Říkali mi Leni přeložili i do japonštiny. Bezděková knihu napsala za tři týdny

  11:34
Letos uplyne dvacet let od úmrtí českobudějovické spisovatelky a pedagožky Zdeňky Bezděkové. Studovala na Univerzitě Karlově, kde byl jejím profesorem F. X. Šalda, i na pařížské Sorbonně. Její nejznámější knihou je Říkali mi Leni. Napsala ji v roce 1959.

V roce 1997 oslavila Zdeňka Bezděková devadesátiny. Popřát jí přišel i tehdejší budějovický primátor Miroslav Beneš. „Vybavuji si ji jako příjemnou ženu, která byla na svůj věk neuvěřitelně čilá, plná radosti a optimismu,“ připomíná Beneš. | foto: archiv Jihočeského muzea

Stará dáma se stříbrnými vlasy. Optimistka, i ve vysokém věku intelektuálně zdatná a milá. Tak si spisovatelku a pedagožku Zdeňku Bezděkovou pamatují lidé, kterým bylo dopřáno být jí nablízku.

Ještě ve stáří psala a zajímala se o politické a společenské události. Ačkoliv v posledních letech žila sama v bytě v Havlíčkově kolonii v Českých Budějovicích, své devadesátiny oslavila oficiálně v dubnu 1997 na slavnosti v Jihočeském muzeu.

„Z dnešních dní jsem poznala, že mě mají lidé rádi. Právě takové maličkosti tvoří život,“ vyznala se tehdy spisovatelka v rozhovoru pro MF DNES.

Na setkání s ní v muzeu dodnes vzpomíná bývalý českobudějovický primátor Miroslav Beneš. „Vybavuji si ji jako příjemnou ženu, která byla na svůj věk neuvěřitelně čilá, plná radosti a optimismu,“ připomíná Beneš.

Bezděková je autorkou desítky knih beletrie i odborných publikací, které se vážou k její profesi profesorky filologie na českobudějovické pedagogické fakultě. Proslulost u čtenářů jí zajistila hlavně útlá knížečka Říkali mi Leni.

Bezděková později vzpomínala, že ji ani neměla v úmyslu psát. Příběh o českém děvčátku, které se za války dostane do německé rodiny na převychování, nejdřív jen vyprávěla svým blízkým a dětem ve školách při besedách. Nakonec ho na popud známých sepsala, a to za pouhé tři týdny. Kniha se nakonec dočkala několika reedic a překladů do mnoha světových jazyků, dokonce i do japonštiny.

Zdeňka Bezděková

Spisovatelka, filoložka a překladatelka se narodila 19. dubna 1907. Od roku 1932 učila na gymnáziích v Českých Budějovicích, Praze a Sušici. Po roce 1949 učila českou literaturu na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích, kde založila a vedla až do roku 1962 katedru filologie. Napsala devět románů a novel a trilogii historických románů Bílá paní, Bludný kámen a Orlík, hrad na skále. Překládala literaturu ze slovinštiny, spolupracovala s rozhlasem a regionálním deníkem. Byla dvakrát vdaná. Zemřela 12. srpna 1999 v Českých Budějovicích.

Díky čemu získala nenápadná dětská knížka takový ohlas? Podle literárních kritiků se Bezděková strefila svou sondou do dětské duše a zároveň do poválečné doby, kdy po světě bloudily tisíce sirotků hledajících identitu.

Desetileté děvčátko Leni, kterou za války odebrali nacisté rodičům na převychování k německé vdově s fašistickou minulostí, si mlhavě vzpomíná na zážitky z raného dětství u jiných rodičů. Nakonec zjišťuje, že má český původ a jmenuje se Alena Sýkorová. Je dcerou učitele, kterého za války popravili nacisté. Pomocí kamarádů, svého učitele a amerických vojáků nakonec najde biologickou matku.

Podle statistických odhadů se v roli sirotků ocitlo během války až 20 milionů dětí. Velká část těch nejmenších ztratila svůj původ. Podobné zkušenosti přitom nejsou neobvyklé ani dnes, více než 70 let po skončení 2. světové války. Trauma dětí migrantů nebo válečných sirotků je stále aktuální.

