Majitel společnosti PMP investment group Petr Prokop přiznal že, jde vlastně o experiment nejen v jeho životním podnikání, ale i pro obyvatele.
„Budoucí společenství vlastníků domu by mělo vytrvale pečovat o tento majetek. Je to můj první bytový dům, podobné připravuji ještě v Brně a Jihlavě,“ uvedl Prokop, který dosud podnikal v nákladní dopravě a čerpacích stanicích.
Hotový projekt domu i se stavebním povolením koupil v roce 2019 od společnosti architektů Brůha a Krampera, kterou znal. Na pozemku bývala mateřská škola a hřiště vedle Základní školy Oskara Nedbala. V lokalitě, kde stojí, v polovině minulého století fungovalo vojenské cvičiště, od něhož vedly domky pro rodiny důstojníků.
Manažer stavby Petr Mádl zdůraznil, že od přípravy po dokončení pokračovalo všechno podle plánu i díky slušnému jednání s úředníky. Stavební povolení trvalo rok a půl. Dům v podobě dvou osmipatrových věžáků propojených venkovním atriem má byty o velikosti garsonky až čtyř místností s kuchyňským koutem. U všech jsou terasy nebo balkony. Přízemí patří dvěma nebytovým prostorům.
Všechny byty v ceně 80 tisíc korun za čtvereční metr jsou už prodané, polovina z nich se bude pronajímat. „Původně jsem počítal s částkou za metr čtvereční 68 tisíc korun, ale vývoj cen v Budějovicích mě donutil k úpravě,“ vysvětlil Prokop.
Nápad se „zeleným bytovým domem“ se zrodil před pěti lety, kdy začaly tyto stavby reagovat na změny klimatu. Dům zadržuje dešťovou vodu v nádrži o objemu 60 krychlových metrů umístěné v přízemí. Dnešní energetická krize ho ještě neovlivnila.
Rostlinami má osázenou i plochou střechu, se solárními panely se tu nepočítalo. Fasádu pokrývají stovky plastových truhlíků s nízkými sazenicemi.