Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Říkali mi Leni přeložili i do japonštiny. Bezděková knihu napsala za tři týdny

  11:34aktualizováno  11:34
Letos uplyne dvacet let od úmrtí českobudějovické spisovatelky a pedagožky Zdeňky Bezděkové. Studovala na Univerzitě Karlově, kde byl jejím profesorem F. X. Šalda, i na pařížské Sorbonně. Její nejznámější knihou je Říkali mi Leni. Napsala ji v roce 1959.

V roce 1997 oslavila Zdeňka Bezděková devadesátiny. Popřát jí přišel i tehdejší budějovický primátor Miroslav Beneš. „Vybavuji si ji jako příjemnou ženu, která byla na svůj věk neuvěřitelně čilá, plná radosti a optimismu,“ připomíná Beneš. | foto: archiv Jihočeského muzea

Stará dáma se stříbrnými vlasy. Optimistka, i ve vysokém věku intelektuálně zdatná a milá. Tak si spisovatelku a pedagožku Zdeňku Bezděkovou pamatují lidé, kterým bylo dopřáno být jí nablízku.

Ještě ve stáří psala a zajímala se o politické a společenské události. Ačkoliv v posledních letech žila sama v bytě v Havlíčkově kolonii v Českých Budějovicích, své devadesátiny oslavila oficiálně v dubnu 1997 na slavnosti v Jihočeském muzeu.

„Z dnešních dní jsem poznala, že mě mají lidé rádi. Právě takové maličkosti tvoří život,“ vyznala se tehdy spisovatelka v rozhovoru pro MF DNES.

Na setkání s ní v muzeu dodnes vzpomíná bývalý českobudějovický primátor Miroslav Beneš. „Vybavuji si ji jako příjemnou ženu, která byla na svůj věk neuvěřitelně čilá, plná radosti a optimismu,“ připomíná Beneš.

Bezděková je autorkou desítky knih beletrie i odborných publikací, které se vážou k její profesi profesorky filologie na českobudějovické pedagogické fakultě. Proslulost u čtenářů jí zajistila hlavně útlá knížečka Říkali mi Leni.

Bezděková později vzpomínala, že ji ani neměla v úmyslu psát. Příběh o českém děvčátku, které se za války dostane do německé rodiny na převychování, nejdřív jen vyprávěla svým blízkým a dětem ve školách při besedách. Nakonec ho na popud známých sepsala, a to za pouhé tři týdny. Kniha se nakonec dočkala několika reedic a překladů do mnoha světových jazyků, dokonce i do japonštiny.

Zdeňka Bezděková

Spisovatelka, filoložka a překladatelka se narodila 19. dubna 1907. Od roku 1932 učila na gymnáziích v Českých Budějovicích, Praze a Sušici. Po roce 1949 učila českou literaturu na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích, kde založila a vedla až do roku 1962 katedru filologie. Napsala devět románů a novel a trilogii historických románů Bílá paní, Bludný kámen a Orlík, hrad na skále. Překládala literaturu ze slovinštiny, spolupracovala s rozhlasem a regionálním deníkem. Byla dvakrát vdaná. Zemřela 12. srpna 1999 v Českých Budějovicích.

Díky čemu získala nenápadná dětská knížka takový ohlas? Podle literárních kritiků se Bezděková strefila svou sondou do dětské duše a zároveň do poválečné doby, kdy po světě bloudily tisíce sirotků hledajících identitu.

Desetileté děvčátko Leni, kterou za války odebrali nacisté rodičům na převychování k německé vdově s fašistickou minulostí, si mlhavě vzpomíná na zážitky z raného dětství u jiných rodičů. Nakonec zjišťuje, že má český původ a jmenuje se Alena Sýkorová. Je dcerou učitele, kterého za války popravili nacisté. Pomocí kamarádů, svého učitele a amerických vojáků nakonec najde biologickou matku.