Zdeňka Bezděková vydala knížku Říkali mi Leni až v roce 1959. Předtím debutovala románem Bezbranný vítěz (1947), po něm napsala další román z poválečného Sušicka nazvaný Já, město Mokroves. Poslední prózou je autorčino celoživotní vyznání Můj život s knihou. V ní se také svěřuje, jak vznikal Bezbranný vítěz. V té době učila v Sušici.

„Mám-li vzpomínat svých literárních začátků, bylo to tak. Jednou v časném jaru 1946 nad hlubokým úvozem nad Sušicí, co voněl pokáceným dřevem, jsem místo zamýšlené přípravy začala psát. Svou prvotinu Bezbranný vítěz… Z čisté jásavé radosti z osvobození, z úlevy svobodného vdechnutí po dlouhé tíži… Když jsem leckde (také v nádražní restauraci své přestupní stanici v Horažďovicích) dopsala ten příběh, nevěděla jsem, co s ním…“ píše Bezděková.

Jako děvče se setkala s Jiřím Wolkrem

Kromě historických románů se objevují v její další tvorbě knihy pro děti a poezie. Překládala díla ze slovinštiny, divadelní hry, oblíbila si Jugoslávii. Absolventka filozofické fakulty Univerzity Karlovy a pařížské Sorbonny působila jako středoškolská profesorka v jižních Čechách i v Praze.

Až do šedesátých let minulého století učila na českobudějovické pedagogické fakultě, kde založila katedru filologie. Spolupracovala s regionálním deníkem a rozhlasem.

Na univerzitě studovala u profesora F. X. Šaldy a často vzpomínala na své setkání s básníkem Jiřím Wolkrem. Čtrnáctiletou dívku nazval tehdy jehňátkem. Věnoval jí báseň napsanou na ubrousku, který kvůli pro ni nelichotivému označení roztrhala. Později toho litovala.

Při svých devadesátinách v roce 1997 okomentovala i politickou situaci. Podle jejích slov tehdejší vláda málo myslela na postavení a roli učitelů. Vyjádřila se také ke svému dílu: „Nejraději mám historický román o Perchtě z Rožmberka Bílá paní. Měla bych mít nejvíc ráda knihu Říkali mi Leni, ale po takovém množství korektur mě omrzela. Říkám to ale jenom docela potichounku… Nic se nemá brát tak, jako by to byla věčná pravda. Přemýšlím, jakou legraci mně chce udělat pánbůh, že si mě tu chce ještě nechat,“ řekla během oslavy devadesátin. Zdeňka Bezděková zemřela dva roky po nich, v srpnu 1999.

  • Nejčtenější

Uznávaný astronom se mění v šíleného vědce. Lidi teď z hvězdárny vyhazujeme, směje se

14. června 2024

Premium Miloš Tichý z českobudějovické hvězdárny natáčí zábavná krátká videa na sociální sítě, která mají...

Vytíženou třídu v Budějovicích zavřou hned na dvou místech, čekají se kolony

20. června 2024  11:53

Velká část rozbité Rudolfovské třídy v Českých Budějovicích dostane nový asfalt. Oprava ale bude...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Fotbalisté Dynama zvažují, že nezahájí přípravu, pokud nedostanou výplaty

18. června 2024  11:08

Napjatá situace v českobudějovickém Dynamu trvá. Hráči stále nemají výplaty, a tak zvažují, že by...

Horváth Budějovice trénovat nebude. Nedohodli jsme se, potvrdil kouč

17. června 2024  11:32

Pavel Horváth realizační tým budějovických fotbalistů nerozšíří. Bývalý úspěšný záložník a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

Budějovická teplárna testuje kotel na štěpku, ať nemusí spalovat hnědé uhlí

21. června 2024  16:23

Teplárna v krajském městě ještě v roce 2017 spotřebovávala 230 tisíc tun hnědého uhlí. Postupně...

Sladký o trpkém konci a nové kariéře: Budu přísný trenér, musím získat kabinu

21. června 2024  14:05

Dvě podobné chyby, vyřazení z kádru a následný přesun na trenérský post. Tak skončila profesionální...

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

Motorkář vjel na singltrek v protisměru, tratě u Prachatic ohlídají fotopasti

21. června 2024  9:38

Na nebezpečnou vyjížďku se v půlce května vydal motorkář, který se svým terénním strojem vjel na...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...