Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Žofínský prales slaví 180 let. Přežil plošné kácení i průmyslovou těžbu

  10:27
Dne 28. srpna 1838 vydal majitel panství hrabě Jiří František August Buquoy pokyn, aby se v jeho lese na Novohradsku přestalo těžit dřevo. A vznikl Žofínský prales. Divočina porostlá několik set let starými buky, jedlemi a z menší části smrky roste a dýchá navzdory kalamitám a nešikovným zásahům člověka.

Prales přežil plošné kácení stromů v období rozvoje sklářských hutí, průmyslovou těžbu dřeva, kůrovcové invaze i éru železné opony.

Už v prvních letech jeho přísné ochrany mu doboví skeptici dávali životnost nanejvýš padesát let. Podobné prognózy se opakují i dnes. „Prales je ve špatném stavu, odumírá. Péče o něj je nedostatečná,“ tvrdí například znalec místní krajiny, publicista a průvodce po Novohradských horách Milan Koželuh.

Na rozdíl od něj mluví místní lesní správce Petr Žemlička o celkem slušné kondici pralesa. Vinou kůrovce sice podle něj zanikla velká část smrků, mění se však druhová skladba stromů a les se sám obnovuje. „Prales je živý organismus. Vyvíjí se, mění podobu. Škůdci tu byli vždycky, do přírody brouci patří. Prales je na tom s kůrovcem určitě lépe než okolní hospodářský les,“ říká lesník.

Rezervace je pozůstatkem pohraničních hvozdů, které tvořily neprůchodné bariéry a před staletími zastavily podle historických pramenů i invazi římských vojsk z jihu.

Žofínský prales

Nejstarší přírodní rezervace ve střední Evropě má ochranu od 28. srpna 1838. Rozloha pralesa je 102 hektarů. Nachází se při obci Pohorská Ves v centrální části Novohradských hor. Předmětem ochrany je pralesovitý zbytek horského smíšeného lesa, ve kterém převládají bučiny. Rezervace je významným biotopem, vyskytují se zde vzácné druhy brouků, ptáků a hub. Po roce 1950 skončil v nepřístupném pohraničním pásmu. Kvůli ochraně je většina této lokality veřejnosti i dnes zapovězena. Přístupný je návštěvníkům sousední devět hektarů velký prales Hojná Voda ležící při rakouských hranicích. Vede jím naučná stezka. Jeho ochranu vyhlásil hrabě Jiří František August Buquoy rovněž v srpnu 1838. Národní přírodní památkou se stal v roce 1933.

Kultivace okolní novohradské krajiny se pak váže na hospodaření rodu Buquoyů, majitelů panství v dobách po bitvě na Bílé hoře. Žofínský prales a sousední prales na Hojné Vodě mají jako přírodní památky přesný datum vzniku.

Syn území zmenšil na setinu

Podle zachovalých dokumentů napsal 28. srpna 1838 hrabě Buquoy, jinak muž mnoha schopností a vědomostí, tehdejšímu lesnímu správci pokyn, který byl na tu dobu revoluční. Začínal slovy: „Vzhledem k tomu, že lesy těchto vlastností budou známy brzy jen z historického líčení, rozhodl jsem se zachovati zmíněnou lesní část jako památník dob dávno minulých... Vzdáti se veškerého lesohospodářského těžení...“

Žofínský prales je dokladem toho, že historie se opakuje. Ačkoliv po vyhlášení zákazu těžby na ploše 172,6 hektaru buquoyského revíru odolával prales v prvních letech rozvoji místního sklářského průmyslu i obchodu se dřevem, objevil se v rodině majitelů problém generační.

Synovi hraběte Jiřímu se zalíbily názory nového lesního správce Williama Rowalda, jenž pokládal ochranu tak obrovského území za zbytečnost, a hlavně za velkou ekonomickou ztrátu. Pět let po smrti otce nechal mladý Buquoy bezzásahové chráněné území zmenšit na pouhých 1,7 hektaru.

