Zchátralou faru přestavěli v Plané nad Lužnicí na galerii a muzeum

  16:27aktualizováno  16:27
Novou kulturní dominantu má Planá nad Lužnicí na Táborsku. Po obnově bývalé fary v centru města za devět milionů korun v ní radnice otevřela galerii, muzeum a společenský sál. Brzy přibude ještě infocentrum.

V opravené faře v Plané nad Lužnicí je nyní muzeum, galerie a společenský sál. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Kostelník Václav Hovorka nikdy nezažil historickou budovu fary, která stojí v centru města přes silnici naproti kostelu, v tak dobré kondici jako dnes.

„Z dětství si ji pamatuju jako zchátralou budovu se zatékající střechou a plísní uvnitř. Pro pana faráře to bylo špatné bydlení,“ vzpomíná devětapadesátiletý Hovorka.

Asi před čtyřiceti lety se dalo dohromady několik aktivních plánských farníků okolo Hovorkova otce a položili tam novou střechu. Nebylo to jednoduché, nejdřív museli traktorem odvézt z obrovské půdy desítku vrchovatých valníků nepořádku. Na střechu pak tehdy padlo 20 tisíc tašek.

„Teď už byla zase střecha nevyhovující a fara dostala novou. Myslím, že současné využití je to nejlepší řešení, protože farář už tu dávno nebydlí a asi v budoucnu bydlet nebude. Ani farníci by se o to nemohli starat, ty finanční náklady by neunesli,“ říká plánský kostelník.

Myšlenka na využití vznikla v roce 2010

O využití chátrající kulturní památky, která dělala městu u hlavního tahu ostudu, začala jednat radnice s biskupstvím a farností před pěti lety.

„Na jaře 2010 vznikla myšlenka využít faru, na podzim téhož roku už jsme otvírali galerii v prvních dvou místnostech v přízemí. V roce 2011 jsme otevřeli zahradu a v roce 2013 začátek malého muzea, to je ta první místnost vpravo při vstupu do galerie,“ vysvětluje plánský starosta Jiří Šimánek.

V opravené faře v Plané nad Lužnicí je nyní muzeum, galerie a společenský sál.
V opravené faře v Plané nad Lužnicí je nyní muzeum, galerie a společenský sál.
V opravené faře v Plané nad Lužnicí je nyní muzeum, galerie a společenský sál.

Pak následovalo jednání s církví, která neměla pro obnovu fary peníze ani využití, ale nechtěla budovu městu prodat. Nakonec se s ní radnice domluvila na sedmnáctiletém pronájmu a podařilo se jí získat na rekonstrukci dotaci z evropských fondů. Přestavba si vyžádala devět milionů korun, z toho 6,5 milionu byla dotace.

„Výsledkem rekonstrukce je dílo, které bude sloužit plánským občanům, a rádi bychom se s ním chlubili i návštěvníkům, kteří k nám do Plané přijedou. Přívodem tepla do budovy jsme zajistili její celoroční fungování,“ zdůraznil Šimánek.

Uvidíte díla rodiny Šechtlů

V přízemí nového kulturního a společenského centra města jsou galerijní místnosti a prostory pro infocentrum, v patře má zázemí plánské muzeum a v podkroví vznikl multifunkční sál. Celá budova je bezbariérová, pohybově handicapovaní si mohou prohlédnout dobové dřevěné schody vedoucí do patra a podkroví z pohodlného schodolezu.

Při pátečním podvečerním slavnostním otevření fary je však nevyužil nikdo. Přitom až do podkroví klapalo o schody spousta obyčejných dřevěných i bytelných francouzských holí, protože tu slávu s pohoštěním a hudbou si nenechali ujít ani místní senioři.

V galerii a muzeu návštěvníci uvidí díla slavné táborské rodiny Šechtlů, která letos slaví 150. výročí udělení živnosti na fotografování. Proto se radnice domluvila s akademickou malířkou Marií Michaelou Šechtlovou, že přízemí zaplní výstavou jejích prací a muzeum zase fotografiemi jejího pradědečka, dědečka a matky.

Samotná uznávaná výtvarnice si libovala, že dělat výstavu v citlivě obnovených historických prostorách je pro ni radost.

„Na výstavě v patře tvoří jednu část snímky Plané, které si koupila radnice pro své muzeum. Ve druhé části jsou další fotografie z jižních Čech. Když můj pradědeček začínal, většina lidí fotografovala v ateliérech. Ale on začínal v Plzni a už tam fotil venku sochy. A když se nějaká fotografie v plenéru podařila, o tom tehdy psaly noviny, to byla obrovská událost. Z téhle první části tam máme fotografii Tábora a nejmladší fotky tu jsou asi 50 let staré. Jsou to tři fotky z helikoptéry od mé maminky,“ poodhalila Šechtlová.

  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Dívka se sklony ke lhaní obvinila mladíka ze znásilnění, soud jí neuvěřil

Po více než ročním vyšetřování zprostil českobudějovický krajský soud dvacetiletého Milana D. obžaloby ze znásilnění...

Premium

Byl agresivní a nespokojený, popisují lidé Afghánce, který ubodal farmáře

Útočník, který v pondělí zabil rakouského farmáře, žil ve vesnici Leopoldschlag u hranic s Českem. Podle místních se...

Expertiza potvrdila, že při výbuchu zemřel muž, na něhož si lidé stěžovali

Genetická expertiza potvrdila totožnost muže, který zemřel při výbuchu v domě v Lenoře na Prachaticku. Mrtvému je 53...

Motorkář narazil do odbočujícího auta, při převozu do nemocnice zemřel

Tragická nehoda se stala v úterý na Strakonicku. Motorkář narazil do vozu odbočujícího vlevo a při převozu do nemocnice...

Najdete na iDNES.cz