TEQUILA
Pít tequilu se musí umět. Jak na to, abyste nevypadali jako gringové? Není to těžké. Nejdřív si olízněte hřbet ruky, pak ho posolíte. Lízněte si osolené ruky a hned do sebe kopněte sklenku tequily. Vysajte proužek citronu a ještě jednou si lízněte ruku. kterou jste si mezitím znovu osolili. Pokud vám to připadá složité, nedejte se mást, není to takový problém. Ale platí, že teprve cvičení dělá mistra
TŘI MĚSTA
Cancún, to jsou vlastně tři místa První je hotelová zóna, jež zabírá skoro celý ostrov. Druhou je stará vesnice na pevnině, která se díky turistům rozrostla na velké město, které však stále má vesnickou duši. Ubytování i jídlo je tady mnohem levnější než na ostrově. Dají se tady nakoupit suvenýry a posedět v obyčejné kavárně. Je to místo, které nic nepředstírá, a člověk se tam cítí dobře a uvolněně. Třetí částí Cancúnu jsou mangrovníkové pobřežní houštiny, rezervace a laguny. Život tam vypadá skoro tak, jako by ta místa člověk dosud neobjevil.
POD VODU
Kdo chce, může si tady klidně zaplavat s delfíny. Kolem Cancúnu je několik míst, kde se dá potápět, šnorchlovat a sledovat korály a ryby na útesech. Když šnorchlujete, namažte si pořádně záda, abyste večer nebyli překvapeni. Plavání s krotkými delfíny přímo v moři nebo laguně, nejlépe na ostrůvku Isla Mujeres, přijde asi na třicet dolarů. Pokud je známo, delfíni zde ještě nikdy nikomu neublížili.
MAYOVÉ
Yucatan rovná se Mayové. Plochý poloostrov zarostlý džunglí byl jejich územím. Mayské stavby jsou přímo v Cancúnu. Je to zvláštní, ale jsou k vidění i přímo v hotelových zahradách. Z Cancúnu se však dá dojet přímo do Chichén Itzá, slavného města Mayů s pyramidou EI Castillo, observatoří a pověstnou obětní studní. Celodenní výlet tam vyjde asi na 70 dolarů (dolary jsou přijímány skoro stejně jako mexické pesos).
PLÁŽE
Celý ostrov lemují nekonečné pásy bílých pláží. Můžete kamkoliv, nebol v Mexiku jsou všechny pláže veřejné. Když je náhodou hotelová pláž zvenčí uzavřena, projděte klidně halou, nikdo nebude nic namítat. Tedy pokud vypadáte slušně. Na otevřených plážích je třeba si dávat pozor: vlny a proudy mohou být pěkně silné.
MARIACHIS
Bary, hospody a posady jsou otevřeny celou noc a většinou v nich hraje břeskná mexická hudba, kterou dobře znáte od kučerovců nebo z filmů s Antoniem Banderasem. Tahle mexická dechovka má něco společného s českou dechovkou. Je sice břesknější, ale jinak je kořen zřejmý: když přišel do Mexika Maxmilián, bratr rakouského Franze Josefa I., aby Mexičanům dělal císaře, přivezl si s sebou rakouské vojáky i vojenskou hudbu, kde byla spoust Čechů. Mexičané sice Maxmiliána zabili, ale dechovku a křídlovku si nechali navždy.
Mayské stavby jsou přímo v Cancúnu. |