Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Noční pískání kalousů zkuste vydržet, žádá obyvatele měst zooložka

  16:29
S pokračujícím jarem ožívá i příroda, a to i ta ve městech. Což někdy kontrastuje se lidmi, kteří chtějí klid a nechtějí nepořádek. Odborníci radí, jak se chovat k ptákům, kteří hnízdí u domů, i mláďatům, jež lidé najdou opuštěné v přírodě.

Mládě kalouse ušatého v Národní přírodní rezervaci Soos | foto: Martin Stolař, MAFRA

Některé druhy se ale při hnízdění dostávají do konfliktu s lidmi.

„Pták postaví hnízdo na místě, které se nám nelíbí. Ale je potřeba vědět, že ničení hnízd i samotné rušení ptáků je nezákonné. Všechny druhy ptáků jsou u nás chráněné, včetně jejich hnízdišť,“ upozorňuje ornitolog Jan Havlíček z Fakulty zemědělské a technologické na Jihočeské univerzitě.

Pokud si chtějí lidé fasádu ochránit, je dobré na to myslet včas. „Nejlepší ale je, když uděláme ústupek. Pod hnízdo lze kvůli trusu například umístit karton. Celkově bychom měli být rádi, že tu ještě nějací ptáci jsou,“ uvažuje Havlíček.

Lidé se často naopak snaží pomáhat ptákům tím, že je krmí. Na jaře jim tím ale škodí. „Ptáci potřebují úplně jinou potravu, než jsme jim schopní dát. Chybí jim pak důležité aminokyseliny, stopové prvky a vitaminy. Krmení navíc podporuje druhy, které vyhání ostatní,“ varuje Havlíček.

Nejlepším způsobem, jak ptáky podpořit, je podle něj například udržování rozmanité zahrady. Nesekat tak často trávu, vysadit pro ptáky atraktivní keře, například bez černý nebo šípek. Vhodné je i nechat v rohu zahrady hromadu pořezaných větví.

Nezachraňujte opuštěná srnčata

S příchodem jara začíná být živo i v záchranných stanicích pro handicapované živočichy. Lidé tam ve velkém vozí zraněná a opuštěná zvířata, hlavně mláďata. Z velké části jde ale o případy, u kterých to není nutné.

„Pokud v přírodě nalezneme nějaké zvíře, je důležité se podívat, jestli je zraněné, například zda vidíme krev. Pokud se tak stane, je nutné kontaktovat záchranou stanici. Ty pokrývají celou Českou republiku a jejich seznam lze najít na webových stránkách Zvíře v nouzi,“ radí zooložka Markéta Jariabková ze stanice Zoo Hluboká, pod kterou spadá stanice Rozovy.

Lidé by si podle ní zvířata neměli brát domů, což je často i proti předpisům. Vždy je dobré situaci konzultovat s odborníky. Pokud jde o ptáče, které zraněné není, ale ještě nelétá, stačí jej posadit na vyvýšené místo, kde mu nehrozí nebezpečí.

„Rodiče si ho dohledají. Pokud je ptáče hodně malé a víme, ze kterého hnízda vypadlo, je možné ho vrátit zpátky,“ vysvětluje zooložka. V takových případech je zbytečné ptáčata do stanice vozit.

Ptáci nevnímají pachy, a pokud mládě vezme člověk do ruky, rodiče ho neopustí. U savců je to ale velký problém. Na ně by lidé v žádném případě sahat neměli.

„Často se stává že lidé naleznou srnče, které není viditelně zraněné. Zdá se jim opuštěné a chtějí ho zachránit. V 99 procentech to tak ale není a naopak mu uškodí,“ varuje zooložka. Srnka se k mláděti vrací jen několikrát za den. Lepší je si ho nevšímat a odejít.

Po Budějovicích běhají zajíci

Problém je i s vypouštěním zpět do přírody. Srnec odchovaný v zajetí bere člověka jako svůj druh a protivníka. Ztrácí plachost a může ho napadnout.

„Většinou to řešíme tak, že máme nasmlouvané myslivce, kteří mají obory. Tam jim je dáme a zabráníme tak případnému konfliktu s člověkem,“ objasňuje Jariabková.

Podobné to je s mláďaty zajíců. „Hlavně se to týká Českých Budějovic, kde samice rodí mláďata v parcích, v příměstských oblastech i na sídlištích. Lidé nám je pak nosí do stanice často jen proto, že nevědí, že v těchto místech normálně žijí,“ vypráví zooložka.

Pro taková zvířata jsou nebezpeční i domácí mazlíčci, především psi a kočky. Lidé by si je na jaře a začátku léta měli hlídat více než kdy jindy.

Většina lidí také netuší, že ve městě hnízdí sovy - kalousi ušatí. „To je zrovna případ mláděte, které bude někde sedět na větvi a pískat. Přitom se mu nic neděje. Jen volá rodiče, aby ho nakrmili. Dokážou to dělat velkou část noci, což může někoho rušit. Do stanice nám pak volají lidé, ať si je dojedeme odchytit. Každoročně vysvětlujeme, ať se to snaží vydržet. To nám pak ale kvůli tomu i nadávají,“ rmoutí Jariabkovou.

Objevují se i případy, kdy po ptácích lidé stříleli vzduchovkou. „Spíše bychom měli být rádi, že městská sídliště nejsou úplně bez života,“ shodují se s kolegou.

  • Nejčtenější

Dívkám hodí do pití drogu a pak je znásilní. V Krumlově nic neobvyklého

V Českém Krumlově přibývá lidí, kterým někdo vhodil drogu do pití bez jejich vědomí. Diskuzi mezi místními odstartoval...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čelní náraz do kamionu na D3 u Tábora katapultoval řidiče mimo kabinu

Dálnice D3 u Tábora u 79. kilometru byla v obou směrech několik hodin neprůjezdná. Srazily se tam dva kamiony, policie...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Nová budova Centra Bazalka pro handicapované voní přírodním dřevem

Centrum pro lidi se zdravotním postižením Bazalka otevřelo v Českých Budějovicích nový domov pro desítku klientů....

Smrt manželů ve Frymburku vyšetřuje policie jako vraždu a sebevraždu

Úmrtí muže a ženy ve Frymburku na Českokrumlovsku vyšetřují policisté kvůli podezření z vraždy. Pracují s verzí rodinné...

Užívám si vůni a zvuk motokrosu, tvrdí jeho duše na jihu Čech a šéf střediska

Evžen Zadražil působí devět let jako vedoucí jihočeského motokrosového střediska. Podniky komentuje, archivuje také...

Z Budějovic se na dovolenou bude létat dál, i když Smartwings mizí z letiště

Pořádný rozruch způsobila informace MF DNES o tom, že společnost Smartwings přestane obsluhovat regionální letiště, a...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...