Podle statistických odhadů se v roli sirotků ocitlo během války až 20 milionů dětí. Velká část těch nejmenších ztratila svůj původ. Podobné zkušenosti přitom nejsou neobvyklé ani dnes, více než 70 let po skončení 2. světové války. Trauma dětí migrantů nebo válečných sirotků je stále aktuální.

Zdeňka Bezděková vydala knížku Říkali mi Leni až v roce 1959. Předtím debutovala románem Bezbranný vítěz (1947), po něm napsala další román z poválečného Sušicka nazvaný Já, město Mokroves. Poslední prózou je autorčino celoživotní vyznání Můj život s knihou. V ní se také svěřuje, jak vznikal Bezbranný vítěz. V té době učila v Sušici.

„Mám-li vzpomínat svých literárních začátků, bylo to tak. Jednou v časném jaru 1946 nad hlubokým úvozem nad Sušicí, co voněl pokáceným dřevem, jsem místo zamýšlené přípravy začala psát. Svou prvotinu Bezbranný vítěz… Z čisté jásavé radosti z osvobození, z úlevy svobodného vdechnutí po dlouhé tíži… Když jsem leckde (také v nádražní restauraci své přestupní stanici v Horažďovicích) dopsala ten příběh, nevěděla jsem, co s ním…“ píše Bezděková.

Jako děvče se setkala s Jiřím Wolkrem

Kromě historických románů se objevují v její další tvorbě knihy pro děti a poezie. Překládala díla ze slovinštiny, divadelní hry, oblíbila si Jugoslávii. Absolventka filozofické fakulty Univerzity Karlovy a pařížské Sorbonny působila jako středoškolská profesorka v jižních Čechách i v Praze.

Až do šedesátých let minulého století učila na českobudějovické pedagogické fakultě, kde založila katedru filologie. Spolupracovala s regionálním deníkem a rozhlasem.

Na univerzitě studovala u profesora F. X. Šaldy a často vzpomínala na své setkání s básníkem Jiřím Wolkrem. Čtrnáctiletou dívku nazval tehdy jehňátkem. Věnoval jí báseň napsanou na ubrousku, který kvůli pro ni nelichotivému označení roztrhala. Později toho litovala.

Při svých devadesátinách v roce 1997 okomentovala i politickou situaci. Podle jejích slov tehdejší vláda málo myslela na postavení a roli učitelů. Vyjádřila se také ke svému dílu: „Nejraději mám historický román o Perchtě z Rožmberka Bílá paní. Měla bych mít nejvíc ráda knihu Říkali mi Leni, ale po takovém množství korektur mě omrzela. Říkám to ale jenom docela potichounku… Nic se nemá brát tak, jako by to byla věčná pravda. Přemýšlím, jakou legraci mně chce udělat pánbůh, že si mě tu chce ještě nechat,“ řekla během oslavy devadesátin. Zdeňka Bezděková zemřela dva roky po nich, v srpnu 1999.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Člen ostrahy strakonické Billy je nakažený. Čtyři zaměstnanci v karanténě

V jedné z prodejen obchodního řetězce Billa ve Strakonicích pracoval nakažený koronavirem. Šlo o zaměstnance najaté...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékař z krumlovské nemocnice má pozitivní test, do karantény jdou kolegové

V českokrumlovské nemocnici o víkendu ordinoval lékař, který měl později pozitivní test na koronavirus. Do karantény...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Silničáři rozšíří kruhovou křižovatku u Budějovic, špunt na tahu od hranic

Řidiči ho pravidelně označují jako jedno z dopravně nejhorších míst na Českobudějovicku. Konečně se ale začíná měnit....

V Českém Krumlově roznáší balíčky s ochrannými pomůckami všem obyvatelům

Každý občan Českého Krumlova obdrží ochranné pomůcky v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru. Město s pomocí...

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

Prázdno všude, kde bývá hlava na hlavě. Podívejte se na Krumlov bez turistů

Kvůli pandemii koronaviru se Český Krumlov vrátil o desítky let zpět. Místo davů asijských turistů jsou tam nyní...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...