V 10 hodin dorazili přímo k benzince a překvapili tamní personál. Areál okamžitě uzavřeli. Přes den zabavili veškeré zboží uvnitř čerpací stanice, několik vozidel a také odčerpali všechny zásoby benzinu i nafty. V nádržích byly podle odhadů tisíce litrů pohonných hmot.
"Při celorepublikové kontrolně-exekuční akci jsme odhalili daňové úniky ve výši 250 milionů korun. Na počátku akce se podařilo zabavit majetek ve výši téměř 50 milionů," potvrdila Jitka Ježková z Generálního finančního ředitelství.
Pumpu u Čkyně proslulou velkými rockovými koncerty už dopoledne policisté obehnali páskou. I přesto se tam každou minutu pokoušelo nějaké auto najet a natankovat. V obci se mezi lidmi informace o zátahu šířila rychle.
"Jezdím tam občas tankovat. Už jsem slyšel, že se něco děje, prý jsou tam z finančního," komentoval Vlastimil Suchý.
Na místě byl při akci také Ivan Müller, provozní čerpací stanice. "Jsem jen zaměstnanec, nyní už možná dokonce bývalý, takže vám nic říct nemohu," reagoval Müller, který na parkovišti pravidelně organizoval koncerty. Mimo jiné tu hráli takové hvězdy jako Smokie, Nazareth nebo Katapult.
O žádných problémech podle svých slov nevěděl. Proto ho ráno zátah hodně překvapil. Musel vyklidit služební vůz, který Finanční správa také zabavila.
Nová strategie podvodníků
V Jihočeském kraji to byl doposud zdaleka největší zátah svého druhu a jen v souvislosti s pumpou u Čkyně jsou daňové úniky minimálně ve výši stovek tisíc korun. Přesnější číslo však nikdo ze zasahujících nesměl sdělit. Podobné manévry se konaly i na čerpacích stanicích ve východních a severních Čechách.
Mezi zabaveným majetkem jsou luxusní osobní vozy, nákladní automobily včetně návěsů a přívěsů, peníze, movité věci a 150 tisíc litrů pohonných hmot.
Podle Generálního finančního ředitelství byly daňové úniky majitele obrovské. Obchodníci s pohonnými hmotami totiž změnili strategii daňových úniků. Princip podvodů už nespočívá pouze v dovážení benzinu či nafty prostřednictvím nastrčených firem, ale zapojují se do něj i legitimní společnosti. Ty pak nezdaněné zboží prodávají prostřednictvím vlastních čerpacích stanic a využívají cenové výhody, která jim z daňového úniku plyne.
Středeční akce, ale i některé úpravy zákona jim podvody ztěžují. Distributoři pohonných hmot například musí skládat kauci 20 milionů korun. I proto jejich počet za poslední rok klesl z 1 950 na necelých 200. Kauce pak propadá, když inspekce nebo jiné orgány zjistí, že se společnost snaží uniknout placení daní. To s velkou pravděpodobností potká i majitele pumpy u Čkyně.