Ve výběrovém řízení na generálního dodavatele zařízení zvítězila společnost Invelt servis. Obě společnosti podepsaly v polovině května smlouvu a po necelém měsíci se v areálu společnosti klepalo na základní kámen. Kotel má být uvedený do provozu na konci roku 2027.
„Vše směřujeme k tomu, abychom jako první zařízení v kraji nabídli obcím v okolí našeho energetického zdroje ekologicky šetrnou a přitom ekonomickou cestu, jak naložit s odpadem,“ uvedl při podpisu smlouvy Ivo Nejdl, jednatel společnosti C-energy. Firma vyrábí teplo a elektřinu pro Tábor, Sezimovo Ústí a Planou nad Lužnicí, tedy asi pro 50 tisíc obyvatel.
Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN), jenž se zahájení stavby zúčastnil, jsou zařízení na energetické využití odpadu v Evropě běžným jevem.
„Funguje to v Dánsku, Francii nebo Rakousku. Jedná se o jednoznačnou budoucnost, protože existuje legislativně stanovený zákaz skládkování odpadu po roce 2030 a zároveň jsme v době ekonomické a energetické transformace,“ uvedl Vlček. Dodal, že mu přijde smysluplnější odpad využít na vytápění, než jej ukládat do země.
Spalovnu odpadů odmítají místní i ekologové, kraj posoudí vliv na prostředí![]() |
V ZEVO bude instalovaný takzvaný fluidní kotel, který bude schopný dlouhodobě fungovat v širokém rozmezí od 16 do 50 tisíc tun zpracovaného směsného komunálního odpadu za rok. Zároveň dokáže spalovat i biomasu a odpadní dřevo, a bude tak připravený i na situaci, pokud by například v důsledku zlepšení třídění odpadů produkovaly obce v okolí menší objem klasického odpadu, než je tomu nyní.
Za ZEVO zaplatí společnost C-energy bezmála 2,5 miliardy korun bez daně. Pokrytí části nákladů zajistí již přiznaná dotace z Modernizačního fondu.
Další podobná zařízení chystají také České Budějovice, Písek či Český Krumlov.