Podle záznamů se zde znovu obnovil zákaz těžby až v roce 1882. V roce 1938 dosáhla opět rozloha chráněného území 99 hektarů, což je přibližně dnešní stav. Právě přechodné období, kdy se v pralese těžilo, pokládají někteří znalci za přerušení kontinuity přirozeného vývoje pralesa.

Ochránci přírody naopak tvrdí, že i tak má rezervace smysl. Plotem obehnaný Žofínský prales totiž funguje jako přírodní laboratoř. Výzkumy v něm provádějí vědci z celého světa. Mimo jiné zjistili, že se tu rozkládají staré a padlé stromy daleko rychleji než jinde. Díky vlhku. V roce 1975 zde spadla 51 metrů vysoká jedle, jejíž stáří spočítali botanici na 425 let.

„Prales je příkladem toho, že ani bezzásahový režim takový les nezničí. Obnovuje se sám,“ tvrdí Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Les oslabuje sucho i člověk

Názor, že lesy neskomírají jen vinou lýkožrouta, ale změnou klimatu a dalších konstelací, má šéf novohradské lesní správy Petr Žemlička. Říká, že zdravé stromy se kůrovci ubrání samy. Podobně jako u člověka je však ničí oslabená imunita. V současné době nejvíc sucho. Kromě přírodních katastrof, jako byl například orkán Kyrill, trpí lesy i chováním lidí, pro které jde jen o výnosnou surovinu.

„Roste třeba sto let, což si Buquoyové uvědomovali a podle toho stavěli plán péče. Dnes je pro nás dlouhá doba na plánování i deset let,“ míní Žemlička.

Dalším nebezpečím jsou politické střety. Těm nebyl ušetřený ani zakladatel Žofínského pralesa František Buquoy. Hlásil se k pokrokovým Čechům a byl proti vídeňskému centralismu.

Podle biologa Jiřího Řehounka mohou být názory na ochranu lesů i dnes různé, ale jedno musí mít společné. „Ať už je cílem ochrany životního prostředí bezzásahovost, nebo obnova tradičního hospodaření v lesích, měli bychom myslet dlouhodobě. Alespoň na těch 180 let dopředu,“ říká s trochou nadsázky Řehounek.

  • Nejčtenější

Část hotové D3 se bude bourat, musí se postavit železniční tunel

Část hotové jihočeské dálnice D3 Ševětín - Borek se bude muset zbourat. Provoz tam tak bude v budoucnu zřejmě i několik...

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Madeta avizuje zdražování, postrádá dotaci od státu. Ministra obojí udivilo

Největší česká mlékárna Madeta od ledna zdraží výrobky nejméně o tři až pět procent. Rostou jí náklady na energie i...

Zákaz baga? Trpišovský má opět zlomený nos. Viníka si dobírali: Půjdeš hostovat!

Z tribuny se nejdřív zdálo, že jen v mrazivém počasí vyměnil tradiční kšiltovku za kulicha. Až detailní pohled odhalil,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Budějovice 2:1, proti poslednímu rozhodl až Chytil, předtím hosté kousali

Slávističtí fotbalisté porazili na vlastním stadionu poslední České Budějovice 2:1 a minimálně do nedělního večera...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Vědci testují přírodní přípravek proti škůdcům, kteří napadají kaštany

Listy mají tmavé skvrny, předčasně opadávají a stromy jsou celkově oslabené. Tak se projevuje na jírovci maďalu invazní...

Policisté na jihu Čech vyšetřují smrt muže a ženy. Našli je před jejich domem

Od čtvrtečního večera vyšetřují kriminalisté úmrtí muže a ženy. Našli je před jejich domem v jedné z obcí na...

Tábor plánuje stavbu druhé ledové plochy za 120 milionů, požádá o dotaci

Zimní stadion v Táboře nestačí uspokojit všechny zájemce o hokej či bruslení, proto radnice v jeho blízkosti chystá...

Madeta vybuduje v Jindřichově Hradci společně s ČEZ parovod za 100 milionů

Teprve před pěti týdny začalo proudit teplo z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic a společnost ČEZ...

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...