Kdo povede po pádu jihočeskou ČSSD? Zimolu vyzvou Veselý a Mrvka

  15:12aktualizováno  15:12
Jihočeští sociální demokraté se na konci ledna sejdou v Táboře, aby si zvolili nové vedení. Už deset let je předsedou bývalý hejtman Jiří Zimola. Prozatím má dva vyzyvatele. Poslance Ondřeje Veselého a starostu Jindřichova Hradce Stanislava Mrvku.

Jiří Zimola je předsedou jihočeské ČSSD už od roku 2009. | foto:  Petr Topič, MAFRA

V jednom rohu pětinásobný držitel titulu jihočeského předsedy ČSSD. Vysoký muž od rakouských hranic ověnčený mnoha politickými úspěchy. Jiří Zimola.

Ve druhém rohu dlouhovlasý vyzyvatel, nyní poslanec, který zakotvil v Písku, kde také starostoval. Ondřej Veselý.

Tak by podle boxerské terminologie mohlo vypadat představení dvou hlavních kandidátů, kteří budou usilovat o post šéfa jihočeských sociálních demokratů.

Zápas se odehraje 26. ledna na sjezdu v Táboře a každý z nich bude usilovat o hlasy 203 delegátů.

Jeden chce odstranit rebelskou nálepku z tváře ČSSD v jižních Čechách, druhému nevadí a je podle něj odrazem soudnosti části strany. Favoritem je bývalý jihočeský hejtman Zimola.

„Nominaci získal ještě starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka,“ upozornil na třetího uchazeče Karel Vrkoč, tajemník krajského výkonného výboru strany.

Jindřichův Hradec vede už osm let starosta zvolený na kandidátce sociální...

Stanislav Mrvka je dlouholetým starostou Jindřichova Hradce.

Mrvka ji přijímá, ale neočekává, že by měl být lídrem. „Nechystám se o tento post prát jako o život. A nebo počkám, až se další dva mezi sebou utkají, a pak z toho vyjdu jako vítěz a povedu ČSSD,“ komentoval s úsměvem Mrvka.

Podle něj je potřeba stranu stabilizovat a posunout jinam. „V komunálních volbách se ukázalo, kde jsme obstáli a máme dál silné pozice. Toho by si měli všímat v Praze,“ dodal pětašedesátiletý Mrvka, který na podzim opět obhájil post starosty a je i členem výkonného výboru jihočeské buňky.

Zimola vyhrál pětkrát v řadě

Podobnou věc zmínil také Zimola. Podle něj je potřeba začít opět od komunální politiky a z míst, kde zůstala ČSSD úspěšná. Byla například i v „jeho“ Nové Bystřici, kde je nyní bývalý hejtman místostarostou.

„Získal jsem nominaci ze všech okresů a ještě mě podpořil klub krajských seniorů. Myslím, že mám dostatečnou podporu. Zvítězit ale bude tentokrát určitě těžší, protože už nejsem hejtmanem,“ reagoval sedmačtyřicetiletý Zimola.

Od roku 2009 ho delegáti za předsedu zvolili už pětkrát a toto číslo by rád rozšířil na půltucet. „Nebudu nyní sdělovat, co řeknu delegátům. Ale moje vize je celkem jasná, a tou je návrat ke kořenům, budovat opět od komunální úrovně, poslouchat kritiku a neschovávat se,“ konstatoval Zimola.

Připomněl, že za uplynulých deset let, kdy s kolegy ve výkonném výboru vedl jihočeskou ČSSD, se jim společně podařilo mnohokrát uspět třeba i na krajské úrovni. Mrvka pro Zimolu určitě nebude tím hlavním soupeřem. Není žádným tajemstvím, že jsou si oba svými postoji blízcí a politicky přicházejí z Jindřichohradecka.

Hlavním sokem se tak stává Ondřej Veselý, poslanec a také místostarosta Písku.

„Za favorita považuji současného předsedu, ale určitě si nemyslím, že bych byl bez šance. Nominaci jsem získal v Písku, Strakonicích a Budějovicích. Chci na sjezdu nabídnout změnu. Domnívám se, že volba bude více o osobních postojích jednotlivých delegátů k nám. Oni nás většinou znají a vědí, co od nás mohou očekávat,“ uvedl dvaačtyřicetiletý Ondřej Veselý, který je nyní jedním z místopředsedů jihočeské ČSSD.

Veselý: Kraj okopá kotníky předsednictvu

Právě hlad po změně je podle něj důvodem, proč dostal nominace. Zimola ani Veselý také nezastírají, že se v některých věcech názorově rozcházejí. Pro Veselého je důležité odstranit rebelskou nálepku z čela jihočeské ČSSD.

„Pointou je pouze prostý fakt, že jihočeská ČSSD je součástí velké rodiny, která se skládá ze čtrnácti částí,“ sdělil Veselý.

Podle něj neprospívá, když krajská organizace veřejně okopává kotníky předsednictvu.

Naše cesta není, abychom pustili k vlády nacionalisty, to je zcela zásadní,...

Ondřej Veselý je poslancem za ČSSD.

Naopak Zimola se domnívá, že pokud jsou sociální demokraté v jižních Čechách trochu rebelští, tak v tom vidí i skutečnost, že je to organizace, která neztratila soudnost.

Sjezd v Táboře bude podle obou vhodným kolbištěm, kde si mohou všichni účastníci spoustu věcí vyříkat, klidně se i pohádat. Ale navenek by pak měla vyjít ČSSD jako jednotná a s předsedou, který bude mít silný mandát.

„Naše strana není v dobré kondici a to na všech jejích úrovních. Náš pád je souhrou mnoha chyb, neochotou sebereflexe minulých vedení, ale mnohdy také vnitrostranických válek o moc a zákulisní vliv,“ podotkl Veselý.

Není vyloučeno, že se již nominovaným osobnostem postaví ještě někdo další. „Kandidáti na předsedu mohou být navrženi dokonce ještě i na samotném sjezdu, ale nepředpokládáme, že se tak stane,“ doplnil tajemník Vrkoč.

Volby místopředsedů se pak pravděpodobně podle tradice ujme už jen výkonný výbor, nikoli delegáti. Konečný výsledek se bude například podle náměstka hejtmanky Jaromíra Nováka odvíjet od toho, jak se k volbě postaví zástupci jednotlivých okresů.

„Pro mě je favoritem Jiří Zimola, ale netroufnu si odhadnout, kdo zvítězí. Nominací mají oba více. Nakonec se může smát i ten třetí vzadu, tedy Stanislav Mrvka,“ zmínil Novák, který je prvním místopředsedou jihočeské ČSSD.

Autor:

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Další z rubriky

Kamiony z průmyslové zóny budou trápit obyvatele Týna až do konce dubna

Na okraji Týna nad Vltavou rostou haly, které budou součástí průmyslové zóny.

Silnici, která odvede dopravu z průmyslové zóny v Týně nad Vltavou, dokončí později. Obchvat za 28 milionů korun měl...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Říkali mi Leni přeložili i do japonštiny. Bezděková knihu napsala za tři týdny

V roce 1997 oslavila Zdeňka Bezděková devadesátiny. Popřát jí přišel i tehdejší...

Letos uplyne dvacet let od úmrtí českobudějovické spisovatelky a pedagožky Zdeňky Bezděkové. Studovala na Univerzitě...

Najdete na iDNES.cz