Sladké tady převažuje, ale můžete si dát i rohlík s matjesy.

Sladké tady převažuje, ale můžete si dát i rohlík s matjesy. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Chleba v láhvi a sušený čert. Deset gastro lákadel z vánočního Salcburku

  • 27
Zatímco na české adventní trhy se chodí hlavně na svařák a trdelník, v rakouském Salcburku jsou velkou oslavou gastronomie. Každý druhý stánek tady láká na nějakou tradiční či nově objevenou specialitu. Pokud se chystáte v nejbližší době hubnout, sem rozhodně nejezděte.

Předvánoční Salcburk ozdobí každý rok hned několik adventních trhů, jeden stojí v horní pevnosti, další v zahradě Mirabell či u zámku Hellbrunn. Ten hlavní a nejdůležitější je pravděpodobně Christkindlmarkt, který má své tradiční místo přímo v centru města, u slavné katedrály na náměstí Residenzplatz, kde stojí od poloviny listopadu až do 26. prosince desítky stánků.

Na rozdíl od českých vánočních trhů je mnohem zábavnější, nápaditější a pestřejší. Ať už se to týká prodeje suvenýrů či bohaté nabídky nejrůznějších gastronomických specialit.

Nápad v láhvi

Jednou z novinek je „chléb v láhvi“, tedy směs mouky s nejrůznějšími semínky, oříšky a dalšími přísadami, která se prodává nasypaná do láhve. Nic nemusíte měřit, vážit, ani počítat, stačí jen zalít směs vodou, nechat vykynout a upéct.

Chléb v láhvi. Stačí jen směs zalít vodou a strčit do trouby.

Že kraslice patří jen na Velikonoce? Omyl. Z vajíček můžete udělat i ozdoby na vánoční stromek.

Stejným způsobem zde mají připravené knedlíky či malé sladké kuličky. Nebojte, nekupujete zajíce v pytli, chleba i sladké kuličky můžete ochutnat již připravené. Cení se ovšem hlavně nápad a láhve s barevným obsahem jdou na odbyt – především jako zábavný a originální dárek.

Vánoční kraslice

Překvapivých dárků ve stylu „to jste ještě neviděli“ je tu mnohem více. U jednoho ze stánků můžete zakoupit echt pravé hobliny z vysokohorské borovice. Pytlík stojí osm eur (prý jsou léčivé). O kousek dál prodávají vánoční ozdoby připravené jako zimní verze velikonočních kraslic, nebo si můžete zakoupit i pastičku na eura či z kůry vyřezaného soba (malý za 10 eur, velký za 16). A pro zájemce by tu byl ještě pěkně nasupený keramický sup.

Ale nechme už dárky Ježíškovi a pojďme se přesunout do oblasti dobrot a laskomin, která jsou tím hlavním důvodem, proč se pořádají adventní trhy.

Sušený čert

Jednou z oblíbených salcburských specialit jsou tradiční preclíky, které se v jednom stánku prodávají v mnoha chuťových variacích, třeba jablkové, mandlové či vanilkové, případně čokoládové s ořechy.

Dalším místním hitem jsou salcburské koule připravené ze smaženého pečiva a nabízené opět v celé řadě příchutí – třeba kokosové, nugátové či skořicové. Jdou čile na odbyt, stejně jako jedna z nejprodávanějších pochoutek v podobě banánu v čokoládě či jablka v cukru.

Čerti ze sušeného ovoce

Slavné Mozartovy koule v tekuté podobě

To všechno se „hltá“ hned na místě, naopak figurka čerta vytvořená ze sušeného ovoce – hlavně z datlí a švestek, představuje další oblíbený dárek. Podobně je na tom i likér s chutí Mozartových koulí.

Bosna s cibulí a curry

Na Christkindlmarktu můžete téměř neustále uzobávat, všude nabízejí něco k ochutnání. Určitě se zastavte u stánku se sušeným ovocem a zkuste třeba sladké moruše. Výtečné jsou také ochucené hořčice a nejrůznější marinády, potěší i bohatá nabídka sýrů či uzenin.

Párky a klobásy v mnoha podobách jsou dalším typickým salcburským jídlem (oblíbená je hlavně pikantní bosna – tedy jakýsi párek v rohlíku s cibulí a curry kořením).

Ostatně na Štědrý večer se tu připravuje jako hlavní jídlo párková polévka s nudlemi. Jíst se má až po půlnoci, respektive po návratu z půlnoční mše, neboť biskupský Salcburk byl vždy velmi náboženským městem a na Štědrý den se dodržoval přísný půst.

Tichá noc má narozeniny

Ještě připomeňme, že za dva roky čeká Salcburk velmi důležité „vánoční“ výročí, neboť v nedalekém Oberndorfu vznikla před 198 lety legendární koleda Tichá noc, svatá noc, přeložená snad do všech světových jazyků.

Její text napsal tamní kněz Josef Mohr již roku 1816, ale až na Štědrý den o dva roky později ji zhudebnil tamní učitel Franz Gruber. A byť se tehdy píseň neujala a na mnoho let zapadla, v polovině 19. století se začala obrovskou rychlostí šířit po celém Rakousku a později i po Evropě.

Mnišské pivo ze sudu

A závěrem pár tipů. Každý návštěvník Salcburku by měl ochutnat pravé, stále ručně dělané Mozartovy koule, které je možné koupit kousek od katedrály v cukrárně Fürst. Byť jsou výrazně dražší než „průmyslové“ mirabellky, jejich chuť je fantastická.

Adventní Salcburk. A zase nenasněžilo.

Dalším zajímavým zážitkem je návštěva Vánočního muzea na Mozartově náměstí, které se věnuje vánočním tradicím v letech 1840 až 1940. Jedná se unikátní sbírku Uršuly Kloiber, která ji dávala dohromady dlouhých čtyřicet let.

A můžete se zastavit také ve dvoře pivovaru Sternbräu, kde se koná další adventní trh, nebo si skočit na jeden vánoční speciál do mnišského pivovaru k Augustiniánům, kde se pivo čepuje přímo se sudu. A kde vedle hlavního sálu prodávají v deseti „kioscích“ další typické salcburské lahůdky.

, pro iDNES.cz