Cathay Pacific 782 milionů dolarů (18,3 miliardy korun).

9 Singapur–Sydney

Austrálie: Opera v Sydney

V desítce nejvýdělečnějších tras podruhé boduje letecká společnost Singapore Airlines s trasou do australského Sydney. Za loňský rok prodala cestujícím na této trase letenky za 550 milionů dolarů (12,8 miliardy korun).

10 Vancouver–Toronto

Letadlo Air Canada

Žebříček uzavírá kanadská 4,5hodinová vnitrostátní linka z Vancouveru do Toronta, kterou provozuje letecká společnost Air Canada. V sezoně 2018/2019 zde vydělala 541 milionů amerických dolarů (přes 12,6 miliardy korun), což je ovšem podstatně méně než o rok dříve, kdy jí trasa vynesla 620 milionů dolarů (14,5 miliardy korun).