Živitelka potěšila hotely i restaurace, veletrh vidělo 115 tisíc lidí

  16:24aktualizováno  16:24
Země živitelka skončila a ulice v Českých Budějovicích jsou znovu průjezdnější. Veletrh však zároveň do města přinesl spoustu peněz, pomohl cestovnímu ruchu a potěšil hlavně hoteliéry.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Marek Podhora, MAFRA

Pokud jste pravidelnými návštěvníky budějovické restaurace Na Zahrádce, měli jste během posledních dnů problém tam najít místo. Důvod, proč tomu tak bylo, je zřejmý – sídlí poblíž výstaviště, kde se konala Země živitelka.

„Máme při ní vždy plno. Na druhou stranu není kde zaparkovat a ti, kteří jsou zvyklí k nám jezdit normálně, se sem nedostanou,“ líčí odpovědný vedoucí Jaroslav Tomek.

Živitelku navštívilo nejvíc lidí za posledních 14 let

Oblíbený hostinec zde funguje dlouho, a tak pravidelní zákazníci o několikadenním omezení vědí.

„Stálí hosté s tím počítají. Já každý rok říkám, že už Živitelka nemůže být větší, ale připadá mi, že tomu tak rok od roku nakonec vždycky je,“ dodává pobaveně. Čísla mu dávají za pravdu – letošní ročník agrosalonu navštívilo 115 697 lidí, nejvíc za posledních 14 let.

Příklad restaurace Na Zahrádce ukazuje, jak se Budějovičtí jedné z největších akcí roku přizpůsobili.

Město i okolí z ní těží v několika ohledech. Jedním z těch hlavních jsou kromě plných restaurací také ubytovací kapacity. Výstaviště letos obsadilo 569 vystavovatelů.

„Odhadem má každý z nich v průměru čtyři lidi. Dostáváme se na číslo okolo dvou tisíc osob, které se ve městě ubytují,“ vypočítává šéf Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

„Přijíždějí k nám hosté z Německa a Rakouska“

Řada hotelů má tak žně. Patří mezi ně i Clarion Congress Hotel.

„Je to jedna z nejvýznamnějších pravidelných akcí tohoto období. V hotelu je ubytovaná většina vystavovatelů včetně zástupců ministerstva zemědělství, které využívá našich služeb pro zahraniční delegáty a hosty. Na Zemi živitelku máme rezervované ubytování téměř rok dopředu a blokujeme pokoje, jež potvrzujeme pouze hostům, kteří na výstavu míří. Akce tohoto typu je vítaným doplněním ke standardní klientele,“ uvádí obchodní a marketingová manažerka Clarionu Zuzana Rauchová.

„Letošní ročník byl i díky příznivému počasí velmi silný, hotel byl plně obsazen. Největší zájem o ubytování je tradičně na začátku Živitelky – den před otevřením a následující dva dny do víkendu,“ doplňuje.

Podobnou zkušenost má i hotel Savoy v centru. Obsazenost má během veletrhu běžně vyšší. „Máme stálou klientelu. Přijíždějí k nám hosté z Německa a Rakouska,“ potvrzuje provozní hotelu Adéla Velíšková. Letos byli na agrosalonu vystavovatelé z 24 zemí.

Také proto hotely dopředu zajímá termín příštího ročníku veletrhu. „Některé už nás kontaktovaly, aby si potvrdily termíny na příští rok. Vystavovatelé si s předstihem chtějí rezervovat ubytování,“ říká mluvčí Výstaviště České Budějovice Michaela Čeňková.

Podle ní k letošní vyšší návštěvnosti přispělo rozšíření výstavních kapacit a bohatší program pro rodiče s dětmi, kteří si vyžití pro nejmenší návštěvníky pochvalovali. „Přizpůsobují se i obchody a bary. V jednom byl dokonce večerní program Země živitelka. Je vidět, že téhle příležitosti využívají,“ dodává.

Veletrh přináší i několikadenní komplikace v dopravě

O tom, že má Země živitelka významný dopad na turistický ruch, šéf Jihočeské centrály cestovního ruchu Polášek nepochybuje.

„Od středy bylo vidět, jak je ve městě plno. Zaplní se kapacity a návštěvníci tady nechávají peníze. Přes sto tisíc lidí je velké číslo. Někteří přijedou vyloženě na jeden den kvůli Živitelce, jiní návštěvu spojí s prohlídkou města nebo jinou aktivitou,“ popisuje Polášek.

Upozorňuje tak na značný objem peněz, který v Budějovicích lidé během Živitelky nechávají. Stejně jako každý rok s sebou veletrh ale přináší i omezení v dopravě. „Doprava je frekventovanější a letošek nebyl ničím výjimečný. Kolegové z dopravní policie byli v areálu výstaviště i na vytížených místech na silnicích,“ shrnuje mluvčí jihočeských policistů Štěpánka Uhlířová.

V okolí výstaviště bývá problém hlavně s parkováním. Ulice jsou totiž často plné návštěvníků.

„Pamatuji z minulosti i horší zácpy v souvislosti se Zemi živitelkou. Bylo by dobře, kdyby se parkování vyřešilo lépe třeba i na pozemcích výstaviště, protože ulice ve Čtyřech Dvorech jsou téměř neprůjezdné. Jinak je akce pro Budějovice důležitá. Jestli tady je takový prostor, je v zájmu města, aby ho co nejvíc lidí navštěvovalo,“ uvádí náměstek primátora pro cestovní ruch Jaromír Talíř.

Najdou se i řidiči, kterým hustší doprava během veletrhu nevadí. „Vzhledem k tomu, že je akce na konci prázdnin, je to za mě bez problémů. Doprava sice zhoustla, ale není to nic neobvyklého. Během školního roku zažíváme mnohem horší situace. Pro město je Živitelka skvělá příležitost, z níž může těžit,“ hodnotí 42letá Lucie Tušlová z Budějovic.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Policie chce obžalovat pět lidí kvůli solární elektrárně Ševětín

Solární elektrárna v jihočeském Ševětíně.

Policie navrhla obžalovat pět lidí, které podezírá ze stomilionového podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny...

Další z rubriky

Lyžaře čeká slunečný víkend. Sněhu je nejvíc za poslední roky

Běžkaři v okolí Kvildy si užívají slunečného počasí.

Sluníčko a pořád dostatek sněhu. Kdo vyrazí o víkendu na lyže, pěkně se sveze na sjezdovkách i běžkách, a navíc se ...

Muž šel upozornit hlučného souseda, ten mu mířil na hlavu pistolí

Plynová pistole, se kterou pětadvacetiletý zloděj přepadl čerpací stanici na

Ozbrojeným konfliktem vyvrcholily dlouhodobé sousedské neshody v panelovém domě v Jindřichově Hradci. Jejich původcem...

Teď zkusím lyže, říká handicapovaný florbalista, volejbalista a plavec

Jedenadvacetiletý Adam Šimonek z Českých Budějovic je sportovní multitalent. Je...

Jednadvacetiletý vozíčkář Adam Šimonek z Českých Budějovic získává klubové trofeje doma i v zahraničí. S florbalisty...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz