Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Hlavní silnici schovejme do tunelu, stojí v návrhu na úpravy v Písku

  9:22aktualizováno  9:22
Sportovní hala, bytové domy, park, hotel, obchody a další budovy pro komerční využití. Takovou podobu by mohla mít v budoucnu Žižkova kasárna v Písku. O vítězném návrhu architektonické soutěže na řešení lokality rozhodnou v únoru zastupitelé města.

Žižkova kasárna v Písku (listopad 2016) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Rozsáhlý prostor po bývalých Žižkových kasárnách by se měl v budoucnu proměnit v plnohodnotnou městskou část Písku. Konkrétnější podobu lokalitě dali architekti, kteří se přihlásili do poptávkového řízení pro projektanty a developerské soutěže na urbánní řešení areálu. Pět návrhů představili minulou středu autoři obyvatelům města při veřejném projednání.

„Autoři měli celkem volnou ruku. Jediné, co město požadovalo, bylo začlenění do areálu víceúčelové sportovní haly. Umožnili jsme nerespektovat územní plán, čehož někteří využili. Oceňujeme, že kromě jedné studie všechny také řeší dopravní napojení lokality ze silnice I/20,“ sdělil městský architekt Josef Zábranský.

Všech pět návrhů se shodlo ve způsobu využití lokality. Lišily se naopak v možnostech dopravního řešení. Odborná komise, jejímž předsedou byl architekt Josef Pleskot, návrhy posoudila už loni. Radním pak doporučila jako vítěznou developerskou nabídku společnosti RG Investment a návrh řešení zpracovaný ateliérem 4DS.

U developerského návrhu komise ve svém hodnocení vyzdvihla především kvalitní dopravní řešení spočívající v přímém napojení lokality na výstaviště nebo v obousměrném napojení na čtyřproudový průtah městem.

„Směrem k výjezdu z Prahy jsme vytvořili strukturu odpovídající spíše technologickému parku. A směrem k centru se více přibližujeme městskému typu, ať už se jedná obydlení, či služby. Zvláštní úlohu tvoří multifunkční hala, u které bych při kapacitě tisíc návštěvníků, jak bylo zadáno, navrhoval sdílené parkování. Směrem na západ můžeme využít do 300 metrů docházky poměrně velké parkoviště u zimního stadionu,“ popsal za společnost RG Investment architekt Václav Hlaváček.

Vítězná projekční nabídka ateliéru 4DS zase upoutala myšlenkou návratu k historické výstavbě a silničnímu systému písecké kasárenské lokality, který je možné vidět i ve starých mapách z první poloviny minulého století. Svatoplukova ulice by se tak stala třídou lemovanou alejí.

Právě ateliér 4DS vyhrál před více než deseti lety soutěž na sportovní halu v Písku pod lesnickou školou.

„Projekt nakonec nevznikl, i když jsme dělali dokumentaci k územnímu řízení. Na místě sportovní haly má teď vyrůst nový plavecký bazén a hala má být v Žižkových kasárnách. To je důvod, proč jsme na základě poptávky vytvořili svůj návrh,“ podotkl za 4DS Luboš Zemen.

Termín posunuli z prosince na únor

Řešení ateliéru počítá s vedením silnice I/20 tunelem a vytvořením zelené střechy, která propojí Václavské a Pražské předměstí. Současně se však stává nejdražším. Podle architektů by vyšlo na tři miliardy korun během 20 let.

„Náklady jsou odhadovány velice zhruba jen na základě obdobných staveb. Zakrytí silnice I/20 by mohlo vyjít na 1,2 miliardy. Nemělo by to platit město, silnice patří Ředitelství silnic a dálnic. To má určitě teď jiné priority, ale je to dlouhodobý horizont, kdy město může jednat s ŘSD i Jihočeským krajem. Není to ani tak, že by náš návrh stál na tom, že první musí být zakrytí silnice. Doprava není primární, tím je urbanistické řešení lokality a silnice se k tomu musí přizpůsobit. Máme připravené i jiné varianty,“ naznačil Zemen.

Písečtí radní už v září na svém zasedání dali odborné komisi za pravdu a schválili dvě navrhované vítězné nabídky. O celkovém vítězi pak měli rozhodnout zastupitelé v prosinci. Jenže k tomu nedošlo.

„Termín jsme se nakonec rozhodli posunout na únor. Jedním z důvodů bylo vleklé povolební vyjednávání, kdy nebyl čas na důkladnou přípravu takto důležitých projektů. Vzhledem k významu investiční akce nám přišlo vhodné představit zastupitelům a veřejnosti všechny návrhy. To by bez účasti jejich autorů šlo jen velmi těžko. Proto jsme zvolili formu veřejné prezentace ještě před samotným jednáním zastupitelů,“ vysvětlila místostarostka Petra Trambová.

Jestli však budou zastupitelé na únorovém zasedání vybírat vítěze jen ze dvou návrhů vybraných odborníky i radními, nebo vstoupí do hry znovu všech pět účastníků soutěže, je v tuto chvíli otázkou.

„V souladu s usnesením rady bude připravený materiál na zasedání zastupitelstva, ale zmíníme všech pět řešení,“ dodala Trambová.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Člen ostrahy strakonické Billy je nakažený. Čtyři zaměstnanci v karanténě

V jedné z prodejen obchodního řetězce Billa ve Strakonicích pracoval nakažený koronavirem. Šlo o zaměstnance najaté...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékař z krumlovské nemocnice má pozitivní test, do karantény jdou kolegové

V českokrumlovské nemocnici o víkendu ordinoval lékař, který měl později pozitivní test na koronavirus. Do karantény...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Silničáři rozšíří kruhovou křižovatku u Budějovic, špunt na tahu od hranic

Řidiči ho pravidelně označují jako jedno z dopravně nejhorších míst na Českobudějovicku. Konečně se ale začíná měnit....

Březnové mrazy ovlivní sklizeň jihočeských ovocnářů, bylo i minus dvanáct

Sady jihočeských ovocnářů zastihly ve druhé polovině března noční a ranní mrazy. Pěstitelé nyní zjišťují, jaké škody to...

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....